כחלון ואריאל מציגים: פתרון משבר העגבניות ב-4 צעדים

לנוכח המחסור בעגבניות בשוק המקומי, שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל יתירו פתיחת ייבוא עגבניות ללא מכס לתקופה מוגבלת ויקלו על בדיקות משרד הבריאות בנמלים

צבי זרחיה
צבי זרחיה

לנוכח המחסור בעגבניות בשוק המקומי, הצורך כ-15-18 אלף טון עגבניות בחודש ומוערך עתה במחסור של בין 40%-50% מהסחורה הנצרכת, שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאל סיכמו על  4 צעדים לפתרון המחסור בעגבניות. הצעדים שמציעים השרים הם:

בשלב הראשון עתידים לפתוח את הייבוא לעגבניות ללא מכס לתקופה מיידית ומוגבלת של מספר שבועות בודדים כאשר תוטל מכסה שבועית שמטרתה להגן על התוצרת המקומית שתנוצל קודם. יש לשמור על איזון בייבוא כדי לצמצם את הסיכון על היבואנים שלא יביאו עודף סחורה במחיר גבוה, מבלי שימצאו לה קונים.

שר האוצר כחלוןצילום: מיכל פתאל

בשלב שני, יש להקל משמעותית על הבירוקרטיה בשחרור העגבניות מהנמל בבדיקות משרד החקלאות ומשרד הבריאות ועל כן יש לתגבר את המענה שלהם בצורה משמעותית, כדי להבטיח שזמן השחרור מהנמל יהיה מיידי.

בשלב שלישי, יש לבחון ייבוא של עגבניות עם הגבעול (כיום אסור בשל סכנות בריאותיות). הדבר מביא לחיי מדף ארוכים יותר של העגבניה ויכולת לשווק אותה יותר זמן לאחר הייבוא ובנוסף לקנייתה בחו״ל במחיר נמוך יותר, מאחר ולא צריך לבצע בה את עבודת הסרת הגבעולים, מה שמייקר את עלותה.

השלב האחרון והרביעי יתקיים בתחילת שבוע הבא, לאחר החג ופתיחת השוק לייבוא, ובו ייבחן שוב המחסור והצעדים שבוצעו ולפיכך ייבחן הצורך באיזון נוסף בין שמירה על החקלאים והשוק המקומי לבין המחסור ובמידה ויידרשו יבצעו צעדים נוספים.

המחסור הקיים נובע מהחמסין ומווירוס שתקף את גידולי החקלאים, מה שהביא לתוצרת מופחתת בצורה משמעותית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ