מפעל פרי גליל עצר את פעילותו; מאות עובדיו בסכנת פיטורים

הסיבה: משרד הכלכלה לא העביר למפעל את המענק שלו הוא התחייב ■ משרד הכלכלה: "ההעברה הוקפאה בעקבות ממצאים חמורים שהתגלו בביקורת"

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מפעל פרי גליל בחצור הגלילית דומם היום (ד') את קווי היצור ומאות עובדיו צפויים לקבל בקרוב מכתבי פיטורים, אם לא תוסדר המחלוקת בין בעליו לבין מרכז השקעות במשרד הכלכלה.

"ב-17:00 עצרנו את פעילות המפעל, בגלל שמשרד הכלכלה עצר את המענק", אמר אושיק אפרים, בעל המפעל. הממשלה התחייבה להעניק למפעל כתשעה מליון שקלים, בתמורה לעמידתו בכמה תנאים ובהם רשימה שמית של עובדים שיועסקו. גורמים בממשלה טוענים כי המדינה העבירה עד כה 4.5 מיליון שקל מענק, אולם בביקורת שנערכה במקום על ידי מרכז השקעות אותרו ממצאים בעייתיים, שהועברו לבדיקה משפטית.

"אנחנו מעסיקים 220 עובדים ועוד 300 עובדי קבלן. הוצאתי אותם לחופשה כפויה, נתתי לכולם הוראה לא לבוא לעבודה", אמר אפרים. לדבריו, הוא קיבל 3.7 מליון שקל מענק, ומפברואר 2014 הוא מחכה להמשך התשלומים.

הפגנת עובדי מפעל פרי הגלילצילום: ירון קמינסקי

אפרים הוסיף כי ארבעה עובדים מתוך 110 שהתחייב להעסיק פרשו לגמלאות או למפעל אחר, ולכן הוא לא עמד ביעד ההעסקה השמית שלהם. עם זאת, הוא מעסיק מספר כפול של עובדים לעומת ההתחייבות המקורית שלו.

"הם צריכים להביא את הכסף. הם חתמו איתי ועשיתי כל מה שצריך", הוא אומר. "עכשיו זו כבר החלטה של שר הכלכלה נפתלי בנט (לגבי העברת יתרת המענק, א"ק). הוא לא נפגש איתי, למרות שניסיתי", הוסיף.

ממשרד הכלכלה נמסר: "בהתאם לנוהל התבצעה ביקורת כספית לגבי כספי המענק שניתנו למפעל על ידי המדינה, עד כה 4.5 מליון שקלים, כפי שנעשה לגבי כל מענק מכספי המדינה. בביקורת עלו ממצאים בעייתיים המחייבים מעבר לחוות דעת משפטית.

"עם סיום הבדיקה הוקפאה העברת יתרת המענק בהיקף של 4.5 מיליון שקלים. במשרד רואים בחומרה את התנהלות המפעל, שקיבל עד כה מליוני שקלים מהמדינה על גבם של העובדים ויבחן צעדים מול התנהלות חמורה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker