רקטות חכמות, טילים מתבייתים ומזל"טים: כך משתלטת ישראל על סחר הנשק העולמי

ישראל היא יצואנית הנשק השמינית בגודלה בעולם, והתעשייה האווירית לבדה מוכרת מערכות לצבאות זרים ביותר מ-3 מיליארד דולר בשנה ■ טבילת אש בצה"ל היא לעתים תנאי הכרחי לעסקות היצוא, אבל ההשפעה של מבצע צוק איתן עדיין אינה ודאית

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

למלחמות צה"ל יש היבט מסוקר פחות: הן משמשות לעתים קרובות ניסוי מבצעי ראשון בנשק מתקדם מתוצרת ישראלית. אם הניסוי מוכתר בהצלחה, זהו האמצעי היעיל ביותר לקידום מכירות, בישראל ובעיקר בחו"ל, של מערכת הלחימה.

החיבור בין הפעילות בזירה הצבאית למכירות של מערכות נשק יכול לעבוד גם בכיוון ההפוך, מאחר שאמצעי לחימה שאינם נמכרים לצה"ל מתקשים לפלס את דרכם לשוק העולמי. "הלקוחות שואלים, 'אם בצה"ל לא משתמשים במוצר, אז למה בכלל באתם אלינו?", מספרים בחברות התעשייה הביטחונית. מבצע צוק איתן אינו יוצא דופן בהקשר זה.

מקרה אחר הוא זה של כיפת ברזל, שלמרות הצלחתה המסחררת והמתוקשרת בקיץ, רפאל לא מצליחה עדיין למצוא לה שווקים בחו"ל.

למעשה, רק בתעש, יצרנית הפגזים המדויקים ששימשו רבות את צה"ל בצוק איתן, מודים בפה מלא כי המבצע צפוי לשמש מקדם מכירות רב ערך לחברה. ברפאל, אלביט ובתעשייה אווירית (תע"א), לעומת זאת, מנמיכים ציפיות, ואומרים שצוק איתן הגביר אמנם את ההתעניינות בטכנולוגיה צבאית ישראלית, אך השפעתו על המכירות בפועל היא שולית.

כך או כך, ישראל נחשבת מעצמת יצוא של טכנולוגיה צבאית ומערכות נשק, ומדורגת במקום השמיני במכירות אמצעי לחימה בשוק העולמי - מקום מכובד במיוחד יחסית לגודלה מול מעצמות כמו ארה"ב, רוסיה, בריטניה וצרפת.

התעשייה האווירית

יצוא לצבאות זרים ביותר מ–3 מיליארד דולר בשנה

התעשייה האווירית (תע"א) מוכרת מערכות לצבאות זרים ביותר מ–3 מיליארד דולר בשנה. מערכות העוגן ביצוא הן מטוסים ללא טייס (מל"טים), מערכות הגנה אווירית כמו טילי ברק, מערכות מכ"מ ולווייני תצפית ותקשורת.

"אין ספק ששימוש מבצעי פעיל של המערכות שלנו בצה"ל הוא קטליזטור למכירות בחו"ל", אומר בכיר בתע"א. "כך גם בצוק איתן - הפעילות המבצעית של המערכות שלנו בלחימה היא חותמת רשמית לאיכות וליכולות שלהן. בצוק איתן השתתפו מל"טים, כולל האיתן, מערכת מגן רוח להתרעה מפני פצמ"רים, שנמסרה לצה"ל מוקדם מהצפוי, ומכ"מ כיפת ברזל".

בחברה מדווחים על עניין גובר מצד מדינות באסיה, באפריקה ובאירופה לגבי מערכות בלתי מאוישות, ובראשן המל"ט הרון בתצורותיו השונות, מערכות מכ"ם אוויריות, ימיות וקרקעיות ומערכות תצפית.

ההרון שימש חילות רבים של נאט"ו באפגניסטאן, ומופעל עלי ידי עשרות לקוחות ברחבי העולם למשימות צבאיות ואזרחיות. זהו מל"ט פופולרי, בשל הניסיון המבצעי העשיר שצבר ומכיוון שתע"א משדרגת אותו באופן קבוע. המל"ט יכול לשאת מערכות צילום ומכשור נוסף, ונמכר במאות מיליוני דולרים בשנה.

ברק 8 היא מערכת הגנה אווירית הנותנת מענה לאיומים בזירה היבשתית והימית. היא כוללת מכ"מ דיגיטלי מתקדם, מערך שליטה ובקרה, וכן משגרים וטילים בעלי ראש ביות מתקדם.

בתחום לווייני התצפית והתקשורת, תע"א מפתחת, מייצרת ומפעילה מגוון לווייניים למגוון משימות אזרחיות וצבאיות. לווייני התצפית מתחלקים לאופטיים ולמכ"מיים, והם מספקים תמונות ביום ובלילה ובתנאי ראות קשים, כולל דרך ענני אבק ורשתות הסוואה. לווייני התצפית של תע"א מובילים בעולם בביצועים ביחס למחיר ולמשקל, והם מספקים תצלומים ברזולוציה גבוהה.

אלביט

"המערכות שהשתתפו בלחימה היו רלוונטיות - יש בהן התעניינות כל הזמן"

באלביט מערכות, כמו בשאר החברות הביטחוניות, אומרים שמוקדם לדבר על השפעת צוק איתן על הזמנות עתידיות. "תקציבים ביטחוניים בעולם מתוכננים הרבה זמן מראש, ועד שמתקבלת הזמנה עוברות ארבע־חמש שנים", נמסר מאלביט. "נוכחנו לדעת שכל המערכות שלנו שהשתתפו בלחימה היו רלוונטיות מאוד, כולל כאלה שלא השלימו פיתוח סופי. אלה כללו מל"טים, מערכת צי"ד (צבא יבשה דיגיטלי), פלטפורמות מוטסות ומערכות תצפית שמותקנות בטנקים. בכל אלה יש התעניינות כל הזמן".

היצוא של אלביט ב–2013 הסתכם בכ–2.25 מיליארד דולר. מערכות היצוא העיקריות היו מערכות מוטסות ומערכות תקשורת ומחשוב. קסדות הטייס של אלביט, למשל, מספקות לטייס את כל נתוני הטיסה על גבי המשקף, כולל החימוש. בקסדה של מטוס הקרב העתידי F35, למשל, שהחברה הבת של אלביט פיתחה בשיתוף עם החברה האמריקאית רוקוול קולינס, מותקנות מערכות הגנה למטוסים, מערכות מודיעיניות, כולל צילום מודיעיני.

לדברי בכיר בחברה, "יותר מ–90% מהקסדות בעולם הן של אלביט או של אלביט והחברה הבת בארה"ב. הרבה מנתוני הטיסה נמצאים על משקף הקסדה, כדי שהטייס לא יצטרך להסיט מבט".

מערכות התקשוב של החברה מאפשרות קישוריות בין מערכות שונות, זרועות שונות של הצבא ודרגים שונים, כדי להציג תמונת מצב עדכנית המאפשרת סגירת מעגלי אש ודיוק רב, ומשמשות גם למטרות אזרחיות.

בישראל קוראים למערכת העל הזאת צי"ד. "המערכת מיועדת לרמת היחידה והחייל הבודד, ומעניקה לכוח יכולות שליטה ובקרה בשטח", אומרים באלביט. המערכות מאפשרות לכוח לשלוח ולקבל מידע קריטי בזמן אמת, תצוגה של מודיעין עדכני על גבי המסכים האישיים, וכן צפייה בנתוני וידאו המועברים באופן ישיר ממגוון החיישנים הפרושים בשטח או על הלוחמים.

תעש

"הדרישה כיום היא לפצצות מדויקות שאינן פוגעות בחפים מפשע"

"בלחימה בצוק איתן היו כמה מוצרים מתקדמים של תעש", אומר אבינועם צפיר, סמנכ"ל השיווק של החברה. "פגז טנק נחנך שם עם תוצאות מרשימות, ושימוש אינטנסיבי נעשה במוצרים נוספים כפצצות אוויר. לאלה יש להוסיף את התחמושת הקלה שלנו. בעקבות המבצע קיבלנו הרבה פניות מלקוחות ששאלו על ביצועי המוצרים, ואנחנו צופים שהמבצע יביא לביקוש גדול יותר, כשלקוחות יסיימו ללמוד את המוצרים.

"אין ספק שצוק איתן יהיה מקדם מכירות משמעותי מאוד לתחמושת טנקים ופצצות אוויר ייחודיות, שיתרונן בכך שהן אפקטיביות וגורמות למעט מאוד נזק סביבתי. זו הדרישה כיום בעולם — לפצצות מדויקות שלא פוגעות בחפים מפשע. הפצצה שלנו חודרת ומתפוצצת איפה שהיא פוגעת, ולא מדלגת מגג לגג כמו פצצות אחרות שפוגעות באלכסון במשטחים".

בין השאר פיתחה תעש את הכותש — מערכת רקטות המוצבת על רכבי שטח גלגליים, שמשגרת מגוון סוגי חימוש, מרקטה בקוטר של 122 מ"מ לטווח של כ–40 ק"מ ועד לרקטה בקוטר 300 מ"מ לטווח של 150 ק"מ, בדיוק רב של כ–10 מטרים בלבד מהמטרה. למערכת יתרון טכנולוגי ומבצעי, המאפשר לטעון אותה מחדש בלוחות זמנים קצרים של פחות מעשר דקות, ובקרת אש מתקדמת. המערכת מסוגלת לבצע משימות סיוע לכוחות בשטח, שעד היום בוצעו בידי חיל האוויר.

תעש התמקדה עשרות שנים בפיתוח וייצור של פצצות וכדורי רובים ומקלעים, ובשנים האחרונות עברה לייצור תחמושת מדויקת ומתקדמת ומערכות נשק משולבות, כולל מערכת הגנה ללוחם. לדברי צפיר, המוצרים הנמכרים ביותר של החברה הם מערכות רקטיות לטווח בינוני וארוך. "אנחנו מוכרים הרבה מאלה", אמר צפיר. "רק בשנה האחרונה קיבלנו הזמנות של יותר מחצי מיליארד דולר, ובחמש השנים האחרונות ביותר ממיליארד דולר.

"בין המוצרים הפופולריים שלנו נמצאים מערכת הכותש, ולינקס מאותה המשפחה. מערכת הטילים המדויקים פופולרית, מכיוון שזה הכיוון של הלוחמה כיום. היתרון שלנו על פני המתחרים הוא שאנחנו מספקים מוצרים איכותיים במחירים אטרקטיביים ביותר. אנחנו עסוקים באספקה שוטפת שלהם, וקו הייצור עמוס לפחות לשנתיים וחצי הבאות".

ביקוש גבוה נוסף יש ליכולת השבחת הרכב הקרבי המשוריין (רק"מ) של תעש. בעשור האחרון הסתכמו ההזמנות בכמיליארד דולר, ובהן עסקה גדולה להשבחות רכב בטורקיה, שהסתימה לפני המשבר ביחסי המדינות.

ההשבחות כוללות תוספות מיגון לרכב ועמדות נשק הנשלטות מרחוק — תוספת חדשה יחסית שצוברת פופולריות בעולם, מכיוון שהיא פוטרת את יושבי הרכב מחשיפה לאויב בזמן ירי. יותר ממאה עמדות ירי מסוג זה הוזמנו ממדינות באסיה ובדרום אמריקה. ההשבחות כוללות שדרוג כוח האש בתותחים ותחמושת, תנועה בשטח ומיגון.

למרות טכנולוגיות הירי המתקדמות, תעש ממשיכה לככב על מדפי רשת וול־מארט האמריקאית ובמדינות רבות בעולם באריזות של תחמושת קלה. מכירות אלה מסתכמות בכ–70 מיליון דולר בשנה. "מפעל התחמושת הקלה בנצרת עובד בתפוקה מלאה", אומר צפיר. "היינו ספקי תחמושת קלה לכוחות המערביים במזרח התיכון. מדובר בכדורים לרובי סער, מקלעים, אקדחים ורובי צלפים". הוא מסביר כי הייחוד של המוצר הוא האיכות, ועבורה מוכנים הלקוחות לשלם יותר.

"תעש עברה בעשור אחרון ממכירת מוצרים בדידים למכירת מערכות", אמר צפיר. "כיום אנחנו בית מערכות שמציע ללקוח פתרון. המוצר הוא פגז, אבל ניתן לו התאמה למחשבי הטנק ונאמן לו צוות. כיום נדרש שבמערכת בקרת האש של הטנק אפשר יהיה לראות את האויב ולפגוע בו בירי אחד. כשאנחנו מוכרים גדוד רקטות, משולבת בו מכירת משגרים והדרכה ותמיכה לוגיסטית ל–20 שנה.

"גם בהשבחות רק"מ אנחנו בונים ללקוח מרכז ייצור ואחזקה שיוכל לתחזק אותם באופן עצמאי, ומלמדים אותו לייצר חלק מהחלפים. כשהלקוח מסיים אתנו יש לו יכולת מקומית והבנה עמוקה, ובחלק מהמקרים עצמאות. בדרך כלל זו דרישת הלקוח לקבל יכולות ייצור וטיפול במערכת".

רפאל

כיפת ברזל היא הצלחה, אבל "בעולם אין הרבה ירי על אזרחים"

מסוק שעליו מותקנת מערכת ספייק של רפא"ל
מערכת ספייק של רפאל מותקנת על מסוק

הכוכבת של צוק איתן היא ללא ספק חברת רפאל, שפיתחה את מערכת כיפת ברזל, המצוידת ברדאר של התעשייה האווירית ומערכת שליטה ובקרה של אמפרסט. עם זאת, רפאל מתקשה לשווק את המערכת למדינות אחרות, מכיוון שכמעט ואין כיום בעולם ירי על אוכלוסייה אזרחית. לפיכך החלה החברה לשווק את כיפת ברזל כמערכת המגנה על מתקנים אסטרטגיים, ואף פיתחה כיפת ברזל ימית להגנה על כלי שיט. עד כה לא נעשו הזמנות מהחברה, אך היא יכולה להתנחם בכך שיש ברשותה מוצרים אחרים שכבשו את העולם.

"תהליכי הרכש הביטחוני בעולם ארוכים", אמר אורון אוריון, סמנכ"ל השיווק של רפאל. "החברה עוסקת בעיקר במערכות ביטחוניות כבדות - במובן המורכבות ובמחיר. העולם הביטחוני עובד לאט. כדי שלקוח יפנה אלי, הוא צריך למצוא צורך במדינה שלו למוצר, ואז לעבור תהליכים מתמשכים אצלו במדינה.

"אלה תהליכים שנמשכים ברוב המדינות שלוש עד חמש שנים מזיהוי צורך ועד להוצאת הזמנה. במקרים דחופים זה לוקח שנה. לכן, אני מעריך שצוק איתן יתרום למכירות רק בשנה־שנתיים הבאות.

"אירוע כמו צוק איתן, שבו היו מעורבות כמה מערכות של רפאל - כיפת ברזל, מעיל רוח וטיל הספייק (דורבן בעברית, טיל נגד טנקים) - סיפק חשיפה תקשורתית גבוהה בעולם, אבל היא תורמת בעיקר לתדמית של רפאל, זה לא יגרום פתאום לקפיצה בהזמנות. גם בעתיד לא נוכל לכמת את זה, אבל זה תורם. עד כה כיפת ברזל צוברת עניין ומבקרים, אבל זה לא משהו שעובר להזמנות".

רפאל מייצאת בכ–4.5 מיליארד דולר בשנה. המערכות הפופולריות שלה הן טילי ספייק, מערכות לייטנינג (לתמיכה בשיגור טילים) ועמדות נשק הנשלטות מרחוק. אוריון אומר כי תחום טילי האוויר־אוויר דעך, כי מדינות משקיעות פחות בפלטפורמות מטוסים יקרות ויותר בהגנה אווירית (הגנ"א), שעולה פחות.

בתחום ההגנ"א מספקת רפאל את מערכת ספיידר, המבוססת על טילי אוויר־אוויר נגד מטוסים ומל"טים. לדברי אוריון, "מה שמייחד אותה הוא היחס בין איכות למחיר".

פופולריים במיוחד הם טילי הספייק. ניתן לשגר אותם בשלושה גדלים ולטווח של 8–25 ק"מ על ידי חייל, רכב, כלי שיט, או ממסוק. הטילים סופקו ליותר מ–20 לקוחות ברחבי העולם, כולל מדינות כמו הולנד, גרמניה, איטליה ופולין.

הביות מתבצע באמצעות "עין" בטיל שמכוונת למטרה. היא מאפשרת למשגר לנהוג את הטיל בדיוק למטרה. אפשר גם לנעול אותו על מטרה בעת השיגור. הייחוד של רפאל הוא ביכולת לשלוט במעוף.

מערכת הלייטנינג נמצאת בשימוש מבצעי ביותר מ–25 חילות אוויר בעולם, בהם ארה"ב, נאט"ו, גרמניה, הולנד ובריטניה. זו מערכת לתצפית ולתקיפה המשולבת במטוסי קרב ומאפשרת איכון מטרות, תקיפת מטרות בלייזר ובקרת נזקים לאחר התקיפה. המערכת נמצאת בתהליך שדרוג מתמיד, המאפשר הגדלת טווחים, הורדת עומס ההפעלה על הטייס ודיוק בתקיפה.

"הלייטנינג הוא המוצר המוביל בתקיפות ממטוסי קרב", אומר אוריון. "הפיתוח החל לפני 20 שנה, ומהר מצא שוקי יצוא. יש לנו רק מתחרה אחד בעולם, מוצר דומה של לוקהיד מרטין. המייחד את המוצר שלנו הוא המחיר ביחס לביצוע, שהופך אותו לנמכר ביותר בעולם. המערכת מאפשרת לטייס לזהות מטרה, לסמן אותה בלייזר והוא, או טייס אחר, יכול לשחרר פצצה מונחית לייזר".

מערכת פופולרית נוספת היא עמדות נשק עם מערכת ירי אופטית, שיכולה להיות מותקנת על קרקע, על רכב או על כלי שיט. העמדה מזהה את המטרה, מאפשרת לכוון אליה נשק ולירות ללא חשיפת היורה. רפאל נמצאת יותר מ–40 שנה בחוד החנית של שוק עמדות הנשק הנשלטות מרחוק (RCWS), תחת השם "משפחת סמסון" ביבשה ו"טייפון" בים. רפאל מהווה פורצת דרך בפיתוח יכולות חדשות בתחום זה, בדגש על יכולת הטעינה מבפנים של עמדות הנשק. רפאל היא הספק המרכזי בתחום עמדות הנשק לצה"ל, ועד כה סיפקה יותר מ–4,000 עמדות ליותר מ–25 מדינות, שחלקן לקחו חלק בקרבות באפגניסטאן ובעיראק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום