התאחדות התעשיינים תקים קרן לעסקים קטנים ובינוניים

ההתאחדות תעמיד לרשות הקרן 150–200 מיליון שקל ■ בינתיים, שונו תנאי המכרז של משרדי הכלכלה והאוצר להקמת קרנות לעסקים בינוניים - בין השאר כך שדמי הניהול יהיו גבוהים יותר

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התאחדות התעשיינים מנהלת מגעים מתקדמים עם שני בנקים להקמת קרן למתן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים לטווח ארוך. לצורך כך תעמיד ההתאחדות 150–200 מיליון שקל מתקציב הקרן ההדדית, שמיועד במקור לתמיכה במפעלים שנקלעים לשביתות בעקבות סכסוכי עבודה.

את הקמת הקרן יזם ליאור לוי, שעומד בראש האגף למפעלים קטנים ובינוניים בהתאחדות התעשיינים. הכוונה היא להעמיד למפעלים הלוואות לתקופות של 10–15 שנה, במטרה לאפשר להם להשקיע ברכישת ציוד ופיתוח מערך שיווק. הנושא צבר תאוצה מאז כניסתו של שרגא ברוש לתפקיד נשיא התאחדות התעשיינים.

הקמת הקרנות של ההתאחדות נדונה לצד בחינה ראשונית של הקמת קרנות הלוואה דומות בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, בתיאום עם משרד האוצר. "אנחנו בוחנים כמה מודלים של קרנות הלוואה עם האוצר", אמר רן קיויתי, מנהל הסוכנות.

רן קיויתיצילום: אמיל סלמן

רוב השינויים במכרז - לטובת המשקיעים

בתוך כך, הודיע קיויתי על שינוי מכרז קרנות ההשקעה לעסקים בינוניים, שהתפרסם לפני כחודשיים על ידי משרד האוצר והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה. רוב השינויים היו לטובת המשקיעים בקרנות.

הקרנות במכרז שפירסמו משרדי האוצר והכלכלה יגייסו יחד כ-900 מיליון שקל, וישקיעו בעסקים שהיקף מכירותיהם הוא בין 10 ל-100 מיליון שקל בשנה. לדברי קיויתי, אף שמדובר בקרנות השקעה, שמעניקות מימון תמורת בעלות בחברה, הן צפויות להעמיד גם הלוואות מזנין - הלוואות שפירעונן יכול להתבצע באמצעות החזר כספי או מתן מניות בחברה.

השינויים שמוצעים בתנאי המכרז כעת כוללים, בין השאר, הגדלה של דמי הניהול שיקבלו מנהלי הקרן בתקופת ההשקעה מ-1.6% ל-1.75%–2%. כמו כן, נקבע מינימום של 500 אלף שקל בשנה לדמי ניהול לאחר תקופת ההשקעות.

אנשי המפתח בקרן, כולל המנכ"ל, חויבו במקור להקדיש את מלוא זמנם לקרן בתקופת ההשקעות ואחריה. בעקבות השינוי, הם מחויבים להקדיש את רוב זמנם לקרן בזמן תקופת ההשקעות, ולאחריה - ככל שיידרש באופן סביר. שיעור ההשקעות הכולל של הקרנות בעסקים בשנותיהם הראשונות ירד מ-23% תוך שנה וחצי ל-12%, וכן מ-26% נוספים עד שלוש השנים הראשונות ל-15%.

קיויתי הסביר את השינויים בכך שבעקבות פגישה עם עשרות מועמדים שהביעו עניין בהשקעה בקרנות, הוחלט להתאים את תנאיהן למקובל בשוק.

לגבי הורדת רף ההשקעה בעסקים, אמר קיויתי כי במפגש הבהירו המשתתפים שהקרן צריכה יותר זמן בדיקה לחברות קטנות, ולכן היקף ההשקעות בשנים הראשונות יהיה מתון יותר. עם זאת, הקרנות התחייבו להשקיע לפחות 20% בחברות שהיקף מכירותיהן קטן מ-60 מיליון שקל בשנה, כך שצפוי כי ההשקעות יהיו גם בחברות קטנות יחסית מקרב החברות הבינוניות.

קיויתי התייחס לאפשרות שהקרנות יעדיפו להשקיע בחברות תמורת מניות, בעוד שהחברות יעדיפו לקבל הלוואה בלי להכניס שותפים: "הקרנות יעבדו בשילוב בין השקעות והלוואות מזנין כדי להגיע לתשואה סבירה. אנחנו לא אומרים להן איך להשקיע את הכסף, אך יש מנגנון שמחייב אותן לתת הלוואה לעסקים עם מחזור של 10–60 מיליון שקל - כך שהן יצטרכו לתת את רוב הכסף כהלוואות. המכרז אינו מחייב במפורש מתן הלוואות, כי לא רצינו ליצור עיוות בשוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker