שר הכלכלה הורה לשנות את הסעיף בתקן שמונע יבוא של חלב סויה

בעקבות עיכוב הדיון במכון התקנים, החליט בנט על שינוי התקן שקובע כי רק על מוצר שמכיל חלב מיונקים יכולה להופיע המלה "חלב" ■ תביעה ייצוגית הוגשה נגד תנובה, שטראוס וטרה, בגין סימון תאריך התפוגה על אריזות החלב "לשימוש עד" במקום "עדיף להשתמש לפני"

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר הכלכלה, נפתלי בנט, הורה השבוע לממונה על התקינה במשרדו לפעול לשינוי הסעיף בתקן המונע יבוא חלב סויה, כדי לחולל תחרות ולהוביל לירידת מחירים. ההוראה ניתנה לאחר שמכון התקנים, שהיה אמור לדון בשינוי התקן לבקשת משרד הכלכלה, לא קיים דיון מעמיק בעניין ולא קיבל החלטות.

במשרד הכלכלה העריכו כי לנציגי המחלבות החברים הוועדת החלב אין עניין בשינוי התקן, ולפיכך הדיון בו עלול להיגרר חודשים מבלי שיתקבלו הכרעות. יו"ר ועדת החלב העוסקת בתקן הוא זאב פייקובסקי, המדען הראשי של תנובה. חברים בה גם מנהל הפיתוח והמחקר של טרה, מיכאל אוזן, והמדען הראשי של שטראוס, מוטי סגל.

פולי סויהצילום: בלומברג

התקן קובע כי המלה "חלב" יכולה להיות רשומה רק על אריזות מוצרים שמכילים חלב מיונקים, ובך מונע יבוא מוצרים שעליהם נכתב חלב אורז או סויה. השינוי עלול לפגוע בתנובה, שמייצרת משקה סויה. רוב משקאות תחליפי החלב המיובאים יקרים יחסית, ונמכרים במרכולים ב–10–20 שקל לליטר, ושינוי התקן יאפשר הכנסת חלב סויה ודומיו במחירים נמוכים יותר. תחליפי החלב הם חלק קטן משוק החלב, אך הם משמעותיים לרגישים ללקטוז ולטבעונים.

בתוך כך, עוה"ד ניצן שמואלי ואריאל גיז שלחו אתמול פנייה לשר הכלכלה, לפרקליטות המדינה ולמכון התקנים, בדבר תביעה ייצוגית שהגישו נגד תנובה, טרה ושטראוס בגין סימון תאריך התפוגה על אריזות חלב. עורכי הדין טוענים בפנייתם כי חברי הוועדה נמצאים בניגוד עניינים גם בדיון משפטי המתנהל נגדם בנושא סימון תאריך התפוגה של החלב.

צילום: דן קינן

התביעה עוסקת בסימון התאריך "לשימוש עד" במקום "עדיף להשתמש לפני", כפי שמחייב תקן 1145. לטענת התובעים, הסימון גורם לצרכנים לחשוב שאסור להשתמש בחלב אחרי המועד המוטבע, אף שאין בכך סכנה בריאותית. "הסימון השגוי והמטעה שבו סימנו תנובה וטרה את המוצרים גרם לזריקת מיליוני ליטרים של חלב ראוי לשימוש", כתבו. הם טוענים כי בדיון במכון התקנים התבקשו חברי הוועדה לאשרר את המצב הקיים של רישום תאריך התפוגה, וזאת, לטענתם, כדי לגבות את הנתבעות בתביעה הייצוגית נגדן.

לפיכך, דרשו עורכי הדין לבטל את מינויים של חברי הוועדה הנגועים בניגוד עניינים: היו"ר פייקובסקי, וחברי הוועדה סגל ואוזן, וכן חבר הוועדה יובל גנדלר - טכנולוג בתנובה שגיבש את הצעת התקן הנדונה.

ממכון התקנים נמסר בתגובה: "החוק קובע כי ועדות התקינה יכללו נציגים של רשויות המדינה, היצרנים, והצרכנים המעוניינים בתקן מסוים. לכן נקבע גם כלל השליש, שלפיו בוועדות התקינה לא יהיה למגזר כלשהו יותר משליש מחברי הוועדה. עיקרון זה נשמר גם בוועדה הקובעת את תקני החלב. ועדת התקינה צפויה להתכנס בחודש הקרוב לדיון בסעיף התקן לחלב הסויה".

מתנובה נמסר: "החברה מחויבת לסמן את מוצרי החלב המוגדרים כמוצר מזון רגיש על פי דין - תקנים 284 ו–1145. משרד הבריאות הוא שהגדיר את החלב כמזון רגיש לקלקול מיקרוביאלי, ואנחנו פועלים בהתאם להוראות. היעלה על הדעת שתנובה לא תסמן את מוצריה כנדרש על פי דין רק כי תובע ייצוגי פלוני ביקש זאת?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker