נשר במגעים למכירת המפעל בהר טוב למשפחת וייל - והעובדים פתחו בעיצומים

נשר התחייבה למכור את המפעל במסגרת הבנות עם רשות הגבלים עסקיים ומשרדי האוצר והכלכלה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

הנהלת נשר נמצאת במגעים מתקדמים למכירת המפעל בהר טוב למשפחת וייל - כך דיווחה ההנהלה לעובדי המפעל. בתגובה פתחו עובדי המפעל, העוסק בייצור מלט, בשורה של צעדים ארגוניים, ובמסגרתם לא מתאפשר מעבר סחורות בשערי המפעל.

"ההנהלה הודיעה לנו שהיא במגעים מתקדמים כבר לפני כשבועיים", סיפר היום יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפילד. "ביקשנו רשת ביטחון תעסוקתית, המשא ומתן התפוצץ והיום סגרנו את המפעל".

בונפילד הוסיף: "העובדים המסורים בהר-טוב הצעידו את המפעל להצלחתו והם זכאים לרשת ביטחון תעסוקתית. כולי תקווה כי הנהלת נשר תהיה שותפה למשא ומתן הוגן אשר יביא לפתרון המשבר וסיומו".

נשר התחייבה למכור את המפעל בהר טוב במסגרת הבנות עם רשות הגבלים עסקיים ומשרדי האוצר והכלכלה. המכירה נועדה ליצור תחרות בשוק המלט לקראת צפי לעלייה בבנייה בשנים הבאות, והיא מחליפה חלק מהמלצות ועדת הרשקוביץ לתחרות בענף המלט.

לצד הדרישה להבטיח את ביטחונם הכלכלי והתעסוקתי של עובדי המפעל במסגרת הליך המכירה, קיימת גם מחלוקת לגבי הקמת מתקנים חדשים לאמוניה. לטענת העובדים, הנהלת נשר ממשיכה להגדיל את ממשק העבודה בסביבת חומרים מסוכנים, ללא תיאום עם נציגות העובדים, ותוך עמידה על סירובה לתגמל את העובדים בגין תוספת המתקנים והתחזוקה המורכבת הכרוכה בכך.

מפעל נשר בהר טוב הוא מפעל המלט השני בגודלו בישראל אחרי המפעל ברמלה, והוא מייצר קרוב לשליש מכלל תצרוכת המלט בארץ. במפעל, הממוקם בסמוך לבית שמש, מועסקים כ-65 עובדים מהאזור. חלקם מועסקים במפעל למעלה משלושה עשורים. המפעל משתרע על 325 דונם וכושר הייצור השנתי שלו עומד על כ-650 אלף טון קלינקר ומיליון טון מלט.

מנשר נמסר: "בעקבות דרישות רגולטוריות, ועל מנת להבטיח את המשך קיומו של מפעל הר טוב כמפעל מלט, נאלצת נשר למכור את המפעל. נשר דרשה מהרוכש כתנאי למכירה - ועל חשבון שיקולים כלכליים - את המשך העסקתם של כל עובדי המפעל, גיבוש הסכם ארוך טווח ושמירה על ההסכמים והזכויות המלאות של העובדים. החברה פעלה בתיאום עם ועד העובדים וההסתדרות ואף עשתה צעדים חסרי תקדים לקראתם. למרות זאת, בחר הוועד להציב דרישות בלתי סבירות, לנצל את המצב ולנקוט בצעדים חד צדדיים ולוחמניים כלפי ההנהלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker