אורה קורן

אחד הפרויקטים הגדולים בתמהיל הצעדים הממשלתיים להורדת יוקר המחיה הוא הקמת השוק הסיטוני במרכז, שיאפשר מסחר באמצעות טכנולוגיה מתקדמת שתספק מידע שקוף לצרכנים על מחירי אמת בין חקלאים לסיטונאים - שמשפיעים על המחיר שמשלם בהמשך הצרכן.

ואולם, אף שבממשלה מעוניינים לקדמו, מתברר כי הפרויקט תקוע בגלל התנגדות ראש עיריית אור יהודה, דוד יוסף, לקדמו. לעירייה יש תוכניות אחרות למתחם שבו אמור השוק לקום, הכוללות מגרש כדורגל מקומי. בעירייה גם לא מתרגשים מכך, שתוכנית בניין העיר (תב"ע) קבעה כבר לפני שנים שבמקום יוקם שוק סיטוני.

בשבועות האחרונים נערכו דיונים בעניין בין משרדי האוצר והחקלאות הפועלים לקדם את הקמת השוק, בראשם מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, לבכירים בעיריית אור יהודה. בשני המשרדים רתמו גם את מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר לסוגיה. עתה מקווים בממשלה, כי חילופי השרים במשרד הפנים - עזיבתו של גדעון סער וכניסתו של גלעד ארדן למשרד - יחלצו את העגלה מהבוץ.

תוכנית השוק הסיטוני. הדמיה: משרד אדריכלים אור

הקמת שוק סיטוני מודרני נחשבת לאחד האמצעים להורדת מחירי הפירות והירקות. השוק אמור לחשוף בשקיפות מירבית את מחיריהם, המשפיעים על המחיר שמשלם הצרכן לקמעונאים.

"הממשלה מוכנה לצאת עם המכרז, לאחר ש-12 מתמודדים עברו את השלב הראשון שלו", אומר מקור במשרד האוצר. "הבעיה היא עיריית אור יהודה, הרשות המקומית שבה יוקם השוק, שצריכה לתת היתרים - ושמתנגדת לפרויקט. קיימנו כמה דיונים אצל לוקר בעניין ואנחנו ממתינים לשתוף פעולה עם משרד הפנים, שעד עכשיו לא סייע. אולי חילופי השרים במשרד הפנים יאפשרו עכשיו לקדם אותו".

לדברי המקור, אם המגעים עם עיריית אור יהודה לא יובילו להקמת השוק, משרד הפנים ישקול להפוך את השטח ל"גלילי" - הגדרה שאומרת שהשטח לא משוייך לאף רשות מוניציפאלית, ומי והוועדה המחוזית היא שאחראית לתת היתרים להקמה. "שר הפנים מחליט על כך", אומר המקור. "עד כה היו כמה דיונים עם מנכ"ל משרד הפנים, שלא ממש שיתף פעולה. אולי כשתגיע לשם רוח חדשה נקבל יותר שתוף פעולה".

לדבריו, המכרז מוכן לפרסום, אך ללא תיאום עם העירייה, וכל עוד היא מודיעה שלא תיתן היתרים, אף מתמודד לא יגיע, לכן אין טעם לפרסם אותו. "זה לא פרויקט כלכלי, אבל האוצר מוכן להקצות לו כספים, כדי לייצר פלטפורמה למסחר הוגן, שוויוני ושקוף". במשרד האוצר סבורים שיהיה צורך בתקציב של עשרות מליוני שקלים בשנה לתמיכה בפרויקט.

כהן, אישר את הדברים ואמר כי באור יהודה טוענים שמדובר בשטח גדול מדיי למטרה של שוק סיטוני, ובפועל, יגיעו בעלי הון, שיקימו על חלק ממנו שוק סיטוני ובשאר יספסרו. זאת, כשמדובר בשטח שחיוני לצמיחתה של אור יהודה. עם זאת, לדבריו, בעירייה מתעלמים מהתעסוקה שהפרויקט יביא לתושבי העיר ומהפעילות העסקית שתיווצר סביב המתחם.

"אור יהודה מונעת את הקמת השוק הסיטוני", אומר כהן. "ראש העיר רוצה להקים במקום מגרש כדורגל, ובעיריה טוענים שהשוק לא ישרת את התושבים. הם ניסו לטרפד את ההקמה בוועדות המאשרות, אך נדחו בכולן. אנחנו נחושים להמשיך בהליך ההקמה, וניתן להקים את השוק גם אם העיריה תתנגד. נוכל להגדיר את השטח כשטח 'גלילי', וכך להתגבר על ההתנגדות, אבל אני סבור, שלא נצטרך להגיע לשינוי ההגדרה.חילופי השרים במשרד הפנים עשויים לסייע להאיץ את הקמת השוק הסיטוני, תוך שיתוף פעולה בין המנכ"לים של משרדי ראש הממשלה, האוצר, הפנים והחקלאות. השוק הסיטוני הוא פרויקט חשוב להורדת יוקר המחיה, ואנחנו נחושים לקדם אותו ולהפגין משילות יותר תקיפה מבעבר".

על פי עמדת המדינה, יעדי השוק הסיטוני כוללים קידום התחרות והגברת היעילות של מערכות שיווק התוצרת החקלאית בישראל; הקטנת פערי תיווך הקיימים במסחר בתוצרת חקלאית; הגברת הפיקוח על המסחר בתוצרת חקלאית; קיום מערכת מסחר סיטוני הוגנת ויעילה במוצרים צמחיים לתועלת כלל ציבור המגדלים, הסוחרים והצרכנים; קיום התקנים לשיווק ולהחזקת תוצרת חקלאית, כפי שייקבעו על פי דין, להשגת עלייה באיכות התוצר החקלאית ושמירה על בריאות הציבור.

עיריית אור יהודה: זו מחלוקת מקצועית

מעיריית אור יהודה נמסר: "קיימים חילוקי דעות בין העירייה למשרדי האוצר והחקלאות בנוגע להקמת השוק בשטח השיפוט של אור יהודה. הרקע למחלוקת הוא מקצועי בלבד ובידי העירייה מחקר כלכלי ותכנוני מעודכן להיום, התומך בעמדת העירייה ביחס לצרכים העירוניים האמיתים לטובת הציבור שניתן לקיים בשטח זה. עמדת העירייה תוצג ותפורט בפני הגורמים הרלוונטיים".

ממשרד הפנים נמסר: "בהחלטת ממשלה הוחלט על הקמת שוק סיטוני באזור המרכז, כשמשרד האוצר ומשרד החקלאות נקבעו כמשרדים שממונים על ישום ההחלטה. התוכנית, שהוגשה על מינהל מקרקעי ישראל, אושרה על ידי הוועדה המחוזית כבר ב-2004. בפעילות של משרדי האוצר והחקלאות מול העירייה במטרה לממש את הקמת השוק הסיטונאים בהתאם לתוכנית שאושרה על ידי הוועדה המחוזית, נמצא כי ראש עיריית אור יהודה מתנגד לכך.

"משרד הפניםף שרואה חשיבות בהקמת השוק מסייע בכל הנושאים הקשורים להיבטים התכנוניים. על פי המידע המצוי ברשותנו, מנכ"ל משרד החקלאות פועל מול העירייה במטרה לקדם את הנושא ובמקביל בוחן חלופות אחרות. ככל שיוגשו אלינו תוכניות, הוועדה המחוזית תקדם את אישור התכניות בדחיפות המתבקשת. בנוגע לרעיון להפוך את השטח של התוכנית המאושרת כיום באור יהודה לשטח 'גלילי' - המשרד סבור שאין מקום לגרוע שטח מתחומי עיריית אור יהודה למטרה זו ויש להמשיך ולפעול כדי לקבל את הסכמתו של ראש העירייה או לחילופין לאתר מקום אחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker