כרטיס צהוב שני |

מודי'ס מזהירה: הקדמת הבחירות עלולה לפגוע בכלכלת ישראל

עם זאת, מודי'ס הותירה את הדירוג של ישראל ללא שינוי, A עם תחזית יציבה ■ באחרונה הורידה חברת דירוג האשראי פיץ' את תחזית הדירוג של ישראל מחיובי ליציב

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

מודי'ס, חברת דירוג האשראי הבינלאומית, קובעת היום (ב') כי פירוק הקואליציה בישראל וההליכה לבחירות מוקדמות עלולה לסכן בעתיד את דירוג האשראי של ישראל. עם זאת, מודי'ס הותירה את הדירוג של ישראל ללא שינוי - A עם תחזית יציבה.

מודי'ס היא אחת משלוש חברות דירוג האשראי הבינלאומי החשובות ביותר. לאחרונה הורידה חברת דירוג האשראי הבינלאומית הנחשבת פיץ' את תחזית הדירוג של ישראל מחיובי ליציב, אם כי הותירה את הדירוג, A, ללא שינוי. חברת דירוג האשראי הבינלאומית הגדולה השלישית, סטנדרט אנד פורס, אמורה לפרסם בקרוב את דירוג האשראי שלה לישראל.

צילום: אמיל סלמן, פלאש 90

בהודעה שפירסמה מודי'ס היום למשקיעים היא מזהירה כי הקדמת הבחירות בישראל, בשל התפרקות הקואליציה, עלולה לפגוע בכלכלת ישראל. בין השאר רפורמות מתוכננות, שאמורות היו להביא להאצת הצמיחה במשק הישראלי, עלולות עתה להידחות למועד לא ידוע.

בירושלים הדגישו היום כי מדובר בדף מידע של מודי'ס למשקיעים ולא בפעולת דירוג. מוד'יס מציינת בהודעתה כי הממשלה בישראל התפרקה לאחר 20 חודשי כהונה בלבד, זאת משום ששיטת הבחירות היחסיות בישראל אינה מאפשרת משטר יציב, ולכן ממשלות בישראל מתקשות לסיים קדנציה שלמה.

בסוכנות מעריכים כי משום שישראל תתנהל ב-2015 לפי תקציב 2014, עד לכינונה של ממשלה חדשה, הגירעון בתקציב המדינה ל-2015 יהיה נמוך מ-3.4%, הגירעון המתוכנן לשנה הבאה, מה שיגרום לכך שיחס החוב-תוצר של ישראל יירד מעט בשנה הבאה, בניגוד לתכנון המקורי, שדיבר על עלייה. לטענת מודי'ס, התוצאות האלה חיוביות, אבל הן יותר תוצאה של תאונה מאשר של תכנון כלכלי מוקדם.

לפני חודשיים וחצי פירסמה הסוכנות הודעה הקובעת כי דירוג האשראי של ישראל יישאר ללא שינוי, A1 עם תחזית יציבה. מודי'ס הדגישה אז כי דירוג האשראי של ישראל נסמך על מודל צמיחה איתן ועל ממשל יעיל וכי המפתח לכלכלה הדינמית של ישראל הוא יצוא ההיי-טק, הנהנה מאוכלוסייה משכילה ויחסית צעירה, כמו גם מהשקעה לנפש הגבוהה ביותר בעולם למחקר ופיתוח.

בהודעת מודי'ס צוין אז כי תנועות ההון הזרות לישראל משמעותיות, כפי שמעידה ההחלטה האחרונה של אינטל לבנות את מפעל השבבים שלה בישראל, בשווי של 6 מיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker