אשרא: "צרפת היא עדיין אחת המדינות 
הבטוחות בעולם לאנשי עסקים ישראלים" - תעשייה ומקרו - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אשרא: "צרפת היא עדיין אחת המדינות 
הבטוחות בעולם לאנשי עסקים ישראלים"

יוון מסוכנת, ברזיל מושחתת ודרום אפריקה מתכווצת: כלכלני אשרא, החברה הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ, ממליצים לשמור על זהירות בעסקות לטווח הארוך ומציגים את מפת הסיכונים הפוליטיים והכלכליים ליצואנים

תגובות

"למרות המתקפה של דאעש בפריז, צרפת היא מהמדינות הפחות מסוכנות בעולם לעסקים, וזאת מבלי להפחית מחומרתה של מתקפת הטרור", אומר צחי מלאך, מנכ"ל אשרא, החברה הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ.

לפי סולם הסיכון של אשרא, צרפת נמצאת בדירוג סיכון אפס, המציין היעדר כמעט מוחלט של סיכון פוליטי וכלכלי, כמו רוב המדינות המפותחות. ברמת הסיכון 1, המשקפת סיכון נמוך ביותר, נמצאות ברמודה, הונג קונג וטייוואן. מבין 115 המדינות שאשרא מדרגת, 44 מדינות מדורגות ברמת הסיכון הגבוהה ביותר - 7.

דוכן אוכל ישראלי בפריז, צרפת, וניידת משטרתית ליד.
אי־פי

הדירוג נעשה על פי שקלול של סיכונים פוליטיים וכלכליים. בין השאר, נבחנים ההיסטוריה הפוליטית של המדינה, סוג המשטר, יציבותו, היחסים הבינלאומיים של המדינה ומצב הסכמי הסחר שלה. הסיכונים הכלכליים כוללים, בין השאר, את היחסים עם קרן המטבע הבינלאומית, רמת הפתיחות הכלכלית ויחסי החוב של המדינה. כמו כן, מובאים בחשבון דירוגי סוכנויות הדירוג הבינלאומיות, דירוג הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח (OECD), מדדי שחיתות והתשואות של איגרות חוב ממשלתיות.

יוון - שוק מסוכן מאוד ליצואנים ישראלים

מי שאינה מצליחה להיחלץ מהמועדון הלא מחמיא של המדינות המסוכנות ביותר היא יוון, שנותרה ברמת הסיכון 7, למרות הסיוע והסכמי החילוץ השונים. מצבה הכלכלי עדיין בעייתי והיא סובלת מאבטלה גבוהה, מחוסר תחרותיות, מחובות ענק של כ–200% מהתוצר וכן מהמחויבות לביצוע צעדי צנע חריפים, העלולים להערכת כלכלני אשרא לגרום לחוסר יציבות שלטונית. בנוסף, ליוון יש חלק מרכזי במשבר הפליטים באירופה. כל אלה מובילים לכך שעל פי דירוג אשרא, יוון ממשיכה להיות שוק מסוכן מאוד ליצואנים ישראלים, המייצאים אליה בכ–400 מיליון דולר בשנה.

בקבוצת המדינות המסוכנות ביותר חברות גם מדינות באפריקה (לדוגמה סיירה לאון וליבריה), במרכז אמריקה ובדרומה (לדוגמה ארגנטינה, ג'מייקה והאיטי) ובאסיה (לדוגמה מיינמאר, לאוס וקמבודיה). עוד מופיעות ברשימה מצרים, אוקראינה, מולדובה ומונטנגרו.

ברמת סיכון 6 - רמת סיכון מעט נמוכה יותר, אך עדיין גבוהה - מדורגות 22 מדינות, ובהן הונדורס, ירדן וקניה. בקבוצה 5 - רמת סיכון גבוהה־בינונית - מדורגות 16 מדינות, קרוב למחציתן ממזרח אירופה. בקבוצה 4 - רמת סיכון בינונית - מדורגות עשר מדינות, ובהן רוסיה, בולגריה, קולומביה וגואטמאלה, שאליהן הצטרפו גם ברזיל ודרום אפריקה, מאז הדירוג הקודם לפני חצי שנה.

בקבוצה 3 מדורגות 15 מדינות, ובהן שתי מדינות מפותחות - איסלנד ואירלנד - וכן הודו וסין. היתר הן בעיקר מדרום אמריקה וממרכזה. ברמת סיכון 2 נמצאות ארבע מדינות: ברוניי, טרינידד וטובגו, ליטא ומקאו. לרמת סיכון 1 התברגו שלוש מדינות מאז הדירוג הקודם: ברמודה, הונג קונג וטייוואן.

צחי מלאך
אסף שילה – ישראל סאן

אשרא עוסקת בקידום היצוא הישראלי באמצעות מתן שירותי ביטוח אשראי והשקעות בעסקות יצוא לטווח בינוני וארוך ליצואנים ישראלים, ומאפשרת מימון לעסקות לטווח בינוני וארוך (משנה עד 15 שנה). החברה מספקת כיסוי נגד סיכונים פוליטיים הקשורים לשלטון במדינת היעד (כגון מלחמה או הלאמה) וסיכונים מסחריים הקשורים לחברה שמולה מתבצעת העסקה (כגון פשיטת רגל).

היקף עסקות היצוא שאשרא מבטחת כיום הוא כ–1.18 מיליארד שקל. המדינות המובילות בסך הביטוח הן סין, אזרבייג'ן, גאנה, אנגולה, גאבון ווייטנאם.

ברזיל: השחיתות פוגעת בכלכלה

רק לפני כמה שנים נחשבה ברזיל, המדורגת ברמת סיכון בינונית, 4, לאחד מקטרי הצמיחה של הכלכלה העולמית, עם שאר מדינות BRIC (סין, הודו ורוסיה). ואולם ברזיל סובלת מאי־יציבות פוליטית ושלטונית גוברת, ואף נפגעה ממחירי הסחורות הנמוכים, ובמיוחד מהירידה המתמשכת במחירי הנפט. גם ההאטה בכלכלות סין וארגנטינה, שמהוות שותפות סחר עיקריות שלה, פוגעת בה.

היצוא הישראלי לברזיל הסתכם אשתקד בכ–900 מיליון דולר, רובו בתחום הדשנים, מכונות וציוד חשמלי וכימיקלים. באחרונה פורסם כי חברת אדמה, שלה פעילות משמעותית בברזיל, עברה להפסד ברבעון השלישי. מנכ"ל החברה הסביר כי הדבר נבע "מהתנאים הכלכליים הקשים בברזיל, שהובילו להיחלשות החדה של הריאל הברזילאי".

רחובות סאו פאולו מלאחים במפגינים נגד השחיתות
בלומברג

"החודשים הקרובים יקבעו אם ברזיל תוכל להתעשת או שמצבה יוסיף להידרדר, וכך גם רמת הסיכון בפעילות בה", אומר מלאך. "עד שהתמונה תתבהר, אנו ממליצים ליצואנים הישראלים שעובדים מול הממשלה לשמור על ערנות מוגברת בכל הנוגע לעסקות ארוכות טווח. בעסקות לטווח קצר אין סיבה לדאגה ממשית".

עם זאת, מלאך מדגיש כי "למרות הורדת הדירוג, מוקדם להספיד את ברזיל. מדובר עדיין בכלכלה הגדולה ביותר בדרום אמריקה, עם בסיסי כלכלה ויצוא גדולים ומגוונים. למאזן הממשלתי קיימת חשיפה מצומצמת למט"ח, מערכת הבנקאות יציבה, יחסי ההון והנזילות גבוהים באופן יחסי, ולמדינה רזרבות מט"ח משמעותיות, שמספקות כ–14 חודשי יבוא".

דרום אפריקה: 
הכלכלה מתכווצת

התכווצות של 1.3% (במונחים שנתיים) בכלכלת דרום אפריקה ברבעון השני הובילה לחששות שהמדינה נכנסת למיתון. ברקע נשמעות כוונות לפיטורים משמעותיים. היצוא הישראלי למדינה נאמד ב–250 מיליון דולר בשנה החולפת, וכולל בעיקר מכונות וציוד רפואי, דשנים, פלסטיק, כימיקלים וציוד חשמלי.

לדברי מלאך, "למרות ההרעה במצבה, דרום אפריקה תשמור על מעמדה ככלכלה המובילה ביבשת, הודות למדיניות פיסקלית ומוניטרית יציבה, משאבי טבע רבים, מערכת בנקאות יציבה ושווקים פיננסיים מקומיים עמוקים. ואולם עתידה תלוי בשאלה אם תצליח ליישם את הרפורמות 
המבניות המתוכננות".

עוד כלכלה בעלת משמעות יחסית ליצוא הישראלי, שאמנם דירוגה לא ירד אך נמצאת ברשימת המעקב של אשרא להורדת דירוג, היא גאנה. החוב של גאנה גדל משמעותית, וכתוצאה מכך עלויות הריבית של המדינה צפויות לגדול משמעותית. מנגד, מינואר 2015 מופיעות מגמת שיפור במשמעת התקציבית ורפורמות תומכות. על רקע זה, אשרא מותירה בשלב זה את דירוג הסיכון של גאנה על 6, אבל מכניסה אותה לרשימת מעקב.

ב–2014 הסתכם היצוא הישראלי לגאנה ב–99 מיליון דולר, ועיקרו בתחום מוצרים כימיקלים שונים, מכונות וציוד חשמלי ומכשירים מכניים. עוד עולה מהדירוג כי רואנדה מסוכנת פחות מבעבר, וגם רומניה וחוף השנהב מראות ניצני שיפור כלכלי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם