מודי'ס מעריכה: "יישום הדרישות הקואליציוניות יקשה על כחלון"

חברת דירוג האשראי הותירה את הדירוג של ישראל ללא שינוי - A1 יציב ■ לדעת מודי'ס, תהליך אישור התקציב יהיה מתיש לא פחות מתהליך אישור הממשלה החדשה

מוטי בסוק
מוטי בסוק

"יישום הדרישות הכספיות של השותפות לקואליציה החדשה של בנימין נתניהו יקשו על שר האוצר החדש, משה כחלון, להוריד את הגרעון בתקציב מ-2.5% תוצר ב-2015 ל-2% תוצר ב-2016, כמתוכנן" - כך קבעה חברת דירוג האשראי הבינלאומי מודי'ס בנייר עמדה שהפיצה היום בין מנוייה, תחת הכותרת "עם רוב צר ממשלת מרכז-ימין חדשה בישראל תתמודד עם היעדים הפיסקליים של 2016".

מודי'ס ציינה כי מתחילת השנה עבדה ישראל עם תקציב 2014. זאת, בהיעדר תקציב מאושר ל-2015, כשכל חודש החשבת הכללית באוצר העבירה למשרדים הממשלתיים 1/12 מתקציבו בשנה שעברה. לדברי חברת הדירוג, מצבה הכלכלי של ישראל טוב, בין השאר כיוון שהכנסות המדינה ממסים בארבעת החודשים הראשונים של השנה גבוהות ב-3.6 מיליארד שקל מהצפוי. המצב הכלכלי הטוב היה אמנם צריך לתת תנופה לכלכלת ישראל, אך החשש הוא כי בשל היענות רה"מ לדרישות הקואליציוניות הגבוהות של השותפות לממשלה, 8 מיליארד שקל בסך הכול, ישראל דווקא תצעד אחורה.

מוד'יס ציינה גם כי עם פרסום תוצאות הבחירות בישראל, כשהליכוד זכה ב-30 מנדטים בכנסת, הרושם הראשון היה כי נתניהו יצליח להקים במהירות ממשלה גדולה, חזקה ויציבה. אולם בפועל קרה ההיפך - נתניהו נדרש ל-56 ימים כדי להקים ממשלה צרה, עם רוב של 2 חכ"ים בלבד, שספק אם תחזיק מעמד זמן רב.

כחלון ונתניהו בכנסת, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

ההערכה היא כי נתניהו רוצה להרחיב את הממשלה באנשי המחנה הציוני, וכי הוא שומר ליו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, את תיק החוץ. אלא שהרצוג הודיע כי אין בדעתו להצטרף לממשלת נתניהו, וכי ינהיג אופוזיציה קולנית, בעיקר בנושאי תהליך השלום ושילוב נשים ערביות וגברים חרדים בשוק העבודה.

מודי'ס מדגישה כי המבחן הלוחץ הראשון של הממשלה החדשה יהיה העברת התקציב החדש, שככל הנראה יהיה דו-שנתי, ל-2015 ול-2016 - בשל לוחות הזמנים הדחוסים. לדעת מודי'ס, תהליך אישור התקציב יהיה מתיש לא פחות מתהליך אישור הממשלה החדשה.

חברת דירוג האשראי ציינה לבסוף כי במו"מ להקמת הממשלה החדשה ויתר נתניהו על חלק מהחלטות הממשלה הקודמת, שגם בה שימש כרה"מ, כולל צרוף החרדים לשוק העבודה ולשרות הצבאי. בנוסף, נכתב כי לכחלון ישנן שאיפות להוריד את מחירי הדיור ואת יוקר המחיה, כמו גם להגדיל את התחרות בתחום הבנקאות - אך חברת הדירוג העריכה כי כחלון צפוי להיתקל בהתנגדות גם בתוך הקואליציה וגם מצד קבוצות אינטרס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker