S&P אישררה את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של +A עם תחזית יציבה

אשרור הדירוג מגיע על רקע הערכת האנליסטים כי תוצאות הבחירות במארס לא צפויות לפגוע בנתוני הצמיחה הטובים של המדינה

מוטי בסוק

חברת דירוג האשראי הבינלאומית סטנדרט אנד פורס (S&P) אשררה היום (ו') את דירוג האשראי של מדינת ישראל, A+ עם תחזית יציבה.

מדובר באשרור דירוג שני של דרוג האשראי של ישראל ע"י סטנדרט אנד פורס, מאז ביקורם השנתי של נציגי החברה בישראל, ביוני 2014. בשבועות האחרונים קיימו נציגי החברה שיחות עם בכירים במשרד האוצר ובבנק ישראל לגבי המדיניות הכלכלית והמוניטארית בישראל, לאחר מצבע צוק איתן ולפני החבירות הקרובות לכנסת ה-20.

בניין חברת דירוג האשראי סטנדרט אנד פור'ס
בניין חברת דירוג האשראי סטנדרט אנד פור'סצילום: Bloomberg

בהודעה לעיתונות שפרסמה היום החברה, צוין שאשרור הדירוג מגיע על רקע הערכת האנליסטים של S&P כי תוצאות הבחירות במארס 2015 לא יפגעו בנתוני הצמיחה הטובים של המדינה, ובתוואי היציב של המדיניות הפיסקאלית של הממשלה. הודגש כי יחס החוב תוצר של ישראל לא ישתנה מהותית בשלוש השנים הקרובות. בדו"ח מצוין כי התחזית היציבה, המתלווה לדרוג האשראי, משקפת את הערכת S&P כי השפעת הסיכונים הביטחוניים על כלכלת ישראל תהיה מוגבלת.

הצמיחה בישראל תגדל בשנים הקרובות

S&P צופה כי כלכלת ישראל תחזור לשיעורי צמיחה הגבוהים מ-3% בשלוש שהנים הקרובות, לאחר שב-2014 נרשמה בישראל צמיחה בגובה של 2.5%, שנגרמה בחלקה בשל מבצע 'צוק איתן' (שהביא לירידה בהשקעות במהלך הרבעון השלישי של השנה). האנליסטים של סטנדרט אנד פורס, חוזרים ומדגישים את השקפתם לגבי חוזק יסודות הליבה של דירוג האשראי של ישראל, כגון, כלכלה מגוונת ומשגשגת, מאזן חשבונות חיצוני חזק ומסגרת מוניטארית גמישה יחסית. לדעתם, המגבלה העיקרית של הדירוג הייתה ונותרה הסיכון הגיאו-פוליטי של ישראל והשלכותיו הכלכליות.

מבצע צוק איתן.צילום: אליהו הרשקוביץ

כלכלני S&P מצינים כי גידול התוצר לנפש בישראל גבוה ביותר מ-1.5%. שיעור זה מציב את ישראל בצמרת המדינות מרמת הייחוס שלה (מדינות עם נתוני כלכלה ואוכלוסיה דומים לשל ישראל).

ב-S&P מעריכים כי המתיחות בגבול הצפוני, בשילוב עם השלכות מבצע 'צוק איתן' ואי היציבות בגדה המערבית, צפויים להביא לגידול בהוצאות הביטחון של ישראל, ללא קשר להרכב הפוליטי של הממשלה הבאה. לפיכך, חברת הדירוג צופה כי גירעונות הממשלה הרחבה בשנים הקרובות צפויים להיות מעט גבוהים יותר ויעמדו בממוצע על 3% מהתוצר בשנים 2015-2018. עם זאת, בחברת הדירוג מציינים כי העלות הישירה של מבצע 'צוק איתן' הייתה מוגבלת, ושנת 2014 הסתיימה בגירעון נמוך בגובה 2.8% מהתמ"ג. תחזיות הצמיחה והגירעון של חברה הדירוג תומכות בהערכה כי נטל החוב צפוי להישאר יציב בשנים הקרובות. כלכלני סטנדרט אנד פורס מעריכים כי סביבת הריבית הנמוכה בישראל תסייע להפחית את תשלומי הריבית של הממשלה ביחס להכנסותיה.

האנליסטים מציינים כי השקל אינו נחשב עוד למטבע חופשי-צף בשל התערבותו הגוברת של בנק ישראל בשער החליפין, במטרה להילחם בלחצים לייסוף המטבע. לדעתם, צעדי המדיניות המרחיבים שנקט הבנק המרכזי, לרבות הורדת הריבית לשפל היסטורי של 0.25% באוגוסט 2014, אחראים בחלקם לפיחות החד בשקל העומד על כ-15% (ביחס לדולר) במונחים נומינליים מאז חודש אוגוסט.

ביחס למחירי הדיור קובעת חברת דרוג האשראי כי זהו אחד האתגרים של המשק הישראלי. האנליסטים סבורים כי רפורמות עתידיות, שמטרתן להגדיל את היצע הדיור על ידי שחרור קרקעות נוספות לפיתוח, עשויות להיות מיושמות אולם לא סביר כי הן ישפיעו על רמת המחירים בעתיד הקרוב. לדבריהם, צעדי ייצוב מאקרו-כלכליים שנקט בנק ישראל הצליחו להגביל ולמתן את הסיכונים המערכתיים בשוק זה ובסקטור הבנקאי.

מוסדות המדינה מתוארים בהודעת החברה כיעילים, שקופים ומהימנים, אם כי הסכסוך הטריטוריאלי המתמשך עם הפלסטינים תורם לחוסר יציבות ויכולת חיזוי מוגבלת של המדיניות העתידית.

לפי S&P, האתגרים המרכזיים העומדים בפני המשק הישראלי הינם סיכונים גיאו-פוליטיים, שעלולים לפגוע בדירוג האשראי של המדינה בשל החשש של משקיעים זרים, וגם לפגוע  בפוטנציאל הצמיחה והגמישות הפיסקאלית של המדינה, יחד עם תגובה מצד הקהילה הבינלאומית.

חברת S&P מציינת כי שיפור ניכר במצב הגיאופוליטי ויישום מדיניות פיסקאלית אחראית מעבר לציפיות האנליסטים, עשויים להביא להעלאת הדירוג של ישראל. לחליפין, הידרדרות במצב הגיאופוליטי ועצירת המגמה של הורדת יחס חוב תוצר, עלולים לפגוע בדירוג המדינה.

החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, אמרה בתגובה כי, "אשרור הדירוג מהווה עדות לחוסנו של המשק הישראלי ועמידותו בפני זעזועים לרבות אירועים ביטחוניים".

S&P

A+ יציב 

פיץ'

A יציב

מודיס

A1 יציב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker