רשות ההגבלים העסקיים דורשת מאסר בפועל לחברי קרטל הלחם

הקרטל עסק בחלוקת שוק ותיאום מחירים של לחמים בפיקוח ■ חלק מהנאשמים הודו בעסקת טיעון עם רשות ההגבלים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים דורשת עונשי מאסר בפועל לחברי קרטל המאפיות. כך עולה מהדיון בעניין הטיעונים לעונש, שנפתח הבוקר בבית המשפט המחוזי בירושלים. "הענישה צריכה להיות הרבה יותר מחמירה מהענישה בשופרסל", אמר אסף מוזס, ראש המחלקה הפלילית ברשות ההגבלים. בפרשת שופרסל נגזר מאסר בפועל על מנכ"ל הרשת לשעבר, אפי רוזנהויז.

"הקרטל פגע פגיעה אנושה בערך התחרות החופשית", אמר מוזס. "אלפי לקוחות ומאות אלפי צרכנים נפגעו מהקרטל. היה תכנון מוקדם והצדדים נכנסו להסדר בעיניים פקוחות", הוסיף.

לחמים במאפיות אנג'ל
מאפיות אנג'לצילום: אלון רון

באוגוסט 2012 הגישה רשות ההגבלים העסקיים כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים כנגד המאפיות אנג'ל, אורנים, ברמן, דוידוביץ', אחדות, אלומות, מרחבית, דגנית עין בר, מנהליהן ונושאי משרה בכירים נוספים בהן. כתב האישום הוגש לאחר שבחודש אפריל ניצלו רק חלק מהנאשמים את זכותם לשימוע. רשות ההגבלים ביקשה להטיל שלוש שנות מאסר על שייקה דוידוביץ', מנכ"ל מאפיית דוידוביץ' ועל יהודה שניידמן, מנכ"ל מאפיית ברמן. בנוסף השניים לא יוכלו לכהן כדירקטורים במשך חמש שנים. כמו כן ביקשה הרשות  לקנוס את מאפיית ברמן ב-4.5 מליון שקל.

חלק מהנאשמים, בהם בכירים במאפיות אנג'ל וברמן, הודו והגיעו לעסקת טיעון עם רשות ההגבלים, שאושרה בבית המשפט, לכן הענישה בדיון הנוכחי לא תתייחס אליהם.

על פי כתב האישום, בשלהי חודש פברואר 2010 הסכימו ירון אנג'ל, מנכ"ל מאפיית אנג'ל, יהודה שניידמן, מנכ"ל מאפיית ברמן, יוחנן אהרונסון, מנכ"ל מאפיית מרחבית ויו"ר מאפיית דגנית עין בר ושייקה דוידוביץ', מנכ"ל מאפיות דוידוביץ', אחדות ואלומות, להימנע מתחרות על אספקת מוצרי המאפיות על ידי חלוקת הלקוחות בין המאפיות. בנוסף, הוסכם ביניהם כי המאפיות יפעלו מול הקמעונאים להעלאת מחירי הלחם האחיד והחלות לצרכן. להסכמות אלו היו שותפים גם נושאי משרה בכירים אחרים במאפיות השונות. ההסכמות גובשו, בין היתר, בישיבות משותפות במקומות שונים בארץ.

חקירת רשות ההגבלים העסקיים החלה במאי 2010, בעיצומו של הקרטל, במסגרתה נערכו פשיטות על המאפיות ונעצרו חלק מהחשודים. כתב האישום הוגש על ידי עו"ד אסף מוזס, ועורכי הדין זיו גלעדי ואייל פרזון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker