האוצר: הירידה במחיר הנפט תביא להאצה בקצב הצמיחה של המשק

האוצר: המשבר ברוסיה לא ישפיע על כלכלת ישראל ■ הריבית הריאלית הממוצעת בישראל ב-2014 היתה 0.6%-

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשבר בכלכלה הרוסית לא צפוי להשפיע מהותית על הכלכלה הישראלית - כך לפי הסקירה השבועית של אגף הכלכלן הראשי באוצר, שפורסמה היום (א').

בסקירה מעריכים כי הירידה הגדולה במחיר הנפט בעולם צפויה לתרום לירידה ברמת המחירים בארץ, בפרט במחירי הדלק, החשמל והמים. הירידה במחיר הנפט תביא להאצה בקצב הצמיחה של המשק.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטיןצילום: אי־פי

על רקע נתוני הכלכלה האמריקאית, אשר ממשיכים להיות חיוביים, באוצר מעריכים כי הפד יעלה את הריבית בארה"ב - לראשונה לאחר שנים - במהלך הרבעון השלישי של 2015.
בסקירה מציינים כי גוברים החששות שיוון תעזוב את גוש היורו בקרוב, לאחר הבחירות שעומדות להתקיים שם בסוף החודש. לאחרונה נרשמת בריחת כספים מיוון לנכסים בטוחים בגוש היורו - כמו אג"ח של ממשלת גרמניה.

התאוששות מההאטה שנגרמה מצוק איתן

באוצר גם מציינים כי נתוני החשבונאות הלאומיים שפורסמו בדצמבר - ומתבססים על הפעילות הריאלית במשק הישראלי - ממשיכים להצביע על התאוששות מסוימת מההאטה שנרשמה במשק בגין מבצע צוק איתן. כך למשל, האבטלה ירדה ל-5.6% בנובמבר - הרמה החודשית הנמוכה ביותר שנרשמה בארץ אי פעם.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

בדצמבר, הריבית הריאלית במשק היתה שלילית, 0.35%-, ירידה של 0.2% ביחס לריבית בנובמבר. הריבית הריאלית הממוצעת בישראל ב-2014 הייתה 0.6%-, והריבית השלילית נבעה מהורדות הריבית של בנק ישראל. סך יתרות המט"ח של ישראל בסוף 2014 עומדים על 86.1 מיליארד דולר - שקול ל-11.2 חודשי ייבוא של המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker