המדד השלילי והתחזקות השקל מגבירים את הלחץ על פלוג להוריד ריבית

בשבועות האחרונים הורידו 16 בנקים מרכזיים ברחבי העולם את הריבית, אך התחמושת של נגידת בנק ישראל מוגבלת ■ הדפלציה טובה לציבור, שכן מדובר בירידות מחירים שנמשכות כבר כמה חודשים - כלומר, בהגדלת כוח הקנייה של השקל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים30
מוטי בסוק

יש הסברים מקומיים וחיצוניים . בכלל הסיבות החיצוניות נמצאת ירידה גדולה של כ-50%, במחירי הדלקים בעולם החל באוגוסט 2014, שגורמת למדדים נמוכים ברוב העולם ולירידות במחירי מוצרים בסיסיים רבים המיובאים לישראל. יש גם סיבות מקומיות, כמו למשל הורדת מחירי המים בינואר, הורדת מחירי החשמל בפברואר והתחרות הגוברת בשווקים בעקבות המחאה החברתית של קיץ 2011.

הדפלציה טובה מאוד לציבור הרחב, שכן מדובר בירידות מחירים שנמשכות כבר כמה חודשים - כלומר, בהגדלת כוח הקנייה של השקל. לירידת המחירים בישראל אין את אפקט הדפלציה המדאיג של ירידת מחירים בסחרחורת בלתי נפסקת. הדפלציה בישראל תהיה כנראה אורחת לכמה חודשים בלבד. לפי הערכות האנליסטים, מדד מארס יהיה כבר חיובי ויעמוד על 0.2%, ואחריו תבוא סדרה ארוכה של מדדים חודשיים חיוביים, שתימשך לפחות עד סוף 2015. לקראת הרבעון השלישי או הרביעי של השנה, האינפלציה בישראל במבט של 12 חודשים אחורה כבר תהיה חיובית, אך נמוכה.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

לפי החלטת הממשלה, יעד האינפלציה בישראל במבט של 12 חודשים אחורה צריך להיות בטווח של 1%-3%. בנק ישראל, במדיניות הריבית שלו, חותר לאינפלציה שנתית של 2%, באמצע תחום היעד. ואולם, האינפלציה ב–2015, לפי הערכות האנליסטים, תחטיא את היעד כפי שהחטיאה אותו ב-2014 (אינפלציה של 0.2%–), ותנוע בין 0.5%–0.7%. היא תיכנס לתחום היעד התחתון ברבעון הראשון של 2016.

לצד זאת, התחזקות השקל בשבועות האחרונים, מפעילה לחץ קשה על בנק ישראל לפעול נגד שתי התופעות באמצעות הורדה נוספת בריבית, מ–0.25% כיום לרמה של 0.1%, או באמצעות הגדלת היקף רכישות המט"ח. אלא שלבנק ישראל יש תחמושת מוגבלת. הריבית ממילא נמוכה, וכמה אפשר עוד להוריד אותה. גם לרכישות המט"ח יש אפקט מוגבל - עם השלכות שליליות.

בשבועות האחרונים הורידו 16 בנקים מרכזיים ברחבי העולם את הריבית, מה שמגדיל את הלחצים על בנק ישראל להורדת ריבית. הוועדה המוניטרית של בנק ישראל תתחיל בסוף השבוע בדיוני הריבית, ותפרסם את החלטתה ביום שני הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker