בנק ישראל מזהיר: קצב נטילת המשכנתאות החדשות עדיין גבוה מאוד

בנק ישראל הותיר את הריבית בפברואר ללא שינוי, ברמה של 0.25% ■ כלכלנים מעריכים כי "אם בנק ישראל יחליט לפעול בחודשים הקרובים, הפעולה תהיה דרך שוק המט"ח ולא דרך הריבית - כדי לא להוסיף דלק למדורת שוק הדיור"

מוטי בסוק
מוטי בסוק

מספר העסקות לרכישת דירות חדשות, בעיקר בטווח המחירים שהיה אמור להיכלל בתוכנית מע"מ 0%, גדל באופן חד מאז ספטמבר, וקצב נטילת המשכנתאות החדשות ממשיך להיות גבוה מאוד - אזהרות אלה על שוק הדיור נכללו בהודעת הריבית שפירסם אתמול בנק ישראל, שנותרה ללא שינוי ברמה של 0.25%.

בנק ישראל נימק את החלטתו שלא לשנות את הריבית במשק במדד המחירים לצרכן, שנותר בדצמבר ללא שינוי, בציפיות לאינפלציה לטווח הקצר, שנמצאות מתחת לגבול התחתון של יעד האינפלציה (מתחת ל-1.0%), ובהשפעה הצפויה של הפחתת מחירי החשמל והמים.

אם בנק ישראל יחליט לפעול בחודשים הקרובים, הפעולה תהיה דרך שוק המט"ח ולא דרך הריבית, כדי שלא להוסיף דלק למדורת שוק הדיור.

הבנק ציין כי נרשמה האצה בפעילות המשק ברבעון הרביעי של 2014, לאחר ההאטה ברבעון השלישי בשל מבצע צוק איתן: סקר החברות מצביע על שיפור ברוב הענפים, בחודשים האחרונים נרשמה עליית מדרגה בקצב הגידול של המדד המשולב, ונתוני שוק העבודה ממשיכים להצביע על תמונה חיובית.

הבנק ציין גם כי על רקע התפתחויות חריגות בשוקי המט"ח העולמיים, השקל התחזק בינואר מול היורו ב-6.5% ונחלש מול הדולר ב–1.3%. נוסף על כך, נמשכת הירידה במחירי האנרגיה וסחורות אחרות, שצפויה לתמוך בהתאוששות הצמיחה במשקים העיקריים בעולם ולפעול להמשך הירידות באינפלציה.

יריד נדל"ן בתל אביב. בהראל ביטוח העריכו כי הריבית תישאר ללא שינוי בחודשים הקרוביםצילום: ניר קידר

"בנק ישראל אופטימי"

בתגובה להחלטת בנק ישראל אמרה נירה שמיר, הכלכלנית הראשית של בנק דיסקונט, כי "בנק ישראל מוסיף לשדר אופטימיות לגבי הכלכלה הריאלית". עם זאת, לדבריה, הבנק מוטרד מהאינפלציה השלילית ומהירידה בציפיות האינפלציה לטווח הקצר והבינוני. גם היפוך המגמה ביחס לשער השקל מול הסל, עם תיסוף של כ-4% מאז דצמבר, מטריד את הבנק המרכזי. לדעתה, המגמות הגלובליות מסמנות אפשרות לדחייה בעיתוי העלאת הריבית בישראל.

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון אמרו כי השאלה הגדולה תהיה אם לא יתפתח מצב בעייתי בתוך כחודשיים. להערכתם, קצב האינפלציה השנתית יירד משמעותית מ-0.2% ב–12 החודשים האחרונים כעת ל-0.9% לאחר פרסום מדד מארס. לדבריהם, דפלציה כה חדה, גם אם היא נובעת מגורמים חד־פעמיים בחלקם, צפויה ללחוץ על הוועדה המוניטרית לפעול להורדת ריבית נוספת.

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, העריך כי רוב הסיכויים הם שבנק ישראל יבחר להשאיר את הריבית ללא שינוי גם בחודשים הבאים. עם זאת, לדבריו, "היות והשקל עדיין חזק במונחים ריאליים היסטוריים מול סל המטבעות, בנק ישראל ימשיך ויפעל בחודשים הקרובים בשוק המט"ח כדי לשמר ואף להעצים את הפיחות, שבתורו יתרום לעלייה בציפיות לאינפלציה (כמו גם באינפלציה בפועל) ויביא לשיפור היצוא ב-2015 - במיוחד לאור העדכון כלפי מטה בהערכות הסחר העולמי ב-2015 על ידי קרן המטבע העולמית".

גם אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, העריך כי "אם בנק ישראל יחליט לפעול בחודשים הקרובים, הפעולה תהיה דרך שוק המט"ח ולא דרך הריבית, כדי שלא להוסיף דלק למדורת שוק הדיור".

"אין חשש מהעלאת ריבית אגרסיבית"

ציון בקר, סמנכ"ל החטיבה הפיננסית בבנק מרכנתיל, סבור כי "למעט הצריכה הפרטית שממשיכה לגדול בקצב ראוי, שאר נתוני המאקרו נראים מעט חיוורים". הוא ציין כי התשואות באג"ח ממשלתיות נמצאות בשפל חסר תקדים, מחירי הסחורות - בתנודתיות גבוהה, וקיימת מלחמת מטבעות. אפיק ההשקעות היחיד שנראה כרגע פחות מסוכן, לדבריו, הוא מניות בישראל, בארה"ב ואף ביפן ובסין - המדינות שייהנו ראשונות ממחירי הנפט הנמוכים.

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן־אלדובי, העריך כי בחודשים הקרובים יחזרו המדדים השליליים, בעיקר עקב ירידה במחירי הסחורות ושינוי מחירים מבני - כך שבנק ישראל יצטרך לחשוב שוב על סוגיית הריבית וכיוונה.

הכלכלנית איילת ניר מבית ההשקעות יצירות ציינה כי "חלק מהירידה באינפלציה מקורו בגורמים חד־פעמיים, כמו הוזלת החשמל והמים, וחלק בגורמים מיובאים כמו הנפט". לדעתה, מסיבות אלה ובשל ההאצה בפעילות ברבעון הרביעי, בנק ישראל פעל נכון כשהחליט להמתין עד לאחר שההשפעות החד־פעמיות יעברו, כדי לבחון את מידת הצורך בצעדים נוספים מצדו למניעת דפלציה. זאת, במיוחד על רקע הסיכון הקיים בהפחתות הריבית ליציבות המערכת הבנקאית, דרך שוק הדיור.

שמואל בן אריה, מנהל המחקר בקבוצת פיוניר, סבור כי "בנק ישראל נשאר ללא תחמושת, ועכשיו כשהתותחים מעבר לים רועמים, הוא פשוט חסר אונים. לאחר ההחלטה על הרחבה כמותית באירופה וסיום שנה קלנדרית באינפלציה שלילית, הבנק מחויב להגיב. הבעיה היא שאין לו איך, כי גם הורדת ריבית כמעט ולא תהיה אפקטיבית".

בן אריה הוסיף כי "לגבי הרחבה כמותית, שעליה כבר רמז בנק ישראל לפני כמה חודשים, מדובר במהלך קשה מאוד לביצוע במשק כה קטן - מהלך שדורש תעוזה ויצירתיות רבה מקברניטי הבנק. יהיה מעניין מאוד לראות אם בנק ישראל יילך לכיוון זה. בסופו של יום, נראה כי סביבת ריבית נמוכה תלווה אותנו בתקופה הקרובה, ואין חשש מהעלאת ריבית אגרסיבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker