ביקוש גובר לטכנולוגיית מודיעין ישראלית: "בקשת חירום מבלגיה לאספקה מיידית"

חברת בריפקאם, המפתחת טכנולוגיה שמאפשרת סקירה מהירה של וידאו, מדווחת על עלייה בביקושים למוצריה בעקבות גל הפיגועים הקשה בפריז ■ גם טרוג'נס, שעוסקת במעקב אחרי ארגוני טרור באינטרנט, מדווחת על עלייה בהתעניינות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

גל הטרור שהגיע לשיאו בסדרת הפיגועים הקשה בפריז לפני כעשרה ימים, ומצב החירום המיידי שהוכרז בבלגיה, צפויים להביא את גורמי הביטחון באירופה להשקעה גבוהה יותר במערכות אזרחיות למאבק בטרור, בדומה להגדלת תקציבי הביטחון בארה"ב בעקבות פיגועי 11 בספטמבר 2001 - כך מעריכים בתעשיות ביטחון המולדת (Homeland Security) בישראל.

לדברי מקורות בתעשייה, התהליך בארה"ב היה מהיר יחסית - רק כמה חודשים עברו בין גל הפיגועים לגל ההתעניינות ולהגדלת ההזמנות מחברות ביטחוניות ברחבי העולם. לדבריהם, חברות ישראליות צפויות להאיץ את מאמצי השיווק שלהן, כדי לנסות להשתלב ברכישות החדשות למיגון ציבורי.

חיילים בלגים ברחובות בריסל
חיילים בלגים ברחובות בריסלצילום: רויטרס

הפיגוע הכואב בפריז התרחש ערב פתיחת תערוכת מיליפול בעיר - אירוע בינלאומי בתחום ביטחון המולדת, המשמש במה מרכזית לשיווק מערכות אבטחה, ביטחון, לוחמה בטרור, מודיעין ואכיפת חוק. בתערוכה השתתפו מאות חברות מרחבי העולם, וביקרו בה כ-25 אלף איש. ישראל שיגרה 24 חברות שהציגו בביתן הלאומי הישראלי, שהוקם על ידי מכון היצוא.

משתתפים בתערוכה מספרים כי גל הטרור בפריז גרם לכך שהמגיעים לתערוכה היו מדרג נמוך יחסית של מתעניינים, מכיוון שראשי הארגונים הביטחוניים היו עסוקים בניתוח הפיגוע ובהשלכותיו, וכן בניסיונות למנוע פיגועי המשך.

צילום מסך מתוך מוצר אבטחה של בריפקאם הישראלית
צילום: BriefCam

מצב החירום שהוכרז בבריסל בעקבות הפיגוע בפריז העלה את ההתעניינות מצד הרשויות בבלגיה ובמדינות נוספות באירופה במוצרי חברת בריפקאם, המפתחת טכנולוגיה לקיצור זמן הצפייה בווידאו - כך אמר אתמול ל–TheMarker פלוריאן ליבוביצ'י, מנהל המכירות של בריפקאם באירופה.

לדבריו, "בעקבות האירועים ניתן לחוש בהתעניינות ובביקושים מוגברים מצד מדינות רבות - בהן בלגיה, גרמניה ואיטליה. תקציבי הביטחון יוגדלו, ותהליכים שנמשכים בדרך כלל שנה יואצו במצב הקריטי שנוצר, ויושלמו בתוך כמה חודשים. יש לנו בקשת חירום מבלגיה לאספקה מיידית של המוצר. אנחנו במגעים עם עיריית בריסל ועם המשטרה הפדרלית, ויש ביקוש משתיהן".

לדבריו, החברה שהוקמה ב-2008 החלה במכירות תוך שנתיים, ואלה מסתכמות בכ–6 מיליון דולר בשנה. "המוצרים שלנו מאפשרים לקצר את זמן הצפייה בווידאו, ולמקד את הצפייה בדברים מוגדרים - כמו מכונית שחורה למשל. אפשר להחליט מה רוצים לחפש לפי הגדרות כמו כיוון, צבע, גודל ואיכות", אמר.

מטען בפחית משקה

גם בחברת טרוג'נס, שעוסקת באיסוף מודיעין ממקורות ברשת האינטרנט, מורגשת בחודשים האחרונים עלייה בהתעניינות מצד לקוחות באירופה במדינות בעלות אוכלוסיות גדולות של מהגרים; וכן מצד יפן וברזיל, שמתכננות לארח בשנים הקרובות אירועים בינלאומיים גדולים - כך לפי מנכ"ל טרוג'נס, שי ארבל.

החברה, שמורכבת רובה מיוצאי 8200, אוספת נתונים מפורומים גלויים וחצי-גלויים של ארגוני טרור וגורמים נוספים ב-12 שפות - בהן ערבית, פרסית, רוסית, סינית, טורקית ושפות אירופיות. לדוגמה, אמר ארבל, "אנו חוקרים מידע שמופיע ברשתות של הג'יהאד העולמי, ונותנים תוקף מקצועי-טכנולוגי לנושאים מודיעיניים שקשורים לגורמי טרור, כמו אם המטען שפורסם כי הוטמן בפחית משקה אכן מסוגל להפיל מטוס".

לדבריו, יש בשוק כמה חברות נוספות שפועלות בתחום, כשחלקן מעניקות שירות נוסף של מיגון ממתקפות סייבר. אבל אמר כי טרוג'נס נחשבת לחברה מובילה בישראל, ולאחת מחמש החברות המובילות בעולם בתחומה. "יש לנו תוכנה שתומכת בפעילות ומאפשרת לעשות חלק מהפעולות בצורה אוטומטית, אבל בכל שלב יש אנליסט שרואה את המודיעין ובודק אותו. אנחנו מעסיקים יותר מ-40 עובדים", אמר ארבל. לדבריו, לחברה הכנסות בהיקף של כמה מיליוני שקלים בשנה.

ביתן בתערוכת מיליפול
ביתן בתערוכה מיליפול

מיגון "חובבני" בשדות תעופה אירופיים

בחברת מגל, שפועלת בדרך כלל כקבלן משנה בפרויקטים גדולים של מיגון, לא מרגישים בינתיים עלייה בביקושים. חגי כץ, סמנכ"ל השיווק של מגל, אמר כי גל הפליטים שהגיעו לאירופה השפיע על עלייה בהתעניינות במיגון שטחי ההתכנסות של הפליטים. התעניינות נוספת ניכרת מצד האחראים על אבטחת המנהרה בין אנגליה לצרפת.

כץ אמר כי באירופה לא השקיעו הרבה בנושא אבטחת ערים, אף שאיום הטרור מרחף באוויר זמן רב גם שם. לדבריו, מכיוון שמדינות באירופה עדיין לא גיבשו את תפישת האבטחה שלהן ולא החליטו כיצד לטפל בפליטים - לא היו ביקושים גבוהים למערכות מיגון ואבטחה. "לא ראינו עלייה או שינוי כיוון בביקוש למיגון מתקנים ואתרים אסטרטגיים באירופה בשנה האחרונה", אמר. לדבריו, גם שדות תעופה באירופה ובעולם מוגנים בצורה חובבנית יחסית למיגון של נתב"ג, חרף העלייה באיומי הטרור 
בשנים האחרונות.

מריאן כהן, נשיא קבוצת מר, שמציעה פרויקטים של עיר חכמה, אמר כי האווירה במיליפול 2015 היתה שונה מבכנסים קודמים. לדבריו, "גל הפיגועים בפריז היה באוויר, ולכן היתה תנועה ערה יותר מבעבר. היו ציפיות שיהיו מודעות ועניין גדולים יותר - אבל התברר כי הגורמים הבכירים בקרב מקבלי ההחלטות היו עסוקים באירועים בשטח, ולתערוכה הגיע דרג זוטר יחסית".

מר פועלת בתחום המניעה של אירועי טרור במערכות משולבות של איסוף וניתוח מודיעין. לדבריו, לאמריקאים נדרשו כמה חודשים לביצוע השקעות משמעותיות אחרי 11 בספטמבר, ולהערכתו גם למדינות באירופה יידרשו כמה חודשים עד שיחליטו על תקציבי ביטחון חדשים ויוציאו מכרזים.

יצוא של 1.2
 מיליארד דולר

ליאור קוניצקי, סמנכ"ל ענפים טכנולוגיים במכון היצוא, אמר כי למרות הזמן הקצר שחלף מהפיגוע בפריז, כבר ניכרת עלייה בהתעניינות מצד מדינות אירופה לגבי פתרונות מודיעיניים בכלל ושל חברות ישראליות בפרט. לדבריו, "צפוי לעבור זמן משלב ההתעניינות לשלב החתימה על הפרויקטים, אך אני מניח שהדבר יקרה בעתיד הקרוב. אז נוכל לראות יותר חברות ישראליות שלוקחות חלק בפתרונות למאבק בטרור". הוא הוסיף כי "אין ספק שיש התעניינות מוגברת. לא ייתכן מצב שבו רכבות מושבתות ואירועי ספורט מבוטלים לאורך זמן".

מכון היצוא החל לטפל בכנס ביטחון המולדת, שייערך בישראל בנובמבר 2016. עד אז בכוונת המכון להוציא משלחות ישראליות לכמה מדינות - בהן מקסיקו, ברזיל ומדינות באירופה. לדברי קוניצקי, הכנס יעסוק בתחומי התמחותן של חברות ישראליות, שהם גם מאוד רלוונטיים לאירופה - כמו מודיעין ברשת, מודיעין חזותי, לוחמה בטרור וגבולות. על פי הערכת המכון, היקף יצוא תחום ביטחון המולדת ב-2014 היה כ-1.2 מיליארד דולר, וצפוי להישאר בהיקף דומה ב–2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker