המשנה לנגידה: ב-8 השנים האחרונות מחירי הדירות בישראל עלו בכמעט 100%

בנק ישראל צופה כי המשק יצמח השנה בשיעור של 3.2%, לאחר שצמח ב-2014 ב-2.8%.

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ב-8 השנים האחרונות, מאפריל 2007, מדד מחירי הדירות בישראל עלה ב-97.3%, 9.6% בממוצע בשנה. מאפריל 2007 מדד הדיור במדד המחירים לצרכן, המשקף את מחירי שכר הדירה, עלה ב-46.0%, 5.1% בממוצע לשנה. כך אמרה אתמול המשנה לנגידת בנק ישראל, ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, בהרצאה במכללת תל-חי.

לדבריה, מאז אפריל 2007 מחירי הדירות הריאליים עלו ב-63.9% ביחס למדד המחירים לצרכן, ב-6.9% בשנה. בהשוואה בינלאומית, מאז מארס 2000, מחירי הדירות בשורה של ארצות, כמו קנדה, שבדיה, בריטניה, גדל בממוצע יותר מאשר בישראל. לעומת זאת המחירים בישראל עלו יותר מאשר בארה"ב, אירלנד ויפאן.

בהרצאה שכותרתה היתה, "מדיניות מוניטארית על רקע מציאות מקומית ועולמית משתנה", אמרה המשנה לנגידה כי ביצועי המשק הישראלי בעת המשברים העולמיים של השנים האחרונות היו טובים יחסית.

בודו-טרכטנברג ציינה כי בנק ישראל צופה כי המשק יצמח השנה בשיעור של 3.2%, לאחר שצמח ב-2014 ב-2.8%. ב-2015 צופה בנק ישראל כי המשק יצמח ב-3.5%. לדבריה, היצוא הישראלי גדל בשנים האחרונות בדומה לקצב הגידול של יצוא המדינות המפותחות. שיעור בעלי ההשכלה העל תיכונית בישראל הוא מהגבוהים בעולם. ישראל ניצבת במקום השלישי בעולם, אחרי קנדה ויפאן, בבעלי השכלה על תיכונית, הרבה מעל ממוצע מדינות ה-OECD. עם זאת הישגי התלמידים הישראלים במבחני פיז"ה נמוכים. לדבריה, רמת התשתיות בישראל נמוכה בהשוואה למדינות ה-OECD.

לדברי בודו-טרכטנברג, אתגרי המשק הישראלי לשנים הקרובות הם, צמיחה בת קיימא, שיפור איכות ההון האנושי, השקעה בתשתיות ובהון יצרני, צמיחה כלכלית מתואמת חיובית עם רמת ההשכלה.

המשנה לנגידה עסקה בחשיבותה המדיניות המוניטארית בטווח הקצר ובטווח הארוך, תוך פירוט תפקידיה ותחומי הפעולה שלה. היא סקרה את ההתפתחויות המקרו-כלכליות בעולם ובישראל, ועמדה על המגמות העיקריות בתחומי המדיניות המוניטארית, שוק המט"ח, האינפלציה והפעילות הכלכלית. במסגרת הסקירה ציינה בודו-טרכטנברג כי על מנת לאפשר  צמיחה ארוכת טווח, ישראל תצטרך לדאוג לפיתוח ההון האנושי שלה, להשקיע בטכנולוגיה, ולגרום לכך שהתיווך הפיננסי בארץ יהיה תחרותי ויציב. המשנה לנגידה הדגישה את חשיבותו ותפקידו של בנק ישראל בהשגת יציבות מחירים לטווח ארוך ובתמיכה ביציבות הפיננסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker