ענקית וייטנאמית תרכוש טכנולוגיה חקלאית מישראל

וינגרופ, הקבוצה הפרטית הגדולה בווייטנאם, הודיעה כי תרכוש מוצרים וטכנולוגיה ישראליים למיזם חקלאי ■ פוטנציאל העסקות נאמד בעשרות מיליוני דולרים

אורה קורן

קבוצת וינגרופ הווייטנאמית, הנחשבת לחברה הפרטית הגדולה במדינה, הודיעה כי תרכוש מוצרים וטכנולוגיות מישראל להשבחת גידוליה בפרויקט חקלאי שתקים. החברה, שמחזיקה ברשת קמעונות, בתי מלון ואתר מסחר מקוון, מתכננת להשקיע בחוות חקלאיות.

על פי מקורות ישראליים, פוטנציאל הרכישות של ידע, שירותים ומוצרים מישראל נאמד בעשרות מיליוני דולרים בשנים הקרובות. זוהי אפשרות לחדירה נרחבת של ענף החקלאות הישראלי לוייטנאם, במודל שיזמה הממשלה ודומה לזה שמיושם בסין. עיקר המודל הוא חדירה באמצעות פרויקטים גדולים המצריכים שילוב ידע, מוצרים ושירותים, במקום לקדם יצוא של כל חברה בנפרד.

בתי מגורים שבנייתם נעצרה, וייטנאםצילום: רויטרס

לפני כשבועיים הודיע יו"ר וינגרופ, פאם נאט וונג, כי הקבוצה פותחת במיזם של ייצור ושיווק תוצרת חקלאית טרייה. על פי פרסומים בתקשורת הווייטנאמית, הוסיף היו"ר כי בכוונתו למכור תוצרת תוך שימוש בידע ובטכנולוגיות ישראליות, בהשקעה של מיליוני דולרים.

וינגרופ צמחה הודות לפעילות במיזמי נדל"ן למגורים, ובשנים האחרונות הרחיבה את פעילותה לבתי חולים פרטיים, לקניונים ולתיירות. לפני כשנה הקימה את הרשת הקמעונית וינמארט, ובעוד כמה שבועות ייפתח אתר המסחר המקוון שלה, וינאקום. כדי לספק תוצרת טרייה לחברות הקבוצה, החליט וונג להקים את אחד ממיזמי החקלאות הגדולים בתולדות וייטנאם תחת השם וינאקו (Vineco).

הנספח המסחרי של משרד הכלכלה בווייטנאם, צפריר אסף, אמר כי ראשי וינגרופ וגורמים נוספים בווייטנאם נחשפו בשנתיים האחרונות למספר רב של חברות ישראליות בענפי החקלאות. לדבריו, "וינגרופ סיימה את 2014 עם רווח נקי של 178 מיליון דולר, והיא משלמת המסים הפרטית הגדולה במדינה. הכרזת יו"ר החברה היא הזדמנות אדירה לחברות ישראליות לייצא לכל דרום מזרח אסיה".

מנהל ענף המים במכון היצוא, ניב מורג, אמר כי "לקראת תערוכת ווטק 2015, שתתקיים באוקטובר, אנו עובדים במכון במרץ על הבאת משלחות מווייטנאם. אנו מעריכים כי יגיעו לכנס יותר מחמש משלחות רמות דרג".

חקלאות בערבה: מושב עין יהב צילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker