שלושה ימים אחרי פרסום ההסכם: חקלאי הערבה דורשים לשנות את המתווה

עיקר הדרישה תהיה קבלת הלוואות לטווח ארוך בערבות מדינה בכ-50 מליון שקלים מתוך 100 מליון שקלים שאושרו למענקים

אורה קורן

שלושה ימים לאחר שמשרדי האוצר והחקלאות פירסמו הסכם לתמיכה בחקלאי הערבה, בתמיכת התאחדות החקלאים, מנסים בהתאחדות לשנות את תנאיו. התאחדות החקלאים מתכננת לפתוח את התנאים למשא ומתן מחודש מול שרי האוצר והחקלאות שימונו - כדי שההסכם יתאים לכל חקלאי הערבה ולמגדלי פלפלים ליצוא במקומות אחרים בישראל. עיקר הדרישה תהיה קבלת הלוואות לטווח ארוך בערבות מדינה בכ-50 מליון שקלים מתוך 100 מליון שקלים שאושרו למענקים.

מקורות ממשלתיים אמרו בתגובה כי "ההסכם שנחתם מקובל על ארגוני החקלאים, והמועצות האזוריות הרלוונטיות בערבה, וכן על התאחדות החקלאים המייצגת את כלל ארגוני החקלאים. חקלאים יכולים לקבל הלוואות מהקרן לעסקים קטנים בערבות מדינה, ואפשר יהיה לדון בהמשך בתנאים נקודתיים שיתאימו להם.

בעקבות צעדי מחאה של מגדלי פלפלים בערבה, שטענו כי לא יוכלו להינות מההסכם, וביקורת שמתחו מגדלי פלפלים ליצוא משאר חלקי הארץ על ההסכם, קיבלו היום כל החקלאים מכתב מיו"ר התאחדות החקלאים ומנשיא תנועת המושבים, מאיר צור. במכתב הבהיר צור כי ההנהגה החקלאית מתכוונת לפתוח במשא ומתן עם השרים שימונו על התאמת ההסכם לחקלאים נוספים.

אריזת פלפלים ביקיבוץ יהל בערבה
אריזת פלפלים ביקיבוץ יהל בערבהצילום: אלי הרשקוביץ

"צר לי, שישנם חקלאים בודדים ברחבי הארץ שעושים רעש גדול, ובמקום להתאחד ולשדר ערבות הדדית בוחרים לתקוף ולהשמיץ כאילו הסכם זה נולד בקומבינה", כתב צור. לדבריו, "ההסכם מתאים לרוב החקלאים בערבה, ובהמשך תפעל ההתאחדות למצוא פתרון גם לחקלאים המעטים שההסכם לא יחול עליהם במשא ומתן מול שרי החקלאות והאוצר שייכנסו לתפקידם".

צור הוסיף במכתב, כי החקלאים ביקשו לכלול את כל מגדלי הפלפל ליצוא ברחבי הארץ בהסדר, לא רק את המגדלים בערבה, וכי ייעשה מאמץ למצוא מתווה נוסף כדי שכמה שיותר חקלאים יצליחו לעבור את המשבר בשלום ולהמשיך לעבד את משקם. "הגשנו לממשלה תוכנית לעזרה בגין משבר היצוא ב-300 מליון שקל. בכוונתנו לעשות הכל כדי למצוא פתרון לכל היצואנים בכל האיזורים ובכל הגידולים", הוא כתב.

בנוסף, הבהיר צור כי במקביל יימשך מאבק החקלאים בנושאי עובדים זרים, פערי תיווך במחירים, מחירי מים ויבוא פרוע. לפני כשלושה ימים פרסמו משרדי החקלאות והאוצר הודעה, שלפיה הוסכם עם ארגוני החקלאים על תוכנית סיוע חדשה וייחודית בגובה 100 מיליון שקלים להשקעות של יצואני פלפל בערבה. במסגרת התוכנית יקבלו חקלאים, שיסבו את שטחי גידול הפלפל שלהם לגידולים אחרים, מענקי מדינה בשיעור של 70%. שטח הגידול של מי שיזכה במענק יהיה לפחות 20 דונם. ההערכות הן כי היקף ההשקעה של כל חקלאי יכול להגיע לכמה מאות אלפי שקלים - במידה שיחליט לעבור לגידולי חממה.

החקלאים שהתנגדו להסכם אמרו כי נציגיהם הגיעו לשיחות עם רשימת דרישות שעיקרה קבלת הלוואות לטווח ארוך בערבות מדינה. ואולם, הבקשה נדחתה על ידי משרד האוצר. לדבריהם, התאחדות החקלאים תמכה בהסכם כדי לעגן העברה של 100 מיליון שקלים לטובת חקלאי הערבה, אך בכוונתה לפעול עכשיו לשינוי המתווה. בנוסף, הם מסרו כי הכספים צריכים לשמש חקלאים גם כדי להסב גידולים לתיירות תומכת חקלאות.

החקלאים דורשים, בין היתר, לתמוך בחקלאים שימשיכו לגדל פלפלים. זאת, לטענתם, כיוון שהבעיה שלהם השנה היתה שכרבע עד 30% מהפלפלים שיוצאו נזרקו בחו"ל בגלל שנרקבו. לדבריהם, מאז קריסת אגרקסקו לא מצליחים החקלאים לחטא את הירק בשטיפה בצורה שתתמוך בחיי המדף שלו, כפי שעשתה אגרקסקו, כיוון שחומרי החיטוי השתנו. לדבריהם, ניתן היה לייצא פלפלים לאירופה ולרוסיה במחירים נמוכים מבעבר, והבעיה היתה בעיקר הריקבון בשוק היצוא.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "המתווה נועד לסייע לחקלאי הערבה שחווים משבר קשה. הוא נעשה בשיתוף ועל דעת הנהגת החקלאים בערבה וההנהגה המקומית. כמו כן, אנו סמוכים ובטוחים כי מימוש המתווה יקדם את המשך קידומה של חקלאות מובילה בערבה - וכך אנו שומעים מציבור החקלאים בימים האחרונים. צר לנו כי לעיתים קשה לגורמים מסויימים לקחת מנהיגות, ולהבין את הצורך בטיפול נקודתי בציבור שנפגע".

צילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker