יוגב שוקל את המשך כהונתו 
של יו"ר התעשייה האווירית - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יוגב שוקל את המשך כהונתו 
של יו"ר התעשייה האווירית

ברשות החברות הממשלתיות מצפים כי היו"ר, רפי מאור, ישים קץ לתופעות שפורסמו בשנה החולפת על התנהלות לא תקינה של חברים בוועדי העובדים בחברה ■ בנוסף מבקשים ברשות להפסיק את כהונת יו"ר הוועד, ח"כ חיים כץ מהליכוד ■ תע"א: "לא ננהל דו-שיח מעל דפי העיתון"

מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, שוקל את המשך כהונתו של יו"ר התעשייה האווירית (תע"א), רפי מאור, לאור ההתפתחויות בשנה האחרונה בעיקר בפרשיות הקשורות לוועדי העובדים בחברה - כך אמרו אתמול מקורות מקורבים לרשות. לדבריהם, "ליוגב סמכות לפטר את מאור". מתע"א נמסר: "החברה אינה נוהגת לנהל דו־שיח עם רשות החברות הממשלתיות מעל דפי העיתון. תגובה מפורטת לטענות נשלחה למנהל הרשות עם קבלת מכתבו".

לדברי המקורות, ברשות החברות מנסים לשים קץ לתופעות שפורסמו בשנה החולפת סביב התנהגות לא תקינה של חברים בוועדי העובדים בתע"א, ומה שנראה לטענתם כ"כניעה של ההנהלה ויו"ר החברה לוועדים". בנוסף, מבקשים ברשות החברות הממשלתיות להפסיק את כהונת יו"ר ועד עובדי תע"א, ח"כ חיים כץ (הליכוד), לאחר שהתברר להם, לטענתם, כי הישארותו לא תורמת לקידום ההפרטה - כפי שהעריך מאור כשתמך בהמשך כהונתו של כץ.

יוגב השתמש לצורך זה בהנחיה למנוע חופשה ללא תשלום (חל"ת) בחברות ממשלתיות שנמשכת יותר מכמה שנים, בעוד שכץ נמצא בחל"ת לטענתו כ-16 שנים. עם זאת, דירקטוריון תע"א ומאור ציינו כי כץ אינו בחל"ת, אלא בסטטוס אחר של מושאל לחברה, ולכן הוא יכול להמשיך בתפקידו.

חיים טרגן

יוגב שיגר באחרונה מכתב נוסף למאור, הכולל סיכום של התנהלות תע"א בשנה החולפת. במכתב צוין כי למאור אחריות על תחומים שלא טופלו כראוי לפי תפישת רשות החברות. לדברי המקורות, התחום הראשון הוא חוסר טיפול הולם באנשי הוועדים שסרחו. לפי המקורות, "יש 6-5 אנשי ועדים שהחברה היתה יכולה לנקוט נגדם בהשעיה או בתביעה אישית, ולא עשתה זאת. בוועדת הביקורת מנסים ללכת על זה, אך מאור לא נותן לכך גיבוי".

עוד צויין כי לפני הפריימריס בליכוד שלח יוגב מכתב למאור, בעקבות הנחיה מהשופט סלים ג'ובראן, שבו דרש לדאוג לכך שעובדי החברה לא ייצאו להצביע במהלך שעות העבודה, אלא לפניהן או אחריהן. לדברי המקורות, "מאור לא העביר את ההנחיה הסטטוטורית הלאה, אף שהיה חייב לעשות זאת או לפחות להודיע לרשות החברות כי אינו מתכוון להעבירה".

"ארגון העובדים - חסם לשינויים"

בדו"ח שהעביר יוגב למאור נכתב כי במשך שנים ניכרים תהליכים שפוגעים בפעילות תע"א, בהם עודף עובדים, גמישות ניהולית נמוכה והסכמי שכר שאינם תואמים ביצועים ופוגעים ביכולת החברה להתחרות מול תעשיות אחרות בעולם. השוואות לחברות דומות בעולם מראות ביצועים חלשים מאוד. בנוסף, חטיבת בדק מטוסים, העוסקת בשיפוץ והסבה של מטוסים, רשמה ב-2014 הפסד שיא של 107 מיליון דולר - נתונים הממחישים את הצורך בהתייעלות.

הדו"ח פירט תלונות לגבי טוהר המידות בחברה, שנחשפו בשנה החולפת באמצעות תלונות אנונימיות שהתקבלו ברשות. "קיימת תחושה כי יש הבדל משמעותי בין אופן הטיפול בעובדים מן המניין לבין הטיפול בחברי ועד או עובדים שהעבירות המיוחסות להם קשורות בחברי ועד", צויין בדו"ח.

על פי הדו"ח, לדוגמה, מאור פעל לכאורה בניגוד להחלטת ועדת הביקורת שהמליצה להשעות את יעקב אלאלוף - שנחשד באי-סדרים במישור הפלילי לאחר שהעסיק לכאורה קבלן שהועסק בתע"א לצורך שיפוצים בביתו הפרטי - כאשר הציע להוציא אותו לפרישה מוקדמת. בדו"ח נכתב כי ועדת הביקורת התנגדה להצעה זאת, ואלאלוף עדיין מועסק בחברה. "מדובר במקרה חמור של פגיעה בטוהר המידות עם חשש למעשים פליליים. סירוב ההנהלה להשעות את העובד מהווה כישלון של הדירקטוריון והיו"ר שלו ליישם החלטה נורמטיבית", קבע הדו"ח.

רפי מאור, יו"ר התעשייה האווירית
דודו בכר

לפי הדו"ח, "ארגון העובדים מהווה חסם ראשון לשינויים מחייבים, שבלעדיהם החברה עלולה להגיע למצב שבו תיפגע איתנותה הפיננסית. נראה כי הנהלת החברה השלימה למעשה עם המצב החמור, שבו לכאורה ועד העובדים עושה בחברה כבשלו. כך, למרות המלצות ועדת הביקורת, הנהלת החברה לא פעלה להשבת כספים שהוצאו שלא כדין, לרבות בדרך של תביעות, ואף נמנעה מהעברת עובדים שפעלו בניגוד לנוהלי החברה מתפקידם". עוד נקבע כי "התנהלות יו"ר הדירקטוריון ובפרט מחדליו בכל הנוגע להליכים משמעתיים עלולים להגיע לכדי הפרה של חובותיו על פי חוק החברות הממשלתיות".

"יוגב מנסה 
להלך אימים"

בתשובה כתב מאור ליוגב כי נראה שכל טענותיו נובעות מכך שהדירקטוריון החליט לדחות את מועד פרישתו של כץ, בניגוד לעמדתו של יוגב. לדבריו, יוגב מנסה להלך אימים עליו ועל דירקטורים אחרים, תוך פגיעה בעיקרון יסוד בדיני חברות, ומנסה לפגוע בשיקול דעתו של הדירקטור שאמור לפעול לטובת החברה. עוד כתב מאור כי כהונתו של כץ כחבר כנסת וכמזכיר איגוד העובדים קיבלה אישור מבית המשפט העליון, מוועדת האתיקה של הכנסת וממבקר המדינה.

באשר להרעה במצבה הפיננסי של חטיבת בדק מטוסים, כתב מאור כי המצב הוא תולדה של שנים רבות, שבהן רשות החברות לא הביעה דאגה. לטענתו, "הניסיון להטיל את המשבר שתקף את החטיבה אך ורק על מגבלות הנובעות מגמישות בהעסקת עובדים (הגם שזו מהווה אחת הבעיות המרכזיות שעמה מתמודדת החטיבה) מתעלם משינויים חיצונים לחלוטין". עוד כתב מאור כי החל בשיחות עם ארגון העובדים על צמצום כוח אדם ושעות עבודה ושינוי האסטרטגיה העסקית של החטיבה.

בנושא המשמעת וטוהר המידות כתב מאור כי הדירקטוריון האציל סמכויות לוועדת הביקורת, כך שלא ניתן לבוא בטענות לדירקטוריון על אי־טיפול בסוגיות שהעלתה רשות החברות, וכי הוא עצמו ביקש מהוועדה להחמיר בנושאי משמעת. מאור הוסיף כי החברה העבירה לבודק חיצוני - משרד עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל - חקירות שבהן נפל חשד לפלילים. הוא אישר כי בנושא אלאלוף הביא לדירקטוריון את עמדת יו"ר הוועד, אך לדבריו לא פעל למניעת יישום החלטות ועדת הביקורת בנושא.

תע"א תפוצל 
לקראת הנפקה

מאור חשף במכתבו כי החברה החלה להיערך להנפקת מיעוט, לפי החלטת הממשלה מאוקטובר 2014, כאמצעי לקידום עסקיה. עם זאת, לדבריו, הנושא כרוך במגעים עם ארגון העובדים - והמגעים אכן החלו.

מאור הזכיר ישיבה בהשתתפות מנכ"ל משרד הביטחון, יוגב והנהלת המשרד, שבה הוחלט להקדים לתהליך ההנפקה צעד מהותי, ולפיכך נעצרו המגעים להנפקה עד לאישור הצעד על ידי הממשלה החדשה. מבדיקת TheMarker עולה כי מדובר במהלך ארגוני של הפרדת פעילות מסווגת בסיווג ביטחוני גבוה מהפעילות שתונפק. מהלך דומה נעשה בתעש, אך ככל הנראה בתע"א לא מדובר על פיצול לשתי חברות, שאחת תופרט ואחרת תישאר ממשלתית.

בעניין הבחירות המקדימות בליכוד ציין מאור כי הנושא נמצא בבדיקה חיצונית שיזמה רשות החברות, וכי לפני הבחירות פורסמו בחברה מכתבים לעובדים שהבהירו את כללי ההתנהגות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#