בנק ישראל: מותר לבנק לסטות זמנית מיעד יציבות המחירים

הציפיות לאינפלציה לשנה על פי שוק ההון ירדו ל-0.4%; הציפיות לשנתיים ירדו ל-0.7% ■ הירידה בקצב האינפלציה נובעת בעיקרה מגורמים בעלי אופי חד-פעמי, ובראשם הירידה במחירי הנפט

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הריבית הנוכחית במשק, 0.25%, עקבית עם משטר גמיש של יעד האינפלציה (1%-3%), מאפשרת לבנק ישראל לסטות זמנית מתחום יציבות המחירים. ריבית זו, 0.25%, תומכת בפעילות הריאלית ובחזרת האינפלציה אל תחום היעד, בין היתר דרך השפעתה על שער חליפין. כך סברו חמשת חברי הוועדה המוניטארית של בנק ישראל כשהחליטו, בסוף ינואר, פה אחד, להותיר את ריבית הבסיס במשק בגם בחודש פברואר ללא שינוי, ברמה של 0.25%.

בדיוני הריבית בבנק ישראל בסוף ינואר צוין כי תקבולי הממשלה ממסים ישירים גדלו ברבעון האחרון של 2014 בקצב מהיר יחסית, וכי תקבולי המסים העקיפים שבו לרמה של לפני צוק איתן.

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראלצילום: אמיל סלמן

בדיונים הודגש כי ההפחתה בתעריפי המים בינואר וההפחתה בתעריפי החשמל שנדחתה לפברואר יפחיתו, באופן חד-פעמי, כ-0.4% מהאינפלציה. צוין כי, הציפיות לאינפלציה לשנה על פי שוק ההון ירד ל-0.4%. הציפיות לשנתיים ירדו ל-0.7%. ממוצע תחזיות החזאים ל-12 המדדים הקרובים נותר 0.6%, והציפיות הנגזרות מהריביות הפנימיות של הבנקים ל-12 המדדים הבאים נותרו סביב 0.35%. עקומי המק"מ והתלבור ירדו בינואר ומשניהם עולה הסתברות נמוכה לכך שריבית בנק ישראל תופחת בחודשים הקרובים.

לפי הערכת מרבית חברי הוועדה, הירידה בקצב האינפלציה נובעת בעיקרה מגורמים בעלי אופי חד-פעמי, ובראשם הירידה במחירי הסחורות העולמיים, בעיקר מחירי הנפט. להערכת חברי הוועדה, קצב האינפלציה ימשיך להימצא בחודשים הקרובים מתחת לגבול התחתון של היעד (1%), הן בשל הגורמים העולמיים והן עקב הפחתות הצפויות בתעריפי החשמל והמים. להערכתם, הירידה בציפיות לאינפלציה לטווח הקצר קשורה להתפתחויות במחירי הסחורות העולמיים. הודגש כי, הציפיות לטווח הבינוני-ארוך נותרו מעוגנות יחסית בתחום היעד. הובע חשש כי אף שלירידה באינפלציה אופי חד-פעמי, קצב האינפלציה הנמוך יתמיד במשך זמן רב מדי. צוין כי בניגוד לאירופה, ההאטה בעליית המחירים בישראל אינה משתקפת בהאטה בביקוש לצריכה הפרטית.

בישיבה הובע חשש מההיחלשות החדה של היורו לעומת השקל, מפני שכ-25% מהיצוא הישראלי מופנה לגוש היורו. הודגש כי ברבעון האחרון של 2014 חל שיפור ביצוא של הענפים המסורתיים עתירי העבודה, הודות לפיחות בשער החליפין של השקל.

שטרות יורו צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker