מקורות באוצר: "השינויים בחוק לעידוד השקעות הון חשובים; נעבירם בחקיקה"

ההמלצות מאפשרות לחברה שמייצאת 10% בלבד להתחיל ליהנות מהטבות המס, אך החברות יידרשו להגיע ליעד של 25% יצוא לפחות תוך שלוש שנים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אורה קורן

המלצות ועדת אנדורן לשינוי חוק עידוד השקעות הון אמנם לא נכנסו לחוק ההסדרים, אך משרד האוצר יפעל לקדם אותן במהלך חקיקה רגיל - כך אמרו אתמול מקורות במשרד האוצר. לדבריהם, "המלצות הוועדה טובות וחשובות, ובהחלט נפעל להעבירן".

המקורות אמרו כי היועץ המשפטי לממשלה הגביל את מספר הרפורמות שייכנסו לחוק ההסדרים, ולכן חלק ניכר ומשמעותי מההצעות שתיכנן משרד האוצר להעביר בחוק לא נכללות בו.

מקורות ממשלתיים אחרים אמרו כי המלצות אנדורן לא נכללו בחוק ההסדרים מכיוון שהיו שנויות במחלוקת בין חברי הוועדה - במיוחד ההמלצה המרכזית, להתאים את הטבות המס של חברות גדולות במיוחד לתרומתן למשק. מדובר בחברות שהטבות המס שיקבלו צפויות להגיע בשנים הקרובות ל–10 מיליארד שקל בשנה במצטבר. המלצה זו נתקלה בהתנגדות חריפה מצד התאחדות התעשיינים ומצד חלק מחברי הוועדה, שטענו כי חברות יפסיקו להשקיע בישראל.

יעל אנדורןצילום: תומר אפלבאום

על רקע ההתנגדות להמלצה זו ניסה משרד האוצר להעביר בחוק ההסדרים את הפרק שהיתה עליו הסכמה, שנועד לתת הטבות מס ניכרות לחברות שירשמו קניין רוחני בישראל. על פי כללי המיסוי הבינלאומיים, מקום רישום הקניין הרוחני הוא גם מקום תשלום המס של החברות. הקניין הרוחני כולל פיתוחים טכנולוגיים שהשימוש בהם מניב רווחים שבחברות רב־לאומיות מגיעים למיליארדי דולרים בשנה. בגין הרווחים משלמות החברות מס, והכוונה בהצעת החוק היא לגרום להן לשלם מס בישראל.

המלצות אנדורן גם מיטיבות עם מפעלים קטנים ובינוניים. על פי המצב הקיים, כל חברה שמייצאת מעל 25% ממכירותיה תהיה זכאית להטבת מס של 16% בפריפריה ו–9% במרכז - לעומת מס חברות רגיל שעומד על 26.5%.

ההמלצות מאפשרות לחברה שמייצאת 10% בלבד להתחיל ליהנות מהטבות המס, אך החברות יידרשו להגיע ליעד של 25% יצוא לפחות תוך שלוש שנים. מפעלים קטנים יידרשו לעמוד בשיעור יצוא של 10% ולהגיע תוך שלוש שנים לפחות ל–25% יצוא מהמכירות.

המלצה נוספת של הוועדה קבעה לראשונה כי ייערך מחקר על אודות הכדאיות למשק של הטבות המס שניתנו עד כה במיליארדי שקלים רבים בצורה אוטומטית. לפיכך יבצע מינהל הכנסות המדינה מחקר על התועלת שנבעה מהטבות המס שניתנו לחברות בחמש השנים האחרונות.

בנוסף, הכלכלן הראשי, בשיתוף משרד הכלכלה ואגף התקציבים, יבצע, ברמה שנתית ורב־שנתית, ניתוחי יעילות על בסיס קריטריונים אחידים והערכת שווי משוקלל של התועלות והמחירים למדינה ממתן התמריצים. לשם כך יגבש הכלכלן הראשי מדדי יעילות ותועלת למשק, והליכי בקרה עליהם. המדדים ישלבו: רמת פריון, כניסת מט"ח, פיזור אוכלוסין, תעסוקה (מעגל ראשון ושני), השקעה במחקר ופיתוח ותרומה לתל"ג. ממצאי המחקרים יועברו לוועדת ההיגוי לצורך הסקת מסקנות, גיבוש מחקרי המשך וייזום תיקוני חקיקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker