שר האוצר ושר החקלאות הכריעו: יבוטל מס המעסיקים על עובדים זרים בענפי החקלאות

בנוסף החליטו השרים על הגדלת הניכויים שיותרו למעסיקי עובדים לכ-530 שקל ועל גיבוש תוכנית לצמצום פערי תיווך ברשתות ■ מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן: "זהו צעד קטן לאוצר וצעד גדול לחקלאות"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

שר האוצר, משה כחלון ושר החקלאות, אורי אריאל, החליטו על שורת צעדים שיביאו לשמירה ופיתוח של החקלאות בישראל. הצוות שמינו השרים, ושטרם החל לפעול, יתכנס ויגבש תכנית כוללת לטיפול בשוק המזון הטרי וביניהם: הורדת פערי התיווך, שינוי וייעול התמיכה הממשלתית בחקלאות תוך הפחתת המחיר לצרכן, פיתוח החקלאות ושימור ההתיישבות בישראל.

השרים בשיחותיהם נענו לפניות החקלאים בנושא עובדים זרים. המהלך הראשון עליו החליטו השרים, הוא ביטול מס המעסיקים בענפי החקלאות. ההסכמה בנושא איפשרה את תחילת עבודת הצוות הממשלתי, שהוקפאה על ידי שר החקלאות.

עובדים זרים בשדות חקלאיים בחצבהצילום: אליהו הרשקוביץ

בנוסף, כפי שהתחייב לפני כחודש, ובהמשך לדיונים עם שרת המשפטים איילת שקד, החליט שר האוצר על הגדלת הניכויים שיותרו למעסיקי עובדים לכ-530 שקל. מדובר על תוספת של כ-300 שקל מעבר לניכויים המוכרים כיום. משמעות המהלך הינה חיסכון של כ-16 אלף שקל בשנה לחקלאי בממוצע וכ-100 מיליון שקל בשנה לכלל החקלאים במשק. בנוסף לדיונים בנושא מיסוי העובדים הזרים ביטול מס המעסיקים יכנס לתוקף ב-1.1.2016.

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור אמר בתגובה, כי "זהו יום חג לחקלאי ישראל. אני שמח ומודה לשר האוצר והחקלאות שהבינו את החשיבות של הגזירה שהייתה מושתת על החקלאים, באו לקראתנו וביטלו אותה. אנו נמשיך לנהל מו"מ עם משרד האוצר והחקלאות עד שנשיב לחקלאים את פרנסתם בכבוד והחקלאות תמשיך להתנהל במדינה".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן אמר כי "זהו צעד קטן לאוצר וצעד גדול לחקלאות. אנחנו מעריכים ומוקירים את הצעד שנעשה לאחר שש שנות מאבק ומקווים שהמשא ומתן המתנהל בימים אלה על עתידה של החקלאות בישראל יישא פירות לטובת הצרכן הישראלי ועתידה של החקלאות בישראל".

נשיא התאחדות החקלאים והאיכרים, דובי אמיתי, אמר כי הוא מברך את כחלון על המהלך. לדבריו, "מתברר, שהוא השר היחיד שמבטיח וגם מקיים. עם זאת, הדרך עדיין מאוד ארוכה והחקלאות הישראלית זקוקה לטיפול שורש. יש בי אמון מלא, שככל שהדברים קשורים לשר כחלון, ניתן יהיה למצוא את האיזון הנכון בין רווחיות החקלאים למחיר ההוגן לצרכנים".

מנכ"ל מועצת הצמחים, צבי אלון אמר, כי "מדובר באחת הבשורות החשובות ביותר לחקלאות הישראלית. לכל אורך הדרך טענו שמס מעסיקים הוא מס שגוי ומפלה. אני מברך על כך, ששני השרים הגיעו להבנה שיש לבטלו".

אריזת פלפלים ביקיבוץ יהל בערבהצילום: אלי הרשקוביץ

ח"כ איתן ברושי, חבר ועדת הכספים ויו"ר השדולה החקלאית (המחנה הציוני), מיוזמי המאבק למען ביטול מס המעסיקים לעובדים זרים בחקלאות אמר כי "לאחר מאבק ממושך בשיתוף ובהובלה של שדולת החקלאות בכנסת, התנועות והארגונים החקלאים שר האוצר הודיע על ביטול מס המעסיקים. ביטולו של המס הוא צעד ראשון מתוך שורה של צעדים שעל הממשלה לבצע על מנת לחזק את החקלאות. המאבק על עתידה של החקלאות לא תם, אנו לקראת תקציב המדינה וחוק ההסדרים וקיימים מכשולים רבים שמונעים מהחקלאות להתפתח. נמשיך להיאבק למען פיתוחה וביסוסה של החקלאות והתיישבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום