הנציבות האירופית אישרה סימון מוצרים מההתנחלויות ומרמת הגולן ברשתות שיווק

הערכות: ההוראות יחולו על יצוא של כ-50 מיליון דולר בלבד, אולם במשק חוששים מפגיעה בכלל היצוא לאירופה כיוון שהצרכן לא יבדיל בין מוצר מהשטחים ומישראל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

הנציבות האירופית אישרה היום את המסמך הקורא למדינות לאכוף סימון מוצרים מההתנחלויות ברשתות שיווק. מדובר בחקיקה קיימת, שעד כה לא יושמה ברוב מדינות האיחוד. ככל הנראה, גם לאחר פרסום ההודעה, כל מדינה באיחוד תוכל להחליט אם היא מיישמת את הוראות המסמך.

על פי המסמך, רשתות יצטרכו לסמן על מוצרי מזון כירקות, פירות, יין ודבש ועל מוצרי קוסמטיקה, כי מקורם בהתנחלויות. מנגד, הסימון לא יחול על מוצרים תעשייתיים, לדוגמה, מוצרי חשמל שמקורם בהתנחלויות.

מפגינים פרו פלסטינים בפריז

על פי כללי הנציבות, המדינות החברות באיחוד האירופי מחוייבות למנוע הטעיית צרכנים. לפיכך, גם מתוקף הנחיה זו, עליהן לגרום לכך, שצרכן לא ירכוש מוצר מההתנחלויות, אם חשוב לו להימנע מכך.

ראש מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, אוהד כהן, העריך היום, כי ההוראות החדשות יחולו על כ-50 מיליון דולר יצוא מתוך יצוא כולל מההתנחלויות ורמת הגולן בהיקף של 200-150 מיליון דולר. לדבריו, לא מדובר בפגיעה משמעותית ביצוא הישראלי לאירופה כיוון שהחלק שייפגע קטן יחסית ליצוא לאיחוד האירופי העומד על כ-18 מיליארד דולר, מתוך יצוא לכלל העולם של סחורות ושירותים העומד על 92 מיליארד דולר.

כהן הדגיש, כי לא כל היצוא מהשטחים יחוייב בסימון לצרכנים. "הרבה מוצרים לא יידרשו לסימון, כמו רכיבים אלקטרונים וחומרי גלם, שמשולבים במוצרים אחרים", אמר כהן. "מה שמחוייב במפורש בסימון הם מוצרי קוסמטיקה, פירות וירקות, בשר, עוף, שמן זית, דבש ויין".

על פי ההערכות, ההוראות החדשות יחולו על יקבי הגולן וגידולים מהבקעה, בראשם תמרים, פלפלים, ענבים ועגבניות שרי המיוצאים לאירופה.

מאיר צור, נשיא התאחדות החקלאים אמר בתגובה, כי "האיחוד האירופי הודיע שיתחיל בסימון מוצרי חקלאות ברשתות. החשש הוא שהצרכן האירופי הוא לא כזה מומחה בגיאוגרפיה, ולכן לא יידע להבדיל בין מוצר מהשטחים ומתוך הקו הירוק, כך שכלל היצוא החקלאי לאירופה ייפגע". לדבריו, הוא מצפה לתמיכה מהמדינה בנושאי יצוא, קידום מכירות, שינוע ושער מטבע, בנוסף לתמיכה בהשקעות ובהעסקת עובדים זרים, כדי לחזק את החקלאות.

גם צבי אלון, מנכ"ל מועצת הצמחים הביע חשש מפגיעה בכלל היצוא לאירופה. "יצוא הפירות והירקות מישראל לאיחוד האירופי מסתכם במעל חצי מליון טון בשנה, המהווים 600-700 מיליון שקל", אמר אלון. "היצוא מאיזורי יהודה, שומרון והגולן קטן יחסית ולכן השפעת המהלך שולית. עם זאת, מעבר לכך, שההחלטה פסולה ברמה מוסרית, על הממשלה להקצות משאבים יעודיים לקידום השיווק של היצוא החקלאי, כדי למנוע כל צמצום בשיווק, שעלול לגלוש לפגיעה בכלל היצוא הישראלי", הוסיף.

בתקציב משרד החקלאות מוקצה מזה כעשור סכום שנתי לתמיכה בחקלאים שנפגעים מהמדיניות האירופית שכוללת הטלת מכס גבוה יחסית על יצוא מהשטחים.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "ישראל מגנה את החלטת האיחוד האירופי לסמן מוצרים ישראלים, שמקורם מעבר לקווי 67".

בהודעה הובע צער על כך, שהאיחוד בחר ממניעים פוליטים צעד מפלה מעולם החרמות, כאשר ישנם מעל 200 מוקדי סכסוך טריטוריאלי בעולם, נגדם לא ננקטו סנקציות דומות. עוד נטען, כי סימון המוצרים לא יביא לקידום התהליך המדיני כיוון שהמהלך עלול להקשיח את עמדות הפלשתינים ולחזק את הארגונים התומכים בחרם כללי על ישראל. מקורות במשרד החוץ גם ציינו, שההנחיות החדשות עלולות לפגוע בכ-30 אלף פלסטינים המועסקים בהתנחלויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker