גילה: מתחרים לא יוכלו לתאם עמדות במסווה של פנייה לרגולטור

רשות הגבלים עסקיים: כל פעולה שינקטו המתחרים שפוגעת בתחרות - אגב הניסיון לפעול מול השלטון - לא תהיה מוגנת מטיפול רגיל במסגרת החוק ■ שרגא ברוש: זה נסיון לחסל ארגוני מעסיקים

אורה קורן

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה הבהיר במפגש עם עורכי דין, כי משמעות השינויים בהוראות שהוא שוקל להגבלת שיתוף פעולה בין מתחרים בארגוני מעסיקים הן, שאין יותר פטור אוטומטי לפגישות ביניהן, גם אם תכליתן פעולה מול הממשלה.

לדברי גילה, כל שיתוף פעולה יהיה נתון לביקורת הגבלית. אם הרגולטור קיבל את עמדת הגוף הפונה, יהיה בכך הכשר שהפנייה היתה עניינית. אולם, אם לא יקבל אותה תוכל רשות ההגבלים לבחון, אם לא היה בכך ניסיון לתאם עמדות במסווה של פנייה לרגולטור. כך אמרו היום (ב') מקורות שהשתתפו בדיון.

דיויד גילהצילום: מיכל פתאל

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים שרגא ברוש טען כי הוראותיו של גילה מטילות דופי בארגוני המעסיקים, בחברות הפועלות בשוק חופשי ובאנשים שומרי חוק. לדבריו, מדובר בתיקון מסוכן, עד כדי איום קיומי על כל האיגודים העסקיים בישראל. "אתם מבקשים להמשיך ולהחליש את האיגודים העסקיים עד כדי ניוונם", כתב ברוש לגילה. "אם חלילה כוונתכם תמומש ישפיע הדבר השפעה מהותית על העסקים בישראל ועל יכולת הצמיחה של המשק כולו. שכן הידברות בין ארגוני המעסיקים באמצעות נציגיהם לבין משרדי הממשלה והרשויות הינה תנאי הכרחי לפיתוח וצמיחת המשק", הוסיף ברוש.

ברוש כתב לגילה, כי הכלכלה הישראלית זקוקה היום, יותר מבעבר, לרגולציה נאורה אשר תאפשר ניהול עסקים. הרי לא ייתכן כי ייאסר על תעשיינים לפנות יחדיו אל הממשלה באשר להתנהלות הקלוקלת בנושא הגז, לא ייתכן כי במקום שארגון זה או אחר ייצג את העסקים, תשב הממשלה עם כל אחד מהעסקים בבואה לקיים שימוע כמו שלא ייתכן כי בנושא מע"מ אפס ישאלו לעצתו ועמדתו של כל קבלן בניין. אין לי ספק כי תבין עמדתנו זו ותחזור בך מכוונתך להגבלה לא הגיונית זו, עימה כאמור לא נוכל להסכים. אשמח להיפגש עמך על מנת להבהיר את עמדתנו החד משמעית ולמנוע פגיעה אנושה בעצם קיומם של ארגוני המעסיקים במדינת ישראל".

מרשות ההגבלים נמסר בתגובה, כי "רשות ההגבלים העסקיים פירסמה מסמך שימוע ציבורי בנוגע לשינוי מדיניותה בקשר עם שיתוף פעולה בין מתחרים מול רשויות שלטון".

שרגא ברושצילום: תומר אפלבאום

בשנת 2000 פירסמה הרשות מסמך מדיניות בעניין, המאפשר למתחרים מרחב שיתוף פעולה רחב בפעילות שהם מקיימים מול רשויות שלטון. המדיניות הנבחנת הכשירה במקרים מסוימים לא רק את התוצאה של השתדלנות מול רשויות השלטון, אלא גם התייחסה בסובלנות רבה להתנהגות המתחרים תוך כדי הניסיון לפעול מול רשויות השלטון. במסגרת שינוי המדיניות שהרשות שוקלת לעשות, כל פעולה שפוגעת בתחרות שבה ינקטו המתחרים - אגב הניסיון לפעול מול השלטון - לא תהיה מוגנת מטיפול רגיל במסגרת חוק ההגבלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker