סימון מוצרי ההתנחלויות באירופה: יקבי הגולן ייפגעו מהמהלך

הפרלמנט האירופי קורא לקדם את סימון מוצרי ההתנחלויות ברשתות השיווק; בשנה האחרונה הופסק השיווק של מחלבות הגולן ומוצרים אורגנים מהשטחים באיחוד האירופי

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

הפרלמנט האירופי עודד אתמול את מועצת השרים של האיחוד האירופי להשלים את המהלך לסימון מוצרים מההתנחלויות ברשתות השיווק במדינות החברות באיחוד. לא מדובר עדיין בהחלטה המחייבת את מדינות האיחוד, שצפויה להתקבל באוקטובר הקרוב, אלא בהצהרה בלבד של הפרלמנט, במסגרת שורת נושאים הקשורים לתהליך המדיני, שנדונו אתמול.

באחד הסעיפים בהודעת הסיכום של הדיונים נכתב, כי הפרלמנט מברך על החלטת האיחוד האירופי לפיה כל ההסכמים בין האיחוד האירופי לישראל לא יכללו את השטחים שמעבר לקו הירוק, אלא רק את שטחי ישראל של 1967. מועצת האיחוד אישרה את ההחלטה בישיבתה ב-20 ביולי 2015.

עוד ציין הפרלמנט את הקווים המנחים של הנציבות האירופית מיולי 2013, לפיהם הישויות הישראליות (הכוונה להתנחלויות, א"ק) ופעילותן בשטחים שנכבשו ביוני 67' לא יקבלו מענקים, פרסים ומימון אחר ממוסדות האיחוד מ-2014. הפרלמנט הזכיר גם את מכתב מועצת השרים מה-13 באפריל 2015 בנושא סימון מוצרים מההתנחלויות ברשתות השיווק במדינות האיחוד ועודד אותה להוביל בנציבות את השלמת העבודה על המהלך. הפרלמנט הדגיש, כי על מוסדות האיחוד מוטלת אחריות להמשיך להבטיח ששום מימון אירופי לא יגיע ישירות, או בעקיפין, לארגונים, או פעילות בשטחים.

החלטת האיחוד האירופי לסמן מוצרים מההתנחלויות ברשתות השיווק נועדה לאפשר לצרכנים אירופים להחליט, אם הם רוכשים אותם, או לא. ההחלטה העולה בקנה אחד עם אי הכרת האיחוד בשטחים אלה כשטח ישראלי, התקבלה בלחץ גורמים פרו פלסטינים בעיקר במערב אירופה. האיחוד עדיין לא הפך את ההחלטה למחייבת.

באוקטובר הקרוב תוציא, ככל הנראה מועצת השרים של האיחוד הודעה, הכוללת את רשימת המוצרים שיסומנו ברשתות השיווק, עם המלצה למדינות האיחוד לסמן אותם, כל אחת בתחומה. ככל הידוע, ההוראות מתוכננות להופיע כהמלצה לרשתות, לא כחוק מחייב.

מבחינת המוצרים הישראלים, צפוי כי אלה יכללו פירות וירקות מהשטחים, אך גם יינות ומוצרי תעשיה שמיוצרים בשטחים. לגבי השפעת המהלך הדעות חלוקות. יש הטוענים, כי דווקא הסימון יעניק לגיטימציה למוצרים ישראלים אחרים המשווקים באירופה, שהצרכנים נמנעו מלרכוש, כיוון שלא ידעו בוודאות מה מקורם. מנגד יש הטוענים, כי המהלך יפגע כלכלית ביצואנים, אם כי בהיקף קטן יחסית, של עד כ-100 מליון דולר, ושהמדינה ממילא תפצה אותם.

צילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker