הפקת לקחים: יוג'ין קנדל ירצה לחברי הממשלה על המשבר ביוון והשלכותיו הצפויות על ישראל

בימים אלה שותף קנדל בגיבוש תקציב המדינה החדש ובקידום מתווה הגז הטבעי; בשבוע שעבר הודיע קנדל לרה"מ כי בכוונתו לפרוש מתפקידו כראש המועצה הלאומית לכלכלה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרופסור יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יתאר מחר (א') בממשלה את מצבה של כלכלת יוןן, ובכלל זה הגורמים למשבר הכלכלי ביוון, תרחישים עתידיים אפשריים וההשלכות הצפויות על המשק הישראלי.

קנדל גם יפרט את הלקחים מהמשבר לישראל ובכלל זה חשיבותה של מדיניות מקרו כלכלית אחראית ואמינה, והצורך להבין ולהפנים את הצרכים של המגזר העסקי בעבודתו מול הממשלה. הסקירה תכלול נתונים מקרו כלכליים השוואתיים על המסלולים השונים שבחרו יוון וישראל בעשור האחרון. בין הגורמים הבולטים להבדלים בין כלכלת יוון וישראל, היעדר רפורמות מבניות במשק היווני, מערכת פנסיה ביוון שאיננה בת קיימא במגזר הציבורי, מחסור במנועי צמיחה משקיים, וחוסר משמעת פיסקלית ביוון.

קנדל יציין כי הלקחים המרכזיים לישראל הם הצורך לשמור על אמינות פיסקלית והפנמה כי גם מדינות מפותחות אינן חסינות מפני עזיבת משקיעים, אובדן אמון השווקים,  והתדרדרות כלכלית.

יוג'ין קנדל
יוג'ין קנדלצילום: תומר אפלבאום

מחר מציין קנדל שש שנים בתפקידו. לפני שנתיים, עם השלמת קדנציה בתפקיד, המשיך קנדל לקדנציה שנייה לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשבוע שעבר הודיע קנדל לרה"מ כי בכוונתו לפרוש מהתפקיד.

בהודעה שפירסמה היום לשכת רה"מ נאמר כי בימים אלה שותף קנדל בגיבוש תקציב המדינה החדש, בקידום מתווה הגז הטבעי, בהיערכות ליישום האסטרטגיה הכלכלית-חברתית של ישראל לשנים הקרובות, ובמשימות נוספות מטעמו של רה"מ נתניהו.

קנדל הגיע לשירות הציבורי מהאוניברסיטה העברית ביולי 2009. במסגרת תפקידו יזם, הוביל וליווה את עבודת המטה של הממשלה בנושאים כלכליים-חברתיים רבים ופעל מול שרים וגופי ממשלה, המגזר העסקי, ממשלות זרות, מוסדות בינלאומיים ועוד. המועצה בראשותו פעלה ליצירת מנועי צמיחה, פיתוח המשק והחברה וקידום רפורמות משמעותיות במשק ובעבודת הממשלה. בשנים האחרונות הפכה המועצה הלאומית לכלכלה לכתובת מרכזית בממשלה לחשיבה כלכלית, חדשנית ואסטרטגית. המועצה הפכה לזרז של עבודה שיתופית בתוך הממשלה על האתגרים המשמעותיים העומדים בפני המשק. ב-2013  מונה קנדל ע"י רה"מ לרכז את עבודת הממשלה לקידום היחסים הכלכליים עם סין.

מאז הקמתה ב-2006, המועצה הלאומית לכלכלה קידמה והיתה שותפה לקידום מספר רב של תכניות ויוזמות במשק כמו, פיתוח והטמעה חשיבה אסטרטגית כלכלית חברתית כלל ממשלתית, הגברת התחרות וצמצום הריכוזיות במשק, הורדת תלות העולם בנפט בתחבורה, ועדות שישינסקי, ועדת טרכטנברג, ומתווה גיוס גברים חרדים ותעסוקתם.

קנדל אמר היום, "אני מודה על הזכות שניתנה לי לשרת את הציבור ולעמוד לצד ראש הממשלה בניווט כלכלת ישראל בשש השנים האחרונות. זו הייתה תקופה ארוכה ואינטנסיבית בה פעלנו בצמתים מרכזיים יחד עם השרים ומשרדי הממשלה".

רה"מ נתניהו ציין כי, "יוג'ין והמועצה הלאומית לכלכלה קידמו בהצלחה רבה את נושאי הליבה של המשק בישראל, תוך ראייה חדשנית, אסטרטגית ומחוברת למציאות. תחת שלוש ממשלות בראשותי יוג׳ין פעל במגוון רחב של נושאים כשהבטחת עתידה של כלכלת ישראל ורווחת אזרחי ישראל תמיד לנגד עיניו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker