מגה הודיעה על סגירת חמישה סניפים; 65 עובדים בסכנת פיטורים

מגה: סגירת הסניפים היא חלק מתהליך התייעלות שנועד להתאים את החברה למצב החדש, שבו עליה לתמוך במדיניות הוזלת מחירים לצרכנים ■ בחברה מועסקים בסך הכל 6,500 עובדים

רשת מגה הודיעה היום (ג') על סגירת חמישה סניפים, מהלך שיוביל לפיטוריהם של 65 עובדים. עם זאת, בחברה הכחישו פרסומים לפיהם מתוכננת סגירה של עשרה סניפים ופיטורים של מאות עובדים.

סגירת הסניפים בביתר עלית, נתיבות, יבנה, קרית ים ואור עקיבא, היא חלק מהתוכנית האסטרטגית של הרשת עליה הכריזה לפני כשנה וחצי, הכוללת צמצום שטחי מדף והתאמת הוצאות לתנאי השוק המשתנים. מטרת התכנית לחזור לצמיחה יציבה במכירות ועליה ברווחיות, ונראה כי האתגר הופך קשה יותר להשגה, לאחר שברבעונים האחרונים הרווחיות ירדה והמכירות דווקא נשחקו.

צילום: עופר וקנין

ממגה נמסר כי כחלק מהתנהלותה העסקית השוטפת, הרשת בוחנת כל העת פתיחה וסגירה של סניפים, וכי לאחרונה הודיעה לוועד העובדים כי בכוונתה לסגור חמישה סניפים, שבהם כ-65 עובדים. בכוונת הרשת לנסות למצוא לעובדים בסניפים שעתידים להיסגר, עבודה חלופית בסניפים אחרים של הרשת. בחברה מועסקים בסך הכל 6,500 עובדים.

"מזה חודשים רבים מתנהל משא ומתן שקוף עם ועד העובדים וההסתדרות להתאים את מבנה הוצאות החברה לתנאי ומצב שוק הקמעונות המשתנה ובעיית יוקר המחיה", נמסר ממגה. "צר לנו כי הסתדרות העובדים, ממניעים השמורים לה, בחרה לפעול דרך התקשורת בדרך של עשיית מהומה תוך שימוש בעובדות לא נכונות. כולנו תקווה כי ההסתדרות משקיעה מאמצים דומים בשמירה על תנאי העסקת עובדים ברשתות שאינן מאורגנות, שם העובדים אינם זוכים לתנאים הטובים שלהם זוכים עובדי מגה".

במגה הוסיפו כי סגירת הסניפים היא חלק מתהליך התייעלות שנועד להתאים את החברה למצב החדש, שבו עליה לתמוך במדיניות הוזלת מחירים לצרכנים. "אנו רואים בעובדינו ומקור פרנסתם ערך עליון ופועלים עם ועד העובדים מתוך אחראיות משותפת, הן של ההנהלה והן של העובדים לשמור על חוסנה והצלחתה של החברה גם בתקופה מאתגרת זו", ציינה החברה.

סגירת חמשת הסניפים מצטרפת לסגירת שבעה סניפים בשטח מכירה של 19,500 מ"ר נטו בינואר-ספטמבר 2014 ולהקטנת שטחי המכירה של מגה ב-9,900 מ"ר והעברת 8 סניפים מפסידים תמורת סכום שלא דווח לאיש העסקים עמיקם בן צבי, שהקים על בסיסם את רשת שוק העיר שהושקה בדצמבר 2014.

צעדים אלו נועדו להקטין את הפסדיה של מגה שהיא מרכז ההפסד העיקרי של חברת אלון רבוע כחול. מגה דווחה ברבעון השלישי של 2014 על רווח של 59.5 מיליון שקל במחזור של 1.4 מיליארד שקל. רווח זה כולל רווח הון של 28 מיליון שקל ממכירת חלק  מהמרכז הלוגיסטי של הרשת בראשון לציון ומהמעבר למרכז הלוגיסטי החדש באייל בסמו ך לכביש 6 שהופעל ביולי 2014 . אולם תוצאה זו אינה כוללת הפסד של 18.6 מיליון שקל במחזור של 80 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2014 של הסניפים שהוחלט על סגירתם.

סגירת הסניפים משתלבת בתחזית הפסימית של מוטי קרן מנכ"ל מגה בריאיון ל-The Marker בעקבות הדיווח של חברת סטורנקסט על ירידה של 5.5% במכירות בשוק המזון המבורקד בינואר 2015 . קרן תיאר את ינואר כ"חודש נורא שבו חלה לראשונה ירידה דרמטית במכירות וזאת למרות מבצעי מכירות אגרסיביים של רשתות השווק". קרן העריך שהרווחיות של רשתות השיווק תמשיך להישחק עד שהרשתות יעלו מחירים או שאחת מרשתות השיווק תקרוס.

סופי שבוע באילת

המחאה החברתית, העיסוק ביוקר המחיה ובמחירים והתחרות להוזלת מוצרים גרמו למגה לצאת במהלך של צמצום שטחי מדף, שפירושו סגירת סניפים מפסידים, בנוסף לקיצוצים בהטבות לעובדים, שייחודיות לרשת. לדוגמה, סופי שבוע באילת, נופשונים ומשכורת 13.

מגה נמצאת בפיגור של שנה בתוכנית האסטרטגית, שנועדה לחמש שנים, כך שהיא צפויה להסתיים בעוד כארבע שנים וחצי. בכיר בחברה אמר אתמול כי רוב הפרק של סגירת הסניפים בוצע, אם כי סוגיית פתיחתם וסגירתם של סניפים היא תהליך שכל רשת עושה באופן שוטף.

לדבריו, האתגר המשמעותי ביותר ל-2015 הוא החזרת לקוחות שנטשו את הרשת והגדלת המכירות. האתגר מורכב במיוחד לאור נתוני חודש ינואר 2015, המצביעים על קיטון של 5.5% ברכישת מזון.

בחברה דחו טענות לגבי גודל המטה, שמעיק על סעיף ההוצאות ואמרו, כי הוצאות המטה מהמחזור דומות לאלה של הרשת הרביעית, 1.5-2% וזו אינה בעיה.

הבעיה המרכזית נותרה עודף שטחי מסחר, שמשתקף במכירות נמוכות יחסית למטר. הצמצום יגיע לכ-20% לעומת המצב בתחילת התכנית האסטרטגית, ומתבצע באמצעות הקטנת סניפים גדולים והשכרת השטח העודף, וסגירת סניפים מפסידים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker