משרד הביטחון מבקש להכניס שינויים בפיקוח 
על היצוא הביטחוני - בזמן ממשלת מעבר

אחד השינויים המוצעים הוא הטלת אגרה על כל בקשה לאישור יצוא ביטחוני, כדי למנוע בקשות סרק שגורמות לעומס

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד הביטחון העביר לאישור ועדת חוץ וביטחון שורה של שינויים בחוק הפיקוח על היצוא הביטחוני. על השינויים חתום שר הביטחון, משה יעלון. הוועדה אמורה לדון בהם מחר. בין השינויים המוצעים: הטלת אגרה בסך 200 שקל על כל בקשה לאישור יצוא ביטחוני והכנסת מוצרים חדשים לחובת הפיקוח, המיועדים לשימוש אזרחי וביטחוני.

הוועדה ביקשה מיועץ חיצוני, יונתן אהרונסון, להעריך את משמעות השינויים. בחוות הדעת שהעביר, כתב אהרונסון כי אישור התקנות עתה אינו סביר, מכיוון שלא בוצע כנדרש הליך של התייעצות עם חברות קטנות ובינוניות - הצפויות להיפגע בהיקף לא ברור. כמו כן, כותב אהרונסון כי לא ראוי לבצע שינוי חקיקה בתקופת כהונתה של ממשלת מעבר. לדבריו, ממשלה בתקופת בחירות מחויבת באיפוק ובריסון מירבי.

עו"ד יונתן אהרונסוןצילום: מישל היערי

אהרונסון הוסיף כי הכבדת הנטל הרגולטורי עלולה לגרום להעברת ייצור וטכנולוגיות לחו"ל - ובכך לפגוע בביטחון הלאומי, בתעסוקה ובהכנסות ממסים. לדבריו, "בימים אלה מוביל נשיא ארה"ב שינויי חקיקה דרמטיים בתחום הפיקוח על היצוא הביטחוני, שמטרתו להקל על היצואנים המקומיים ולהשוות את תנאי התחרות שלהם עם אלה של עמיתיהם באירופה. במסגרת זו מועברים פריטים רבים מהפיקוח הנוקשה יחסית של מחלקת המדינה לפיקוח הפחות נוקשה של משרד המסחר. אם תידחה התקנת התקנות למועד אחר, תהיה אפשרות לשקול ביצוע רפורמות דומה גם בישראל, בד בבד עם תיקוני החקיקה המבוקשים".

מקורות במשרד הביטחון אמרו כי האגרה נועדה למנוע בקשות סרק של יצואנים, שגורמות לנטל מיותר על הפיקוח הביטחוני. לדבריהם, כשיצואן אינו חייב באגרה הוא מבקש היתר יצוא למדינה עמה הוא מנהל מו"מ, אבל גם לעוד מדינות למקרה שיסכימו לדון אתו. כל בקשה מול כל מדינה נבחנת בנפרד ויוצרת עומס מיותר. על כך השיב מקורב ליצואנים כי לכל חברה יש עשרות ולעתים מאות בקשות יצוא, מכיוון שמשרד הביטחון מחייב אישור נפרד לכל דור בפיתוח של אותו מוצר או לכל ספק במדינת היצוא. כל זה, לדבריו, כדי לפתוח במו"מ, גם אם לא יסתיים בעסקה.

ממשרד הביטחון נמסר: "בקשות המשרד לבצע תיקונים חיוניים בחוק הפיקוח על היצוא הביטחוני מונחות חודשים רבים על שולחן ועדת החוץ והביטחון, ועל אף פניות חוזרות ונשנות, עדיין לא נדונו. לשמחתנו הוועדה הסכימה לכנס דיון מיוחד בנושא, באישור ועדת ההסכמות, לנוכח חיוניות הדיון לעמידתה של ישראל בהתחיבויותיה הבינלאומיות".

עוד נמסר ממשרד הביטחון כי "האגרה שמבקש המשרד לגבות תשפר את השירות ליצואנים הביטחוניים ותקצר את זמני ההמתנה לרשיונות. אך כחלק ממדיניות המשרד לסייע לתעשיות קטנות ובינוניות, הוחלט ש–20 הבקשות הראשונות מדי שנה יהיו פטורות מאגרה. באופן זה ייחסך תשלום ממרבית היצואנים הקטנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker