אסם מחפשת קרקע בקרית מלאכי למפעל הגלידות שתיכננה להקים בערד

סיום כהונתה של הממשלה הותיר תלויה באויר את שאלת הקמת מפעל הגלידות של אסם בערד תמורת מענק חריג

אורה קורן

אסם החלה לאתר קרקעות להקמת מפעל הגלידות החדש שלה באיזור המועצה המקומית באר טוביה, ולא בערד - כך נודע ל-TheMarker. על רקע מה שנראה כחוסר עניינה של הממשלה היוצאת לקדם את הקמת המפעל בערד, החליטו באסם לא לבזבז זמן ולהתחיל לקדם את התכנית המקורית של הרחבת המפעל הקיים ממשאביה הכספיים בלבד.

מאסם נמסר בתגובה, כי הקמת המפעל בערד נתקלת בקשיים הנובעים מהשינויים בממשלה ומהקדמת הבחירות. אם ההקמה בערד לא תתאפשר, תחזור החברה לתכניתה המקורית להקמת המפעל בקרית מלאכי.

צילום: דן קינן

בד בבד מנסה משרד הכלכלה לקדם העברה או הקמה של מפעלים אחרים בערד. במשרד מנהלים מגעים עם כמה יזמים שפנו ובוחנים תכניות שהוגשו, אולם כל הבדיקות נמצאות בשלבים התחלתיים.

סיום כהונתה של הממשלה הותיר תלויה באויר את שאלת הקמת מפעל הגלידות של אסם תמורת מענק חריג. "שר האוצר קיבל כותרת כשהודיע על הצעתו לאסם להקים מפעל גלידות בערד, אולם לחברה לא היה סיכוי אמיתי לקבל את המענק הגדול בסך 46 מליון שקל שביקשה, ללא התערבות פוליטית", אמרו מקורות ממשלתיים מקורבים לסוגיה. "למעשה, הנושא כלל לא הגיע לדיון רציני בדרגים המקצועיים שאמורים לקבל החלטה", הוסיפו.

אסם ציפתה למענק של מפעל עוגן, שהיה קיים בחוק בעבר, אולם בוטל ב-2011. הדרך היחידה לקבל אותו יכלה להיות החלטה פוליטית של שרי האוצר והכלכלה ואישור ממשלה. שר הכלכלה, נפתלי בנט הבהיר, כי אין בכוונתו לאשר את המענק, כיוון שמדובר בהעברת מפעל ממקום אחד בפריפריה למקום אחר, ואין בכך תועלת משמעותית.

הסיכוי לקבלת המענק מותנה בשרים החדשים שיכהנו בתפקידים אלה בממשלה הבאה, ובאישור הממשלה שתקום. באסם יכולים להמתין לאחר הבחירות, או לנסות להפעיל לחץ לקבלת הבטחות מגורמים פוליטים בכירים שעשויים להרכיב את הממשלה הבאה, על רקע מסע הבחירות הצפוי. לחלופין יכולה אוסם לחזור לתכנית המקורית של הרחבת המפעל בקרית מלאכי.

אסם אמורה היתה להשקיע במפעל בערד 200 מליון שקל. המפעל אמור היה להעסיק 250 עובדים בתקופת השיא בקיץ, וכ-200 עובדים בחורף. באסם העריכו, כי המפעל יוכל להתחיל לייצר תוך שנתיים, אם לא יהיו עיכובים בירוקרטים. בחברה גם הבטיחו לא לפטר אף עובד בקרית מלאכי, להסיע חלק מהעובדים לערד ולפזר את האחרים במפעלי החברה הנוספים בדרום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker