"1.178 מיליון עובדים במגזר הציבורי - איזון לא נכון המסכן את מבנה התעסוקה כולו"

במכתב ששלח לאחרונה נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, לשר האוצר הוא מתריע בפני הסכנות שטמונות בתופעה החמורה של הגידול המתמיד במספר העובדים במגזר הציבורי

מוטי בסוק

במכתב ששלח לאחרונה נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, לשר האוצר, משה כחלון, הוא מציע כי האוצר יפתח במהלך דרמטי לשינוי מגמת הגידול הרב שנתי במספר העובדים במגזר הציבורי על חשבון מספר העובדים במגזר העסקי.

במכתב מתריע לין כי, "כוח האדם במגזר הציבורי מתפתח באופן מעוות. הוא גדל בהתמדה הרבה יותר מאשר במגזר העסקי. מדובר במגמה מסוכנת אשר עלולה להטיל עול כבד מנשוא על המגזר היצרני, ותצמצם מאוד את המשאבים העומדים לרשות המדינה". לדברי לין, בין 2004 ל-2014 אוכלוסיית המדינה גדלה ב-21% ואילו מספר המועסקים במגזר הציבורי גדל ב-62%.

מספר המועסקים במגזר הציבורי היום הוא 1,178,000 ואילו מספר המועסקים במגזר העסקי הוא 2,316,000. כלומר כמעט 2 עובדים במגזר העסקי על יותר מעובד אחד במגזר הציבורי. לדעת לין, "זהו איזון לא נכון המסכן את מבנה התעסוקה כולו".

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר
אוריאל ליןצילום: מיכל פתאל

לדברי לין, על בסיס בדיקות של אגף הכלכלה באיגוד לשכות המסחר, המבוססות על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ברבעון השני של 2015 עלה ב-2.6% מספר המועסקים במשק, כלומר גידול של 89,500 מקומות עבודה בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2014, מהם 60 אלף במגזר הציבורי ו-29,500 בלבד במגזר העסקי. לדברי כלכלני האיגוד, העלייה במספר המועסקים במגזר העסקי נובעת רק מענפי המסחר (תוספת של 50,700 מועסקים), השירותים (תוספת של 16,800 מועסקים) והמים (תוספת של 12 אלף עובדים) בעוד בענפי התעשייה, החקלאות, החשמל והבניה נרשמה ירידה במספר המועסקים.

לין סבור כי, "האוצר והממשלה לא יכולים יותר לאטום את עיניהם מלראות את התפתחותה של תופעה חמורה ומדאיגה; שיבוש באיזון במבנה התעסוקה, גידול מתמיד במספר העובדים במגזר הציבורי, ללא כל יחס לגידול באוכלוסייה או לגידול במספר המועסקים במגזר העסקי. הגם שמרבית הגידול במגזר הציבורי הינו בתחומים החשובים לחברה, על האוצר לדעת כיצד לווסת נכונה את כוח האדם כך שהגידול הטוטאלי לא יצור תופעה של שינוי מבני, שבסופו של דבר תרתק את עיקר משאבי המשק לתשלומי שכר לעובדי המגזר הציבורי".

לין במכתבו לשר האוצר מציע גם מהלכים לשינוי המגמה, שיעשו בהסכמה עם ארגוני העובדים ולדעתו גם לתועלתם ולתועלת המשק. המהלכים יעשו שלא בדרך של פיטורים. הם מבוססים על שני עקרונות: ב-5 השנים הקרובות כנגד כול שני עובדים שיפרשו מהשרות הציבורי, אם בהגיעם לפנסיה או מרצונם, ייקלט בשירות הציבורי עובד אחד, וכן תאושר נידות פנימית של עובדים לרוחב כול המגזר הציבורי, דבר שלא קיים היום, מה שיביא להתייעלות המגזר.

בסיום מכתבו לשר האוצר כחלון מדגיש לין כי, "לצמצום המגזר הציבורי באופן מבני חשיבות מיוחדת בפיתוח המשק וצמיחתו. יישום תוכנית זו יעמיד לרשות המדינה משאבים נוספים שיאפשרו התמודדות טובה יותר עם צורכי החברה, המשק והביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker