משה יעלון: "המלצות לוקר דרקוניות"; כחלון: "דרוש איזון בין צרכי הביטחון לצרכי החברה"

בהתקפה חסרת תקדים על דו"ח לוקר אמר שר הביטחון: "הדו״ח שטחי, לא מאוזן באופן קיצוני ומנותק לחלוטין מהמציאות סביב מדינת ישראל ובתוכה" ■ לגבי המלצות הוועדה על משרתי הקבע אמר: "העובדה שמשרתי קבע מתביישים לצאת לרחוב במדים היא אות קלון, והיא תוצאה של השתלחות בלתי נסבלת בהם"

מוטי בסוק

שר האוצר, משה כחלון הגיב הערב לדו"ח ועדת לוקר: "אני מודה לחברי הוועדה והעומד בראשה האלוף יוחנן לוקר על שנתיים של עבודה מאומצת ויסודית. במסגרת התקציב המתגבש בימים אלו ובהמשך למסקנות הוועדה יש לדאוג לאיזון הנדרש בין צרכי הביטחון לצרכי החברה בישראל. בשעה זאת של דיון ציבורי ער בנושא הביטחון והצבא חשוב לי להביע הערכה לחיילי צה"ל ולמפקדיו שעושים לילות כימים למען ביטחון המדינה ואזרחיה".

מחר (ד'), יכנס שר האוצר דיון בהשתתפות בכירי משרדו בכדי לבחון אילו מהמלצותיה של הוועדה ניתן ליישם כבר בתקציב הקרוב תוך ראייה רחבה ורב שנתית.

משה יעלון ובנימין נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

מוקדם יותר ציין שר הביטחון כי "דו״ח ועדת לוקר שהוצג לציבור הוא דו״ח שטחי, לא מאוזן באופן קיצוני ומנותק לחלוטין מהמציאות סביב מדינת ישראל ובתוכה. הדו״ח, אם ייושם, יהיה הימור על ביטחונם של אזרחי ישראל".

לדברי יעלון, "מי שרוצה להתמודד בהצלחה, כפי שאנו עושים עד כה, עם דאעש, חמאס, חיזבאללה, איראן ועוד עשרות ארגוני טרור חסרי מעצורים החמושים בנשק מתקדם - לא יכול להרשות לעצמו צבא בינוני עם אנשים בינוניים. למרבה הצער, דו״ח לוקר מוביל את מדינת ישראל ואזרחיה בדיוק למקום הזה". לדעת שר הביטחון, "אין כל הלימה בין סביבת האיומים שהוועדה עצמה מתארת ומודעת להם, לבין המלצותיה לעניין משרתי הקבע, תקציב הביטחון, סדר הכוחות ומשך שירות החובה".

יוחנן לוקר צילום: יעקב מהגר

לדעת יעלון, "יישום מסקנות ועדת לוקר יפגע ביכולת של צה״ל ומערכת הביטחון להעניק ביטחון מיטבי לאזרחי מדינת ישראל, ועל כך אין לנו כל כוונה להתפשר. העיסוק בביטחון מצריך, 24 שעות ביממה, מוכנות, דריכות, חדשנות ויצירתיות. במזרח התיכון, בוודאי במצבו הנוכחי, אסור לגלות חולשה או להיות חלשים. למדינת ישראל אין פריבלגיה לוותר על כל אלו באופן שיסכן את אזרחיה, כפי שמציעה ועדת לוקר במסקנותיה".

שר הביטחון סבור כי ״המלצותיה של ועדת לוקר בעניין משרתי הקבע הן המשכו ותוצאתו של מסע הסתה חסר תקדים בהיקפו ובחומרתו כלפיהם, באופן שכבר מוביל, ואף עלול להוביל ביתר שאת, לעזיבה המונית של אנשים טובים, גברים ונשים, לוחמים ותומכי לחימה, קצינים ונגדים בקבע החשים מבוזים ומושפלים. מי שמייחס להם ׳ביזה׳, ׳שוד׳, ׳שחיתות׳, משווה אותם לגנבים וגוזלי הקופה הציבורית, מאשים אותם שבגללם אין כסף במדינה והופך אותם לאויבים - נוהג באופן מופקר, נבזי וחסר אחריות".

יעלון ציין כי "העובדה שמשרתי קבע מתביישים לצאת לרחוב במדים, היא אות קלון, והיא תוצאה של השתלחות בלתי נסבלת בהם. אנשי הקבע הם השכן או השכנה מהבית ממול, חבר קרוב או בן משפחה. הם חלק ממדינת ישראל, חלק תורם ויצרני. היחס המבזה כלפיהם חייב להיפסק". לדעת שר הביטחון, ״המלצות ועדת לוקר בעניין משרתי הקבע ותנאיהם הן דרקוניות, פוגעניות, אינן נכונות ואינן מוסריות, ועל פי ניסיון העבר גם אינן ישימות משפטית. מן הראוי לזכור כי שכרם הממוצע של משרתי הקבע, על פי דו״ח הממונה על השכר, הוא נמוך משכרם של אנשי שב״כ, המוסד, שב״ס ומשטרה. פגיעה בהם באופן שכבר גורם לבריחה של אנשים טובים, היא פגיעה בביטחון המדינה. לא נאפשר זאת, ונאבק ככל יכולתנו למען צבא איכותי.

"כך גם בנוגע להמלצות ועדת לוקר בנוגע להענקת פנסיות גישור רק ללוחמים מדרגת מג"ד. משמעותן הברורה היא פירוק צבא הקבע, עזיבה המונית של משרתים מצוינים ופגיעה קשה בביטחון המדינה. המלצות דומות קודמות גרמו לצבא להזדקן, העמיסו על קופת המדינה הוצאות מיותרות ופגעו בסיכויי פורשים להשתלב בשוק העבודה".

על קיצור שירות החובה אמר יעלו כי "הוא תוצאה של חוסר הבנה מוחלט של המערכת הצבאית. אין הסבר אחר להמלצה הזו. המשמעות המיידית היא הקטנת הצבא הסדיר בשליש, הכשרה בלתי מספקת, צבא במוכנות נמוכה, עומס עצום על חיילי המילואים והוצאה כלכלית כבדה ומיותרת

״הטענות כאילו מערכת הביטחון וצה״ל אינם שקופים הן שקריות ופוגעניות, ובעצם הופכות - כחלק ממסע הסתה נגד משרתי הקבע ואנשי מערכת הביטחון - את מפקדי צה״ל וראשי מערכת הביטחון לשקרנים. מדובר בדברי הבל. למעשה, אין גופים שקופים ומפוקחים מצה״ל וממערכת הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker