רפאל חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם קבוצת קליאני ההודית

החברות ייצרו מערכות טילים ועמדות נשק נשלטות לשוק ההודי ■ רפאל: "קיימת התעניינות רבה במערכת כיפת ברזל בכמה מדינות"

אורה קורן

חברת רפאל מערכות לחימה מתקדמות, חתמה היום (ה') על הסכם לשיתוף פעולה עם קבוצת קליאני מהודו. החברות יקימו חברה משותפת בהודו, שתפתח ותייצר מערכות טכנולוגיות, כמו מערכות טילים, עמדות נשק נשלטות מרחוק ופתרונות מיגון לרכב קרבי משורין (רק"ם) לשוק ההודי. רפאל תחזיק בחברה המשותפת 49%, השיעור המרבי שיכולה חברה זרה להחזיק בחברה הודית.

לקבוצת קליאני מחזור מכירות שנתי של 2.5 מיליארד דולר, והיא מעסיקה כ–12 אלף מהנדסים. בבעלות הקבוצה חברות ברחבי העולם בתחומי הטכנולוגיה, ההנדסה והייצור במגזרים רבים, ביניהם הנדסת ברזל, אוטומציה, אנרגיה מתחדשת וביטחון. ההסכם בין רפאל לקליאני נחתם במעמד ראש האגף ליצור בייטחוני במשרד הביטחון (סיב"ט), תא"ל (מיל') מישל בן־ברוך. טקס החתימה נערך במסגרת תערוכת Aero India המתקיימת בימים אלה בבנגלור, הודו.

מנכ"ל רפאל, ידידיה יעריצילום: עופר וקנין

בד בבד מנסה רפאל לקדם בתערוכה את מכירת כיפת ברזל. אף שהמערכת זכתה להצלחה משמעותית בפעילות מבצעית בישראל, החברה מתקשה לשווק אותה, מכיוון שמדינות אחרות אינן חשופות לאיומים דומים לאלה שמפניהם מגנה המערכת - טילים מטווח קצר. באחרונה פיתחה רפאל מערכת דומה להגנה על ספינות - "כיפת ברזל ימית" - שגם אותה היא מנסה לשווק בתערוכה בהודו. "קיימת התעניינות רבה במערכת בקרב כמה מדינות, שנקווה שתבשיל לכדי עסקות", נמסר מרפאל לגבי כיפת ברזל.

באבא קליאני, יו"ר ומנכ"ל קבוצת קליאני, אמר בטקס בבנגלור כי הקבוצה שבבעלותו היא מהמובילות בתחום קידום תהליכי הייצור המקומי בהודו. לדבריו, "בכוונתנו לפתח ולייצר מערכות טכנולוגיות הנמצאות בקצה היכולת הטכנולוגית ולהרחיב את התעשייה הביטחונית בהודו. שיתוף הפעולה שלנו עם רפאל הוא צעד חשוב בכיוון".

צילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר רפאל, תא"ל (במיל') יצחק גת, הדגיש כי "מאז ומעולם שאפנו לתרום לתהליך המודרניזציה של כוחות הצבא ההודיים. ההסכם שלנו עם קבוצת קליאני הוא חלק מהאסטרטגיה העולמית שלנו ליצירת שיתופי פעולה לפיתוח יכולות צבאיות, המבוססות על הטכנולוגיות של רפאל. בחרנו בקליאני כשותפה בשוק ההודי כי אנחנו מאמינים שבין שתי החברות קיימת סינרגיה גבוהה והזדמנויות משותפות לצמיחה בשווקים חדשים, לרבות בשוק ההודי, שהוא עבורנו שוק אסטרטגי".

מנכ"ל רפאל, האלוף (במיל') ידידיה יערי, אמר כי "נמשיך לתמוך במשרד ההגנה ההודי בפיתוח מצוינות ועליונות טכנולוגית. ההסכם עם קליאני ישרת נאמנה את המחויבות שלנו למדיניות הייצור המקומי של ממשלת הודו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker