אינטל ישראל הגדילה ב-2014 את היצוא ב-10% ל-4.25 מיליארד דולר

החברה, המחזיקה כ-9% מכלל היצוא התעשייתי הישראלי, השקיעה בישראל 11 מיליארד דולר, אך קיבלה מענקים והטבות מס במיליארדי שקלים

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אינטל הגדילה את היצוא מישראל ב-2014 ב-10% לכ-4.25 מיליארד דולר, המהווים כ-9% מכלל היצוא התעשייתי של ישראל, כך מסרה היום (ב') החברה. היקף היצוא הכולל של אינטל בישראל במהלך 41 שנות פעילותה בישראל מסתכם ב-39 מיליארד דולר. עד היום השקיעה אינטל בהקמת מרכזי פיתוח ומפעלי ייצור בישראל סכום של כ-11 מיליארד דולר. מנגד החברה קיבלה הטבות ממשלתיות במיליארדי שקלים במענקים ובפטור ממס, ועדיין נהנית מהטבות מס מפליגות של 5% מס חברות לעומת 26.5% הנהוג בכלל המשק.

במהלך 2014 החלה אינטל בביצוע ההשקעה הגדולה שלה בישראל - שדרוג המפעל ישראל בקרית גת בהשקעה של כ-20 מיליארד שקל מתוכם מענק ממשלתי של כמיליארד שקל. על פי הערכות אינטל ישראל, עלות הבינוי הכוללת צפויה להסתכם בכ-800 מיליון דולר.

במסגרת הפרויקט צפויה אינטל להקים מבנה בשטח כ-5,000 מ"ר בו יוצבו רובוטים שישנעו פרוסות סיליקון בין שני המפעלים – מפעל אינטל (FAB28) והמבנה בו שכן עד לאחרונה מפעל מיקרון, שנרכש על ידי אינטל. גישור המפעלים יצור רצפת ייצור משותפת לשני המפעלים. הפרויקט צפוי להעסיק כ-3,000 עובדי בינוי.

העסקת הקבלנים הישראלים היא חלק מהתחיבות אינטל לרכש במשק הישראלי בהיקף של 18.7 מיליארד שקל עד 2025. עיקר ההוצאה תגיע לרכש מספקים ישראלים קטנים ובינוניים. כבר כיום אינטל עובדת עם כ-1,000 ספקים ישראלים. אינטל ישראל היא כיום המעסיקה הפרטית הגדולה בישראל, עם 10,085 עובדים בשני מפעלים, בירושלים ובקרית גת ובארבעה מרכזי פיתוח בחיפה, יקום, ירושלים ופתח תקוה.

מולי אדן, נשיא אינטל ישראל, אמרכי: "אינטל ישראל נמצאת בחזית הטכנולוגיה עם שבבים חדשים, טכנולוגיות חדשניות ומוצרי תקשורת מתקדמים שמציבים את ישראל על מפת ההיי-טק העולמית. כך למשל המעבדים העתידיים, Skylake, מפותחים על-ידי קבוצה המנוהלת ממרכזי הפיתוח של אינטל ישראל. באופן דומה מפותחות כאן טכנולוגיות תקשורת, המהוות חלק מהליבה של טאבלטים וסמארטפונים של אינטל, וכן טכנולוגיות צילום חדשניות כגון RealSense, שמאפשרות למחשבים "לראות" בתלת-ממד. כל אלה לא רק מובילים את ההיי-טק הישראלי להישגים, אלא גם יתרמו רבות להובלה האסטרטגית של אינטל העולמית".

מולי אדןצילום: ניב קנטור

מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל אמרה, כי ההשקעה שאינטל ביצעה היא אחת הגדולות ביותר של משקיע זר בישראל. "ב-2014 הודיעה אינטל על שדרוג המפעל בקרית גת לטכנולוגיות ייצור מתקדמות. היקף ההשקעה צפוי להסתכם בכ-6 מיליארד דולר, והיא עתידה להשפיע רבות על הכלכלה והחברה הישראלית, במיוחד בדרום הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker