הבירוקרטיה זזה: 9 מפעלים יחוברו לגז

ביון המפעלים שיחוברו: טרה, קרלסברג, אינטל ופקר פלדה ■ היתר הבנייה לחיבור המפעלים לצנרת הגז ניתן לאחר עיכוב של כשלוש שנים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר המתנה של כשלוש שנים נחתמו היום היתרי בנייה לתשעה מפעלים בדרום, שיאפשרו לחבר אותם לקו צינור הגז הטבעי. אלה כוללים את יהודה פלדות, אדלטק, מכתשים, איטונג, פקר פלדה, קרלסברג, אינטל, וטרה. על האישורים חתמה מנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן-בכור, בתפקידה כממלאת מקום הממונה על מחוז דרום. העיכוב בחתימה על ההיתרים נבע מבירוקרטיה, בירורים וסחבת במשרדים הרלוונטים.

הוזמן בכור אמרה כי "חיבור המפעלים בדרום יביא לחסכון משמעותי של עשרות אלפי שקלים ביום, בהוצאות האנרגיה לכל מפעל ושל מיליוני שקלים בשנה. חסכון זה יביא לעידוד התעסוקה ולפיתוח הכלכלה בדרום".

הנחת צינור גז טבעי
טקס לרגל הנחת צינור הגז הטבעי המזרחיצילום: איתמר כהן / יוקי צלמים

שר הפנים, סילבן שלום אמר כי "חיבור המפעלים לרשת החלוקה לגז טבעי, תביא להוזלה משמעותית של השירותים והמוצרים המיוצרים על ידי התעשייה. מהלך זה, לא רק יוזיל את עלויות האנרגיה, אלא יסייע בהוזלת עלות המוצרים, מה שיסייע להורדת יוקר המחייה, מהלך שאני מקדם עוד מכהונתי כשר התשתיות, וכעת בתפקידי כשר הפנים".

עד כה חוברו רק כעשרה מפעלים לצנרת ההולכה של הגז הטבעי. משרד האוצר ומשרד הכלכלה הובילו הצעת החלטה שנכנסה לחוק ההסדרים, להקלות רגולטוריות בחיבור המפעלים לרשת ההולכה.

התאחדות התעשיינים קיבלה אישור מהממונה על ההגבלים לנהל משא ומתן מסגרת משותף לחיבור המפעלים, אולם לדבריה, חוסר הבהירות בדבר מתווה הגז בין הממשלה למפיקות מונע מהאחרונות להתחייב על אספקה רציפה, לכן המגעים לא מתקדמים. בנוסף, לנשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש חברה משותפת עם עופר עייני, לשעבר יו"ר ההסתדרות, לסיוע למפעלים להתחבר לרשת ההולכה. ברוש הבהיר, כי הוא אינו מתערב במגעי ההתאחדות מול חברות הגז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker