קרטל מזון לכאורה |

תלונה לרשות ההגבלים: שיתוף פעולה בין רמי לוי, יינות ביתן ושוק העיר

על פי התלונה, שיתוף הפעולה לכאורה ברכישת ירקות ופירות מחקלאים מתבצע במרכז הלוגיסטי של ביכורי שדה בתימורים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

התאחדות האיכרים הגישה אתמול תלונה לרשות ההגבלים נגד שיתוף פעולה לכאורה בין הרשתות יינות ביתן, רמי לוי ושוק העיר ברכישת ירקות ופירות מחקלאים. על פי התלונה, שיתוף הפעולה לכאורה מתבצע במרכז הלוגיסטי של ביכורי שדה בתימורים. את התלונה הגיש עורך דין אלדד כורש ממשרד עמית פולק מטלון.

רשות ההגבלים תבחן את הנושא, על רקע כניסתו לתוקף במארס 2015 של התיקון לחוק ההגבלים האוסר שיתוף פעולה בנושאי חקלאות בין מי שאינו חקלאי, כלומר בין סיטונאים או משווקים.

רמי לויצילום: עופר וקנין

ביכורי שדה היא חברה בבעלות קבוצת נטו ומשפחת שבע. החברה משווקת פירות וירקות בעיקר לשוק המוסדי. על פי התלונה, החברה הקימה שלוש חברות משותפות עם שלוש רשתות - חברה משותפת של ביכורי השדה עם ביכורי השקמה של רמי לוי, חברה נוספת עם יינות ביתן וחברה שלישית עם שוק העיר, רשת שהוקמה באחרונה על ידי עמיקם בן צבי, שרכש סניפים ממגה. שלוש הרשתות אמורות להתחרות זו בזו בפורמט מוזל.

על פי התלונה, לשלוש החברות מנכ"ל משותף, אילן שבע, ואותם שני דירקטורים מטעם ביכורי שדה יושבים בדירקטוריונים של שלוש החברות. עוד טוענים המתלוננים כי לשלוש החברות משרדים במבנה בתימורים, שממנו מתנהלת פעילות הרכישה וההפצה של הסחורה.

מקורבים לחקלאים ציינו כי קנייה משותפת של הרשתות היא עבירה חמורה על חוק ההגבלים. עם זאת, רק במארס ייכנס לתוקף התיקון לחוק ההגבלים האוסר על שיתוף פעולה בין משווקים. ייתכן כי הצדדים יוכלו לטעון כי שיתוף הפעולה היה בין חברות סיטוניות ולא בין הרשתות, וכי הסיטונאים היו מוגנים עד כה בפטור החקלאי מחוק ההגבלים.

באחרונה התייחס רמי לוי לידיעה על תיאום לכאורה שמתבצע בתימורים, ואמר כי לכל חברה מנכ"ל נפרד ופעילות קנייה נפרדת משל החברות המתחרות, וכי הן רק חולקות אותו מבנה ומשלמות דמי שכירות לביכורי שדה.

רמי לוי מסר בתגובה, כי "לא היו דברים מעולם. לכל חברה מנכ"ל וקניין נפרדים, ויש תחרות עזה ומלחמת עולם בין הרשתות. מעבר לכך, שיתוף הפעולה שלי עם ביכורי שדה ידוע ונמשך כבר עשר שנים".

מביכורי שדה 2002 דרום (נטו) נמסר בתגובה כי "כל פעולותיה של החברה נעשות בהתאם לחוק ובשקיפות מלאה".

מיינות ביתן נמסר בתגובה כי "אנו לא מכירים את התלונה. נמשיך לפעול על פי החלטות הממונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker