בכירים בשטראוס חשודים בהעלמות מס בעסקות של 12 מיליון שקל

ארבעה בכירים חשודים שפיצלו חשבוניות במטרה להקטין את חובות המס של החברות בקבוצה ■ שטראוס: "החברה מקפידה בעקביות על תשלום מכס כחוק"

אורה קורן

ארבעה בכירים בחברת שטראוס החשודים בעלמת מס בעסקות של 12 מיליון שקל שוחררו היום בערבות. הארבעה חשודים כי עלות הכשרות של מוצרים מיובאים לא דווחה למכס במטרה להתחמק מתשלום מס. שמם של החשודים אסור לפרסום למשך 14 ימים.

חוקרי יחידת בקרת יבוא במכס מרכז שיחררו היום בערבות ארבעה בכירים בקבוצת שטראוס בפני בית משפט השלום בראשון לציון. מהחומרים שנבדקו עד לשלב זה עולה החשד כי הנמכות המחיר שהתגלו אינן סוף פסוק.

במכס מרכז עלה החשד כי מי ששימש בעבר כמנהל הרכש של מזון טרי מטעם החברה היבואנית שטראוס, וכיום הינו מנהל קשרי החברה בנושא הכשרות מול ספקים זרים, ביקש מהספק של מחיות הפרי השווייצי של החברה לפצל את חשבונית היבוא, כך שערך העסקות בחשבוניות שהוגשו למכס היה נמוך בכ-50% מערכן האמיתי. הוא הודה בחקירתו בביצוע עבירות אלה. בכך, הקטין הבכיר את סכומי העסקות של שטראוס ב-12 מיליון שקל לפחות, על פי הראיות שנמצאו ונותחו עד כה.

על פי החשד, מנהל נושא הכשרויות - שהיה אחראי על ניהול המשא ומתן מול הספק השווייצי - הביא בסוד העניינים את המעורבים האחרים במטרה לסייע בהסוואת העבירות. לפיכך, חשב "שטראוס ישראל", חשוד כי ידע על ההתנהלות, ונתן ידו להתחמקות מתשלום מס אמת; מנהלת תחום רכש חומרי גלם ב"שטראוס גרופ", חשודה כי פעלה ביודעין תוך כוונה שהחברה תגיש מסמכי מס כוזבים, ואף הודתה בחקירתה כי נהגה לפעול כך במשך שנים; ומנהלת הייבוא של שטראוס גרופ, שבמסגרת תפקידה תיאמה את הייבוא מול הספק השווייצי, חשודה אף היא כי ידעה על הפיצול ופעלה להגיש מסמכים כוזבים למכס.

הפגנה מול מפעל שטראוסצילום: תומר אפלבאום

מנהל מכס מרכז, ירדן יופה, אמר: "החקירה נמצאת בראשיתה וכעת עוד רב הנסתר על הגלוי. נמשיך לפעול על מנת לגלות את מלוא היקף העבירות, להשיב את המסים שנגזלו מקופת המדינה ולמצות את הדין עם הנושא באחריות לעבירות".

השופט אילן בן-דור, מבית משפט השלום בראשון לציון, אישר את בקשת הצדדים לשחרור בהסכמת תמורת הפקדת מזומן, או ערבות בנקאית, בסך 100 אלף שקל, התחייבות עצמית בסך 100 אלף שקל וערבות של צד ג' בסך 50 אלף שקל - לכל אחד מהחשודים, במקביל להפקדת דרכונם והטלת איסור יציאה מהמדינה.

משטראוס נמסר בתגובה: "החברה מייבאת מגוון רחב של חומרי גלם ומוצרים, ומקפידה בעקביות על תשלום מכס כחוק. הסוגיה הנחקרת מבוססת על מידע אותו העבירה שטראוס לרשות המכס (בהמשך לפנייתה בנושא), והיא קשורה לתשלום מכס בגין הוצאות כשרות בחו"ל - סוגיה אשר ללא קשר לשטראוס מצויה במחלוקת משפטית הממתינה להכרעת ביהמ"ש העליון. מדובר במקרה של ספק אחד מתוך 4,000 ספקים איתם עובדת החברה, ובבחינה של חיוב המכס ביחס להוצאות הכשרות שנעשו בגינו בסכומים שאינם מהותיים. אנו משתפים פעולה באופן מלא עם רשויות המכס ומעבירים אליהם את כל המידע המבוקש מן החברה. שטראוס נכונה לשלם כל סכום שימצא לנכון לאחר החקירה באם אכן נעשתה טעות בחישוב המכס אותו משלמת החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום