בדרך למרכז חדשנות סין-ישראל: נחתם הסכם להקמת פארק היי טק בשאנגזו ב-2015

הפארק יעניק ליזמים ישראלים שירצו לחדור לסין באמצעות שיתוף פעולה עם יזמים סינים שירותי מיקום, עבודה ופיננסים

אורה קורן

ישראל וסין חתמו הלילה על הסכם לשלוש שנים לחיזוק קשרי ההיי טק בין המדינות. ההסכם הוא חלק משיתוף פעולה בין לשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה ומשרד המדע של סין. ההסכם עוסק בהקמת פארק היי טק משותף בשאנגזו, שיעניק תמריצים לחברות ישראליות שיקלו על חדירתן לשוק הסיני. בפארק, שייפתח במהלך שנת 2015, יהיה מבנה פיזי על שטח של כ-4,000 מטר מרובע, שיוקצה לחברות ישראליות עבור משרדים, מרכז ייצור, מעבדות או שטחי עבודה אחרים.

הפארק יעניק לחברות הישראליות מגוון כלים, בהם גם סיוע בגיוס עובדים איכותיים מקומיים, מענקים וסובסידיות לציוד והלוואות בתנאים נוחים. בנוסף, הוסכם על הקמת אתר אינטרנט שירכז את כל המידע, הידע והשירותים של חברות ישראליות המבקשות לבצע שיתופי פעולה בסין, לרבות סוגיות קניין רוחני, אירועים משותפים בארץ ובסין ותוכניות לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח (מו"פ) מוצרים.

ההסכם נחתם במסגרת ועידת החדשנות ישראל סין, בהשתתפות סגנית ראש ממשלת סין ליו ינדונג (liu Yandon), שר החוץ אביגדור ליברמן, המדען הראשי אבי חסון, ראש המועצה להשכלה גבוהה חגית מסר ירון, שגריר ישראל בסין מתן וילנאי, מנכ"ל משרד המדע עידו שריר ומנהלת שיתוף הפעולה עם סין בלשכת המדען הראשי מירב טפיירו. האירוע התקיים במעון ההארחה הרשמי של נשיא סין.

צילום: רויטרס

שר המדע הסיני ואן גנג (Wan Gang) ציין בנאומו את הסכמי המו"פ הפוריים בין ישראל לסין ברמה הפדראלית, ברמה המחוזית ועם פרובינציות וערים מובילות ואמר כי הדבר מאפשר שת"פ בחדשנות ברמות מגוונות. הוא ציין כי יוזמות רבות שהוכרזו היום הינן תוצר של עבודה מאומצת של משרד הכלכלה הישראלי ומשרד המדע הסיני. כמו כן, הוא הוסיף כי ראוי לציין את חשיבות הגברת שתוף הפעולה בנושאי קניין רוחני וכי ממשלת סין נוקטת צעדים מתאימים בנושא. לדבריו, בסין יש הערכה רבה לתעשייה הישראלית ולחדשנות בה וכי יש לתת סביבה נוחה לפעילות חברות ישראליות בסין.

ליו ינדונג, סגנית ראש ממשלת סין, ציינה כי שיתוף הפעולה במחקר ופיתוח תעשייתי עם ישראל הינו יוצא דופן ועתיר הישגים. עוד ציינה ינדונג בנאומה כי חדשנות היא סימן דרך חשוב באשר ליעד שאליו מדינה שואפת להגיע וישראל היא הוכחה מרשימה למגוון להישגים בתחום זה. לדבריה, יעדיה של סין ככלכלה השנייה בעולם הם להגיע למצוינות וטיפוח נושא החדשנות החיוני להתפתחותה הכלכלית והחברתית של סין. עוד הוסיפה כי שתי המדינות משלימות זו את זו ולכן חיוני להדק את שיתוף הפעולה במו"פ וחדשנות.

אבי חסון, המדען הראשי, אמר בטקס כי "משרד הכלכלה, יחד עם החברים טובים והקרובים שלנו מהמשרד הסיני למדע והטכנולוגיה, גאים להכריז על הקמת מרכז החדשנות סין-ישראל. המרכז ישמש פלטפורמה מקיפה לשיתוף פעולת בתחום החדשנות - מתן שירותים מקצועיים בנושאי IP, מגוון של כלים לתמיכה, פלטפורמה למציאת והתאמת שותפים עסקיים וגישה למידע על היוזמה המשותפת החדשה שלנו China - Israel Changzhou Innovation Park - כלי ייחודי אחר שמטרתו לסייע לחברות ישראליות ב"נחיתה רכה" וחדירה קלה לשוק הסיני.

אבי חסוןצילום: תומר אפלבאום

המרכז יהיה מבוסס על אתר אינטרנט מקיף וינוהל על ידי מתימו"פ ו-CSTEC. אנו בטוחים כי יוזמה זו, יחד עם הוועדה שלנו, כמו גם שיתוף הפעולה החדש שלנו עם פרק Changzhou, תעזור לגשר על פערים ולתת דחיפה משמעותית לשיתוף הפעולה בין סין לישראל במו"פ וחדשנות טכנולוגית. שנת 2015 תאופיין ברצון הדדי חזק שמטרתו לחזק את מערכת היחסים בין שתי המדינות שלנו. אני גאה בכך שישראל הוזמנה להיות אורחת הכבוד בכנס החדשנות השנתי בשנחאי בנובמבר. קיבלנו את ההזמנה הזאת בכבוד ואין ספק שאירוע הזה יהיה עוד קרש קפיצה בשיתוף פעולת החדשנות בין ישראל לסין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker