ירושלים בשנת 2020: אולפני קולנוע, רכבל ומרכז פוריות לאומי

תוכנית הפיתוח והצמיחה של ירושלים ל-5 השנים הקרובות, בעלות של מיליארד שקל, כוללת השקעות באולפני קולנוע וטלוויזיה בינלאומיים, מרכז תעשייה טכנולוגי, ומרכז פוריות לאומי

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תוכנית הפיתוח והצמיחה של ירושלים ל-5 השנים הקרובות, בעלות של מיליארד שקל, כוללת מרכז תעשיות טכנולוגי, אולפני קולנוע וטלוויזיה בינלאומיים, מרכז פוריות לאומי ועוד. המדינה תשקיע בירושלים עד שנת 2020 - 3 מיליארד שקל בתוכניות תחבורה בעיר ואליה. התוכנית הוצגה היום ע"י ראש עירית ירושלים, ניר ברקת.

בכנס הבינלאומי ירושלים 2020, שנערך היום, חשף ברקת את החזון שלו לבירה ל-5 השנים הקרובות. עלות הפרויקטים המוצעים בתכנית מוערכת בכמיליארד שקל. היא תוגש לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בישיבת ממשלה חגיגית, לרגל יום ירושלים החל בשבוע הבא.

מרכז ירושליםצילום: סיוון גיל

ברקת ציין כי, "לאחר שהחזרנו את ירושלים למסלול ההצלחה והשבנו את האמון בה, בירת ישראל בשלה לשלב הבא במיצוי הפוטנציאל העצום שלה כדי שתעמוד בגאווה בשורה אחת עם בירות העולם המשגשגות. לשם כך גייסנו את המומחים הטובים בעולם לפיתוח ערים, פרופסור מייקל פורטר, פרופסור ריצ'ארד פלורידה וראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג, כדי שיעזרו לנו לבנות את תכנית הפיתוח של ירושלים לחמש השנים הבאות. בבסיס התכנית התמקדנו ביתרונות היחסיים של ירושלים בתחומי התרבות, הביומד ומדעי הרפואה, תעשיית ההייטק, פיתוח הצד היצירתי, מהפכת תשתיות ויצירת הזדמנויות חדשות לבניית עתידה של ירושלים".

אבי תורת האסטרטגיה של ערים ומדינות, פרופסור מייקל פורטר, שהיה שותף לבניית תכנית "ירושלים 2020", אמר בכנס כי, "ירושלים היא אחת הערים הנפלאות בעולם במובנים רבים, אבל אנו פועלים כיום בכלכלה עולמית וההון האנושי המוכשר והאיכותי נייד. פירוש הדבר שערים צריכות לתכנן אסטרטגיה שממנפת את היתרונות הקיימים שלהן ואת הנקודות החזקות האופייניות להן ליצירת חיוניות וכלכלה תוססת ובריאה, על מנת שישגשגו בעשורים הבאים. תעשיות התיירות והתרבות בירושלים הן נכסי מפתח של העיר. יש בהן הצלחה ויש לשדרג אותם, לפתח את ירושלים כמותג עולמי אמיתי, כך שאנשים מכל העולם לא יוכלו לעמוד בפניה. בנוסף, יש בירושלים כמה מוסדות עוגן חשובים ובתכנית שבנינו הצענו למנף אותם כדי לפתח בסיס טוב שכבר קיים".

בין הפרויקטים שהוצגו בכנס היום, הקמת מרכז פוריות לאומי, שאמור לחזק את המובילות ההיסטורית של ירושלים בתחומי השירותים הרפואיים והמו"פ. המרכז יהיה משותף לבתי החולים הדסה ושערי צדק. בנוסף יוקמו בבתי החולים בירושלים מרכזי מחקר יישומי בשיתוף התעשייה, שיסיעו לצמיחת חברות ביו ופארמה בעיר.

ניר ברקתצילום: אמיל סלמן

בנוסף יוקם בעיר קומפלקס ענק של אולפני קולנוע וטלוויזיה ברמה בינלאומית, בהם יצולמו הפקות ישראליות וזרות. בימים אלה מתקיימים מגעים עם אולפני Culver Studios האמריקאים, שהביעו עניין להקים אולפנים בירושלים, יוקם פארק תעשייה מתקדם בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם, שייצר כ-5,000 מקומות עבודה, יטפח מרכזי מחקר יישומי ותכניות אקדמיות בעלות חשיבות מובהקת לכלכלת הידע בעיר.

התיירות תפותח עם דגש על קשר עם התרבות. תבוצע השקעה בקמפיין שיווקי ממוקד במדינות יעד בעלות פוטנציאל צמיחה משמעותי, תוך מיקוד בתייר העצמאי. תימשך ההשקעה בנכסי תרבות עירוניים כעוגן למשיכת תיירות בינ"ל; יבוצעו השקעות בתשתיות תיירותיות להשבחת חווית התייר בעיר; תפותח לשכת כנסים עירונית שתגדיל את פעילות הכנסים הבינלאומיים בירושלים.

במגזר הפיננסי, תוקם קרן השקעות ביוצרים ואמנים עצמאיים, לצד פיתוח רובע אמנים במרכז העיר בהיקף של 10 מליון שקל בשנה. יוקם 'קמפוס ירושלים לאמנויות', שירכז במתחם אחד את בתי הספר הגבוהים לאמנויות סם שפיגל, סטודיו למשחק ניסן נתיב, ביה"ס לתיאטרון חזותי והאקדמיה למוסיקה מן המזרח.

בתחום התחבורה יושקעו כ-30 מיליארד שקל בפיתוח תשתיות תחבורתיות: הרכבת הכבדה, הרכבת הקלה, רכבל, פיתוח כבישים ויצירת כניסות נוספות לעיר בכיוונים שונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker