שני מפעלים חדשים ברמת חובב יספקו 550 מקומות עבודה

המפעלים יוקמו בהשקעה כוללת של כ-2 מיליארד דולר על ידי דור כימיקלים ו-MDE

אורה קורן

על רקע מאבק עובדי כיל נגד הפיטורים בנגב, הודיע היום המשרד לפיתוח הגליל והנגב כי שני מפעלים חדשים מתוכננים לקום ברמת חובב בנגב בהשקעה כוללת של שני מיליארד דולר. חברת דור כימיקלים תקים מפעל לייצור מתנול וחברת DME ישראל תקים מפעל לייצור תחליפי דלקים מבוססי גז טבעי. שני המפעלים צפויים לספק תעסוקה ישירה לכ-550 עובדים ותעסוקה עקיפה לאלפי עובדים נוספים.

המגעים עם המפעלים נמשכים כשנתיים ועל פי ההודעה, היום (ג') החלו עבודות ההקמה בשטח. על פי ההערכות בקרב מקורבים לממשלה, תיזמון ההודעה פוליטי, ונועד בין השאר להרגיע את עובדי הדרום הנמצאים במאבק מול כיל. לדבריהם, ההודעה גם צפויה לעקר את הלחץ של כיל לקבלת הטבות מהממשלה בתמורה לאי פיטורי העובדים. עם זאת, המקורות ציינו, כי מדובר בתכנון אמיתי להקמת המפעלים.

המגעים עם המפעלים נמשכים כשנתיים ועל פי ההודעה, היום החלו עבודות ההקמה בשטח. ממשרד הכלכלה נמסר, כי המפעל  של דור כימיקלים צפוי להעסיק 200 עובדים, ו-DME יעסיק כ-350 עובדים. המפעלים צפויים להתחיל לפעול בעוד כשנתיים.

ראש המועצה המקומית תעשייתית נאות חובב, אנדריי אוזן, הודיע היום על הקמתם של שני מפעלים גדולים המבוססים על הגז הטבעי המגיע לפארק. לדבריו, המגעים להקמת המפעלים התנהלו בתמיכת ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו ושר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים והשר לפיתוח הנגב והגליל, ח"כ סילבן שלום, שר הכלכלה, ח"כ נפתלי בנט וכן הדרג המקצועי בראשות אבי כהן מנהל מינהל אזורי תעשייה במשרד הכלכלה.

רמת חובבצילום: אליהו הרשקוביץ

מדובר בשני מפעלים – מפעל לייצור מתנול של חברת דור כימיקלים בראשות היזם גיל דנקנר ומפעל DME לייצור תחליפי דלקים בהובלת היזם אייל ארליך. שני המפעלים יתפרשו על שטח כולל של כ-600 דונמים והם מוקמים בהשקעה כוללת של כ-2 מיליארד דולרים. המפעלים החדשים צפויים להיות לעוגן כלכלי ותעסוקתי משמעותי בנאות חובב בפרט ובאזור הנגב בכלל.

המפעלים צפויים להעסיק יחד כאלף עובדים בהעסקה ישירה ולייצר עוד אלפי משרות במעגלים השונים. אוזן אמר כי מפעלים אלו הינם התוצר הראשון של תעשייה מבוססת גז טבעי שצפויה לאכלס חלק משמעותי במתחמי התעשייה החדשה המפותחים בימים אלו על ידי מועצת נאות חובב בשיתוף עם משרד הכלכלה ורשות מקרקעי ישראל.

מנכ"ל המועצה, אמנון בן דהן מסר כי בהמשך צפויים לקום מפעלים נוספים שיתבססו על הגז הטבעי שמספק כבר היום אנרגיה נקייה למפעלי התעשייה ובפארק. בנוסף צפויים לקום מפעלים שיתבססו על תוצרי המתנול – בהתאם לעקרון הסינרגיות לפיו עובד הפארק האקו-תעשייתי נאות חובב, ובכלל זה המשך פיתוח של תעשיות ומתקנים מתחום האנרגיות המתחדשות.

בהתאם למגעים שהתקיימו ולמיקומו של הפארק האקו תעשייתי נאות חובב, המפעלים החדשים ייהנו ממלוא סל ההטבות של אזור פיתוח א' – בהתאם לקריטריונים בהם עומד המפעל המתוכנן.

הפארק האקו תעשייתי נאות חובב הוא עוגן כלכלי מרכזי בנגב ומודל ייחודי לתעשייה בת קיימא וצמיחה ירוקה בישראל ובעולם. הפארק מתפרש על פני כ – 25,000 דונם והוא מספק פרנסה לכ-11,000 משפחות בנגב. היקף הייצוא של כלל המפעלים בפארק נאמד בכ – 4 מיליארד דולר בשנה. מאז שנת 2006 השקיעו למעלה מ – 1.5 מיליארד שקל בשיפור ההגנה על הסביבה ובטיפול במפגעי העבר. בימים אלו מתקיימים בפארק במקביל עשרות פרויקטים לפיתוח הפארק, הקמת מפעלים חדשים, שדרוג תשתיות והקמת מתקני אנרגיה חלופית בהיקף של למעלה ממיליארד שקלים. במהלך חמש השנים הקרובות צפויים לקום עוד כ – 20 מפעלים בשטח הפארק אשר ייצרו עוד כ – 2,000 מקומות עבודה חדשים במגוון תפקידים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker