רשות ההגבלים: יבואנים בלעדיים יפעלו לפי הכללים שחלים על מונופולים

לדברי מנכ"ל משרד הכלכלה, הרשות להגנת הצרכן סיימה גיבוש הקלות בסימון תוויות על מוצרים מיובאים ■ עד מארס: 
37 רגולטורים במשק יגישו את תוכנית העבודה שלהם ליישום המלצות הוועדה להגברת התחרות והסרת החסמים ביבוא

אורה קורן

"רשות ההגבלים גיבשה כללים שלפיהם יחולו על יבואנים בלעדיים כללים החלים על מונופולים, בכללם איסור ניצול מעמדם לרעה" - כך אמר מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, ל–TheMarker אתמול.

התקדמות הרשות בטיפול ביבוא הבלעדי היא חלק ממהלך כולל לקידום המלצות הוועדה להגברת התחרות והסרת חסמים ביבוא, שבראשה עמד לנג. המלצות הוועדה אושרו בממשלה בדצמבר 2014, לפני שהוחלט על הקדמת הבחירות. לדברי לנג, גם הרשות להגנת הצרכן השלימה את ניסוח ההקלות ביבוא, בהן אפשרות לרישום תוויות מוצר בעברית בישראל, במקום בחו"ל.

המלצות ועדת היבוא קבעו בין השאר כי ישראל תתאים את שיטת היבוא לנעשה במדינות המפותחות - במקום פיקוח טרום יבוא, שיטה שבה היבואן מצהיר כי המוצר עומד בתקנים ובדרישות לצד פיקוח בשווקים. זאת, ביבוא מוצרים שאין מניעה בטיחותית או בריאותית להקלה.

עמית לנגצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד נקבע כי משרד הכלכלה יתאם בין 37 רגולטורים האחראים כיום על היבוא בתחומם, כדי ששיקולים של תחרות, יוקר מחיה והתאמה לנעשה בעולם יובאו בחשבון. רשות ההגבלים תפעל לקידום יבוא מקביל בכל מקום שתזהה כי יבואן בלעדי או דומיננטי מנסה לחסום יבוא מקביל. כמו כן, ישונה הרכב ועדות התקינה של מכון התקנים, כדי לתת לאינטרסים הממשלתיים, כמו הגברת התחרות, משקל רב יותר בקבלת ההחלטות.

לצורך יישום דו"ח הוועדה להגברת התחרות והסרת חסמים ביבוא, הוקם צוות ייעודי המורכב מנציג אגף התקציבים, מנהל המכס, נציג משרד ראש הממשלה ומנכ"ל משרד הכלכלה, והוכנה תוכנית יישום מפורטת. בנוסף, לפני כשנה יצא מכרז במשרד הכלכלה למינוי ממונה על היבוא, שיהיה אחראי על היישום, והוא צפוי להתמנות בעוד כחודשיים לאחר מכרז פומבי.

באחרונה התקיים סבב פגישות עם נציגי 37 הרגולטורים במשק לקידום יישום המלצות הוועדה. כל רשות מוסמכת נדרשה להציג לצוות בראשות לנג במארס את המיפוי של כל הדרישות לחוקיות היבוא, ולהניח את היסודות לתוכנית העבודה והשינוי בהתאם להמלצות הוועדה. כל רגולטור יציג מיפוי של הדרישות ליבוא שבאחריותו, פערים ברגולציה מול המדינות המפותחות, מוצרים שבכוונתו להקל על היבוא שלהם, ועקרונות לתוכנית העבודה לשינויי חקיקה שתוגש ביולי־אוגוסט לממשלה.

"הפעילות נמשכת למרות הבחירות"

בכמה משרדים מתבצעת עבודה מתקדמת יחסית על החקיקה, ובהם משרד התחבורה שעוסק ביבוא חלפים לרכב; ומשרד הבריאות ביבוא מוצרי מזון וקוסמטיקה. במשרד התקשורת קיימת הסתייגות חריפה יותר להקלות ביבוא. בד בבד, מתבצעת עבודה של אגף התקציבים באוצר עם הרשויות המוסמכות לגיבוש המשאבים לפיקוח בשווקים, לאחר שהיבוא יתבצע בעיקר על בסיס הצהרת יבואן. בקרוב יפורסם מכרז לחברה שמתמחה בניהול סיכונים ופיקוח בשווקים, שתכין את המדריך הממשלתי בנושא, ולאחר מכן יוקם הפורום הבין־משרדי המקצועי לפיקוח בשווקים.

"הפעילות נמשכת למרות ההחלטה על הקדמת הבחירות, ואנחנו מתקדמים בעיקר מול משרדי התחבורה והבריאות, פחות מול משרדי התקשורת והחקלאות", אמר לנג. "במשרד התחבורה יש חוק שירותי רכב חדש שכמעט הסתיים, בתוכו הטמענו את היבוא של החלפים ואביזרי רכב. אנחנו עובדים מול משרד התחבורה להקלה בנהלים קיימים. בקרוב יפורסמו שינויים, שיעוגנו בצו יבוא חופשי, שלא צריך אישור מהכנסת. תהיה ירידה משמעותית בדרישות מיבואנים לגבי רכיבים שאינם בטיחותיים ומסוכנים. מדובר באלפי פריטים, שיסתפקו בהצהרת יבואן לגביהם, כמו מצברים ושטיחים לרכב".

עם משרד הבריאות מתקדמת גם רפורמת היבוא המקביל במזון (רפורמת הקורנפלקס). זו הוצאה לשימוע ציבורי, שתוצאותיו משוקללות בימים אלה. הרפורמה היא התפצלות של ועדת היבוא של לנג, מכיוון שבעבודתה נדרש תיאום מוגבר עם משרד הבריאות, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, הוביל אותה.

"משרד הבריאות הוא רגולטור ענק ביבוא, כולל תמרוקים וציוד רפואי, לא רק מזון", אמר לנג. "הם מבינים שצריך להקל, ויש ניצני הסכמות עמם. במשרד החקלאות, לעומת זאת, אומרים שיש צורך בשבע שנים לאישור היבוא של מוצר טרי ממדינה שלא יובא ממנה דבר עד כה, כדי למנוע נזק לחקלאות או לציבור. במשרד התקשורת אומרים, ובצדק מסוים, שלישראל ספקטרום תדרים שונה מהעולם, ויש סכנה שצעצוע הפועל בתדר שמותאם לשוק האמריקאי ייצור בישראל הפרעות בתקשורת הסלולרית או הצבאית. ביקשתי מהם לפרסם תדרים שבהם אסור לייבא מוצרים", הוסיף לנג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker