רשות ההגבלים אישרה קידום מכירות של עסקים קטנים ובינונים ברשתות גדולות

במסגרת המבצע יקצו הרשתות שופרסל, מגה ורמי לוי שטח מדף למוצרי מפעלים קטנים ובינונים ישראלים

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה הודיע היום, כי אישר להתאחדות התעשיינים לתאם מבצע לקידום עסקים קטנים ובינונים ברשתות שופרסל, מגה ורמי לוי. המבצע יוגבל ל-30 יום.

ההיתר ניתן במגבלות, בהן אי התערבות התאחדות התעשיינים בבחירת החברות שישתתפו במבצע, פתיחתו גם לחברה שאינה חלק מההתאחדות ואי התערבות מצד ההתאחדות במשא ומתן העסקי בין הרשת לעסק הקטן על מחיר או שטח המדף שיוקצה לו. על התאחדות התעשיינים נאסר להרחיב את השיח עם הרשתות מעבר למבצע.

היוזמה למבצע הגיעה מהאגף למפעלים קטנים ובינונים בהתאחדות התעשיינים בראשות ליאור לוי. במסגרת המבצע יקצו הרשתות שטח מדף למוצרי מפעלים קטנים ובינונים ישראלים. שטח המדף ימותג בשיתוף פעולה בין ההתאחדות לרשת, אולם ההחלטות על המפעלים שמוצריהם יוצגו ושטח המדף שיוקצה להם יתקבלו על ידי הרשת בלבד.

בנוסף, גילה נענה חלקית לבקשת עדן טבע מרקט להוציא מחוק המזון את תתי החנויות העוסקות במכירת תוספי תזונה ומוצרי קוסמטיקה טבעית. הרשת טענה, כי מדובר בפעילות יחודית שאינה מתחרה ברשתות מזון דומות, אלא ברשתות שחוק המזון אינו חל עליהן, כדוגמת רשתות פארם.

שטח המדף ימותג בשיתוף פעולה בין ההתאחדות לרשתצילום: תומר אפלבאום

גילה קיבל את הגישה שמדובר בפעילות שאינה צריכה להיות חלק מחוק המזון, אולם הבהיר, כי יחולו עליה כללי ספקים ורשתות המוזכרים בחוק המזון.

"אנחנו רוצים לתת פתרון ועדיפות בתצוגה ליצרנים ישראלים, שמציעים מוצרים טובים במחירים יותר נמוכים", אמר רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה. לדבריו, היצרנים יקבלו שטח מדף גדול יותר על המדפים עצמם או בבמות נפרדות ויוצעו מבצעים על המוצרים. לוי סבור כי האישור של הממונה לפרק זמן של יום 30 בלבד קצר מדי: "אנחנו חושבים שזה צריך להיות לשנה שלמה כדי שתהיה לזה השפעה. 30 יום זה לא פרק זמן מספיק כדי לייצר שינוי אמיתי".

ברשת שופרסל עוד לא החליטו על שיתוף פעולה עם היצרנים הישראליים ומסרו כי ״הבקשה הוגשה על ידי התאחדות התעשיינים לקידום מכירות מוצרי מזון מתוצרת מפעלים קטנים ובינוניים. לאור אישור הממונה יתכן שיתוף פעולה עתידי״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker