לראשונה מאז 2007: ישראל תאפשר שיווק של ברזל, ריהוט וטקסטיל מרצועת עזה

השיווק יחל ב-7 באוקטובר, עוד כשבועיים וחצי ■ לפי משרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים, כלכלה משגשגת ברצועת עזה חיונית ליציבות באזור

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

לראשונה מאז 2007 ישראל תאפשר שיווק של ברזל, ריהוט וטקסטיל מרצועת עזה בשטחה - כך נמסר היום (ב') ממשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), הגוף שאחראי על הסדרת היחסים האזרחיים בין ישראל לפלסטינים. לפי הידיעה, השיווק יחל ב-7 באוקטובר, עוד כשבועיים וחצי. מתפ"ש הסביר כי מטרת המהלך היא "שיפור הכלכלה ברצועה וצמצום האבטלה בעזה", שעמדה על 41.5% ברבעון השני של 2015. המטרה היא להגדיל תעסוקה בעזה כאמצעי לשמירת הביטחון.

במארס השנה אישרה ישראל שיווק מסוים של עגבניות וחצילים מרצועת עזה בשטחי ישראל, לציבורים שמקיימים את שנת השמיטה בלבד. בסוף 2014 אישרה ישראל גם שיווק סחורה חקלאית, ריהוט וטקסטיל מעזה בגדה המערבית.

מתפ"ש, כמו רבים בצמרת הביטחונית בישראל, מסכים שכלכלה משגשגת ברצועת עזה חיונית ליציבות באזור. שיווק סחורה מעזה בישראל הוא תנאי לשיקום הכלכלה הזאת. אלא ששיווק שני סוגי ירקות לזמן ולשוק מוגבלים, רחוק מלספק. ולמרות מחסור בירקות בשוק הישראלי בימים אלה, העדיף משרד החקלאות לעודד יבוא מאירופה ולא מעזה השכנה.

מארגון גישה, הפועל מ-2005 לשמירה על חופש תנועה של פלסטינים וסחורות בין רצועת עזה לישראל, נמסר בתגובה כי "שיווק לישראל הוא צעד הכרחי, שבלעדיו לא תיתכן כלכלה מתפקדת ברצועת עזה. עם זאת יש לדעת כי תעשיית הרהיטים בעזה, שאמורה ליהנות ממדיניות מוכרזת זאת, נמצאת כרגע בסכנת חיסול מכיוון שישראל לא מאפשרת מכירה של קורות עץ לרצועה בעובי 1 סנטימטר ומעלה. בלי חומרי גלם אין להרשאה לשיווק כל משמעות, אלא רק פיזור של תקוות שווא. ברצועה ענפים יצרניים רבים שמשתוקקים לשווק גם לישראל. שיווק כזה, מסכימים כולם, הוא אינטרס משותף וחיובי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker