רשות ההגבלים שוקלת לאסור בחוק כל מיזוג הפוגע בתחרות ללא קשר לנתח שוק

החברות ידרשו להפעיל שיקול דעת עצמי ■ כיום איסור המיזוג חל על מיזוג שיוצר מונופול

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות ההגבלים העסקיים מקדמת שינוי בחוק ההגבלים, שלראשונה ימנע כל מיזוג שמעורר חשש לפגיעה בתחרות. החברות יחויבו להפעיל שיקול דעת עצמי בנושא בבואן לדון במיזוג ביניהן. כך אמר היום (ג') היועץ המשפטי של רשות ההגבלים, אורי שוורץ בכנס השנתי של רשות ההגבלים.

לדבריו, הרשות בוחנת כמה שינויים בפרק המיזוגים בחוק ההגבלים העסקיים. כיום חברות חייבות לדווח על מיזוג רק אם הוא יוצר מונופול, או אם מחזור המכירות של החברות אחרי המיזוג יעלה על 150 מליון שקל. כיום הממונה יכול למנוע מיזוגים אם הם פוגעים בתחרות, אולם אין לממונה סמכות לעסוק במיזוגים מתחת לרף של 150 מליון שקל.

על פי התיקון, החוק ייצור סטנדרט לפיו כל מיזוג שמעלה חשש סביר לפגיעה בתחרות ייאסר. שוורץ הוסיף, כי בחו"ל קיים מנגנון של הערכה עצמית של חברות ששוקלות מיזוג, שפועל בהצלחה.

דייויד גילה צילום: מיכל פתאל

שינוי נוסף שנבחן הוא בסעיף נוסף המחייב כיום הבאת מיזוג לאישור הממונה. השינוי יתבטא בהעלאת רף המחזור המצרפי של החברות השוקלות מיזוג. כיום נאסר מיזוג על חברות שמחזורן המשותף לאחר המיזוג מגיע ל-150 מליון שקל. ברשות ההגבלים שוקלים להעלות את הרף הכספי בצורה משמעותית, כנראה ל-250 מליון שקל.

המצב לאחר השינויים יהיה איסור ביצוע מיזוג שמעלה חשש סביר לפגיעה בתחרות. בנוסף, אם המיזוג נכנס לרף מסוים, גבוה מהנוכחי,החברות יצטרכו בכל מקרה לקבל את אישור הממונה ולא להסתפק בהערכה עצמית של המתמזגים.

החלופות בעולם מתמקדות בחלופות כספיות ואילו בחוק הישראלי מחוייבות חברות להגיע לאישור הממונה, גם במקרה שהמיזוג יגדיל את נתח השוק שלהן למצב של מונופול (מעל 50% מהשוק). ברשות ההגבלים מתכוונים להשאיר את המגבלה הזו.

ברשות ההגבלים סבורים, כי השינויים יקטינו את כמות המיזוגים שאינם בעייתיים, המגיעים לאישור רשות ההגבלים העסקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker