יוגבל שיתוף הפעולה בין חברות מתחרות מול גופי ממשלה

לפי מסמך לשימוע ציבורי שפירסמה רשות ההגבלים, החבירה בין מתחרים היא "כר נוח לתיאום שיש בו כדי לפגוע בתחרות ביניהם או בין אחרים"

אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים מתכננת להגביל את שיתופי הפעולה של חברות בפעילותן מול גופי ממשל, במטרה למנוע פגיעה בתחרות. עד כה לא היתה כל הגבלה על החברות בעניין זה, והשינוי במדיניותה של הרשות נקבע על רקע מאבקיה ליצירת תחרות בשווקים ריכוזיים כמו הגז והמזון.

הרשות פירסמה אתמול מסמך לשימוע ציבורי באשר לשינוי במדיניות, לאחר שבשנת 2000 פירסמה מסמך המאפשר למתחרים דווקא שיתוף פעולה רחב מול רשויות שלטון. המדיניות הכשירה במקרים מסוימים לא רק את התוצאה של שדלנות (לובינג) מול רשויות השלטון, אלא גם התייחסה בסובלנות רבה להתנהגות המתחרים.

דיוויד גילהצילום: אוליבייה פיטוסי

כך למשל, אם מתחרים חוברים יחד כדי להשפיע על רשות לאמץ הוראות תקינה חדשות (תו תקן או דרישות רישיון) היוצרות מכשול לחברות אחרות להיכנס לענף, ובכך הן פוגעות בתחרות - זהו מהלך שלא ייחשב להפרה של חוקי ההגבלים. ואולם כל פעולה שינקטו המתחרים אגב מימוש המטרה, כמו התבטאויות פומביות והעברת מסרים המקלים על תיאום ביניהם - כמו אזהרה מפני עליית מחירים בענף אם לא תתקבל החלטה ממשלתית שתרצה אותם - עלולה להיחשב עבירה על החוק ותיבחן ברוח זו, כאילו אינה קשורה להתקשרות עם גופי השלטון.

על פי המסמך, חבירת מתחרים בין השאר בפנייה לגוף שלטוני עשויה להיות "כר נוח לתיאום בין מתחרים, באופן שיש בו כדי לפגוע בתחרות ביניהם או בין אחרים". צינון תחרות בין הצדדים כתוצאה משיתוף הפעולה, או זליגה של שיתוף הפעולה לתחומים אחרים, עשויים להוביל לפגיעה משמעותית בתחרות, לא פחות מתיאום ישיר ביניהם.

מעבר לכך, "חבירה משותפת של מתחרים עשויה לאפשר בידיהם כוח והשפעה, בין השאר, על הגורמים השלטוניים המפקחים על פעילותם, באופן שעלול לפגוע בתקינות ההליך הדמוקרטי והפעילות השלטונית שעליהם נועד גילוי הדעת להגן", נכתב. "החבירה המשותפת עלולה להיות מדרון חלקלק הגולש לעבר משא ומתן מסחרי משותף לכל דבר ועניין, או לתיאום מלא או חלקי של צעדיהם ומדיניותם העסקית של החוברים לשם קביעת עובדות בשטח, הפעלת לחץ על הרשות השלטונית, או היערכות מתואמת למצב שישרור לאחר המעשה השלטוני".

באחרונה אמר הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, כי אחד הגורמים המרכזיים לכשלי התחרות במשק הוא "הקלות הבלתי נסבלת של העברת מסרים בין מתחרים. אנחנו מדינה קטנה עם הרבה שווקים ריכוזיים, ולמתחרים יש אינטראקציה בכל מיני הקשרים ופורומים. תמיד נשמעת הטענה שהחששות שלנו משולחנות משותפים אגב השתתפות בפורומים לגיטימיים הם חששות מוגזמים. הרי אפשר לטעון לכאורה שמסרים אפשר להעביר בכל מקום - אירוע משפחתי, מסעדה סינית וכו'. אני חולק על הטענה הזאת.

"מנהלים שומרי חוק לעולם לא יעבירו מסרים בעייתיים בפורומים שבהם הם לא אמורים לדבר עם המתחרים שלהם. הם כן עלולים להעביר מסרים בעייתיים אגב דיונים לגיטימיים בפורומים שבהם הם כן אמורים לדבר עם המתחרים - באיגוד עסקי, במיזם משותף, במגעים מול רגולטור, בכנס, באמצעי התקשורת וכדומה. לכן חשוב להזכיר ולאכוף את האיסור על העברת מסרים בעייתיים או מידע רגיש תחרותית דווקא באותם פורומים שמבחינות אחרות הם לגיטימיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker