שלום כלכלי בחסות שנת שמיטה: ישראל מתחילה לייבא תוצרת חקלאית מעזה

נשיא התאחדות האיכרים: "נוודא שזה לא זולג לצבא ולכלל השוק, כאשר מחירי הירקות הישראלים בשפל"

אורה קורן

משרד מתאם הפעולות בשטחים (מתפ"ש) הודיע בסוף השבוע כי לראשונה מזה שמונה שנים תשווק, החל מהשבוע, תוצרת חקלאית מעזה לישראל. אישור השיווק הוסבר בדרישה ליבוא של מוצרים לשנת השמיטה, בה חרדים אינם אוכלים מתוצרת הארץ. לא נמסר מה יהיה היקף היבוא. המהלך תואם עם משרד החקלאות, רשות המסים וגורמים ברשות הפלסטינית.

בשנת שמיטה, החלה כל שבע שנים, מקפידים חלק מהחרדים לא לאכול כלל מתוצרת הארץ, אלא ירקות ופירות המיובאים מחו"ל, או גדלים בערבה, שלא היתה חלק מישראל המקראית. השנה נפתח מאבק בין הרב הצבאי הראשי לצה"ל, תא"ל רפי פרץ, לחקלאים, לאחר שפרץ הציע להשתמש ביבוא עבור כל צה"ל, להבדיל משנים קודמות בהן הרכישות, בכ-300 מליון שקל בשנה, היו מחקלאי הארץ בהיתר מכירה, המקובל על רוב שומרי המצוות. בסוף העימות הוסכם על המשך רכישות מחקלאים ישראלים, למעט לחרדים המשרתים בצה"ל. עתה חוששים חקלאים, כי במסווה של יבוא לצריכת חרדים, יאפשר מתאם הפעולות בשטחים יבוא בהיקף גבוה מדרוש, שיזלוג לצה"ל, או לכלל השוק.

נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, אמר כי "החקלאים יוודאו שהתוצרת שתיכנס מרצועת עזה לא תהיה גדולה מהנדרש ולא תזלוג לכלל צה"ל, או לשוק הישראלי. במיוחד לאור הצניחה של מחירי הירקות בשבועות האחרונים". מהמתפ"ש נמסר כי שיווק התוצרת החקלאית מרצועת עזה, שיחל כבר בשבוע הקרוב, עומד בקנה אחד עם דרישות הקהילות החרדיות לרכישת תוצרת חקלאית במהלך שנת השמיטה. כיום, הקהילות החרדיות מתבססות על תוצרת חקלאית הגדלה ומשווקת משטחי יהודה ושומרון ומירדן. השיווק יתבצע בהתאם לבדיקות המעבדה של משרד הבריאות הישראלי, כפי שנבדקת כל תוצרת חקלאית המשווקת לתחומי ישראל.

עוד נמסר מהמתפ"ש כי לצעד חשיבות לתמיכה בכלכלת המגזר החקלאי ברצועת עזה, כאשר ההכנסה הצפויה נאמדת בכ-3,000 שקל לטונה. בשלב ראשון מתוכנן שיווק של תוצרת חקלאית, הכוללת עגבניות וחצילים. בשלבים הבאים תיתכן הרחבה לסוגי ירקות נוספים עד לכ-1,000-1,500 טונות, בהתאם להחלטת יחידת הגנת הצומח של משרד החקלאות. הצריכה החקלאית בישראל מוערכת ב-1.2 מיליון טונה בשנה, כאשר הקהילה החרדית צורכת כ-10% ממנה.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר כי מדיניות צה"ל ומערכת הביטחון היא לתמוך בשיקום רצועת עזה ובכלכלתה. הצעדים הננקטים נועדו לתמוך באוכלוסייה ובציבור הפלסטיני ברצועה, תוך בידול ארגון החמאס שהינו ישות טרור שמעכבת את שיקום הרצועה ומנצלת את משאביה. תנועת הסחורות החקלאיות לישראל תתבצע תחת אכיפה ובידוק ביטחוני מחמיד וקפדני".

מבט על רצועת עזה משדות קיבוץ כפר עזה, בחודש שעברצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker