בתעש וברשות החברות מצפים לכחמש הצעות לרכישת החברה שיוגשו עד מחר - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בתעש וברשות החברות מצפים לכחמש הצעות לרכישת החברה שיוגשו עד מחר

בין המתעניינים: קרנות השקעה וחברות ישראליות וזרות המתמחות בחברות בטחוניות, בהן בלקסטון, אייפאקס, אלביט, סמי קצב ויאיר שמיר

חברה אחת בלבד הגישה עד כה את המסמכים הדרושים לקראת התמודדות על הפרטת החברה הבטחונית הממשלתית תעש, וברשות החבר והממשלתיות מצפים כי עד מחר, המועד האחרון, יוגשו עוד כארבע הצעות. בין המתעניינים בהפרטה נכללים יזמים, חברות בטחוניות וקרנות השקעה, שלחלקן פעילות משיקה לתעשיות בטחוניות, בהם הקרנות אייפאקס, פורטיסימו, בלקסטון שחברה לשרגא ברוש ועופר עיני, יזראל שילדס, סמי קצב ומאיר שמיר, שהפתיעו אתמול כשהודיעו כי יתמודדו בנפרד, ואלביט מערכות.

המסמכים שיוגשו מחר ייבחנו על ידי משרד הביטחון ורשות החברות הממשלתיות כדי לוודא שהחברות עומדות בקריטריונים בטחוניים וכלכליים, בהם איתנות פיננסית, יושרה והיעדר ניגודי עניינים. בהמשך יתבצע תהליך התייעצות עם הוועדה למניעת ריכוזיות והממונה על ההגבלים העסקיים כדי לוודא שהחברות לא יגבירו את הריכוזיות הכלל משקית, אם יזכו במכרז.

בית תעש
יעל אנגלהרט

אלביט מערכות אמנם אינה מוגדרת גורם ריכוזי משמעותי, אולם היא כבר גורם משמעותי בתחום הבטחוני, וההתמודדות שלה תיבחן גם בראיית התחרות הענפית והשפעתה על הלקוח הישראלי המרכזי שלה, משרד הביטחון.

ביולי ייפתחו חדרי המידע לחברות שיעברו את הרף הראשוני. בד בבד יפעלו רשות החברות הממשלתיות והנהלת תעש להסדרת סוגיות הקרקעות ברמת השרון וברמת בקע בנגב, איכות סביבה, הקמת החברה תומר שתשאר ממשלתית והפרדת פעילותה מהחברה המופרטת. בספטמבר אמורות החברות המתמודדות להגיש את המסמכים האחרונים והצעות המחיר. עד סוף השנה מתוכננת ההפרטה להסתיים.

תעש תופרט ללא חובות עבר המסתכמים בכמה מיליארדי שקלים עליהם מחלה המדינה. בשנה החולפת הגיע צבר ההזמנות של תעש ל-9 מיליארד שקל. מהחברה פרשו עד כה כאלף עובדים ועד סוף השנה צפויים לפרוש כ-300 נוספים. בחברה כ-2,700 עובדים, כולל כ-400 עובדי עשות אשקלון. בד בבד נקלטו בחברה 200 מהנדסים.

מינהל מקרקעי ישראל

על פי החלטת הממשלה, הכניסה לחדרי המידע תהיה כנגד הפקדת ערבות בנקאית ע"ס 6 מיליון שקל. איתור המשקיעים הפוטנציאלים המתבצע על ידי בנק ההשקעות סטיפל בנק בהשתתפות רשות החברות ותעש. גורמים אשר יאושרו על ידי משרד הביטחון ורשות החברות הממשלתיות יפקידו ערבות בנקאית בסך של 35 מיליון שקל במועד הגשת המסמכים לרכישת תעש.

בהחלטת ההפרטה שאושרה על ידי הממשלה נקבע כי תעש תופרט כמקשה אחת, למעט יחידה מסווגת הכוללת אינטרסים ותשתיות מסווגות שיישארו במידי המדינה וינוהלו במסגרת חברה ממשלתית - "תומר מערכות". עוד קובעת ההחלטה כי החל משנת 2020 תעש תפעל ממתחם תעש ברמת בקע שבנגב ותפנה קרקעות ממתחמים שבהן היא פועלת במרכז הארץ.

בתהליך המכירה של החברה יוכלו להשתתף יחידים שהינם תושבי ואזרחי ישראל, או חברות ישראליות בלבד. יחד עם זאת, תותר השתתפות עקיפה של זרים ושל חברות זרות, כבעלי מניות, בשיעור של עד 90%, בחברה ישראלית שתתמודד על רכישת תעש - חברה שהתאגדה בישראל לפי חוק החברות ואשר מרכז עסקיה בישראל ואשר גורם ישראלי מחזיק, במישרין, ב-10% לפחות מכל אחד מסוגי אמצעי השליטה בחברה.

החלטת ההפרטה מתנה את ההשתתפות במכרז ואת רכישת החברה בקבלת אישורים והיתרים ממשרד הביטחון. כמו  כן, צו האינטרסים קובע מגבלות נוספות לגבי השליטה והניהול של החברה לאחר ההפרטה ומכפיף את החברה שתופרט לסמכויות הממונה על הביטחון במשרד הביטחון, כמקובל לגבי החברות הביטחוניות הגדולות במדינת ישראל.
ממשלת ישראל הכריזה על צו אינטרסים חיוניים בחברה, המחייב את הבטחת קיומם של  תחומי הפעילות, שמירת אופייה של החברה כחברה ישראלית שמרכז עסקיה וניהולה יהיו בישראל ומניעת חשיפה או גילוי של מידע מטעמים של ביטחון המדינה ויחסי החוץ שלה.

מתווה ההפרטה מטיל מגבלות על החזקה, רכישה והעברת השליטה בחברה. כל בעלי התפקידים יהיו כפופים לסיווג ביטחוני של משרד הביטחון ויפעלו תחת הוראות המשרד בענייני ביטחון ויחסי החוץ של המדינה - כפי שחל על חברות ביטחוניות הפועלות במדינת ישראל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#