בנק ישראל: המשק כמעט התאושש ממבצע צוק איתן

לפי תחזית חטיבת המחקר של הבנק, ב-2015 צפויה אינפלציה של 1.1%, ובניכוי השפעת החשמל והמים - אינפלציה של 1.5%

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

בדצמבר נרשם שיפור בנתוני המקרו של המשק הישראלי - כך סברו חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל בסוף החודש שעבר, כשהחליטו פה אחד להותיר את ריבית הבסיס במשק בינואר ללא שינוי, ברמה של 0.25%. לפי חברי הוועדה, נתוני דצמבר מציגים התאוששות מהשפעתו של מבצע צוק איתן וחזרה לקצבי הצמיחה שאיפיינו את ישראל לפניו, אם כי אין עדיין תיקון מלא על נזקי המבצע בכלכלה ובצמיחה.

בדיון שקיימה הוועדה המוניטרית על הריבית בינואר נאמר כי נתונים על כניסות ולינות התיירים מלמדים על התאוששות בתיירות בקצב מהיר לעומת הקצב שאיפיין אירועים ביטחוניים קודמים. בוועדה הביעו חשש לעתיד התיירות מרוסיה וליצוא החקלאי לרוסיה, בשל המשבר הקשה שפוקד את הכלכלה הרוסית. עם זאת, הודגש כי לא תהיה השפעה משמעותית על המשק הישראלי.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

להערכת בנק ישראל, הירידה במחירי המים והחשמל, המתוכננת לתחילת השנה, צפויה להפחית באופן חד־פעמי כ-0.4% מהאינפלציה. לפי תחזית חטיבת המחקר של הבנק, ב-2015 צפויה אינפלציה של 1.1%, ובניכוי השפעת החשמל והמים - אינפלציה של 1.5%. יעד האינפלציה השנתי של ישראל הוא 1%-3%.

עלייה חדה במחירי הדירות

בדיון בנושא שוק הדיור, התייחסו חברי הוועדה לשחרור הקיפאון בשוק זה. הודגש כי חלה עלייה חדה במחירי הדירות וברכישת דירות חדשות, ובד בבד עלייה בהיקף המשכנתאות החדשות. במקביל, חלה עלייה בהתחלות הבנייה ובהשלמותיהן. שינויים אלה התרחשו עוד לפני שחוק מע"מ 0% ירד מהפרק, והם מהווים תיקון להמתנה הממושכת. הוועדה הביעה חשש מהתחדשות המגמה של עליית מחירים, אך מנגד ציינה כי הרמה הגבוהה של מלאי הדירות הלא־מכורות עשויה לבלום מגמה זו. צוין כי הריבית על משכנתאות חדשות ירדה בנובמבר בכל מסלולי ההצמדה, והירידה בולטת בעיקר במסלול הלא־צמוד בריבית קבועה.

חברי הוועדה סברו כי רמת הריבית הנוכחית במשק עקבית עם משטר גמיש של יעד האינפלציה - משטר המאפשר, על פי חוק, לסטות זמנית מתחום יציבות המחירים. ריבית זו תומכת בפעילות הריאלית ובחזרת האינפלציה אל תחום היעד - בין היתר דרך השפעתה על שער החליפין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker