רשות ההגבלים ליצרני המזון: יש לשקול הפסקה מיידית של הפגישות ביניכם

ההמלצה הועברה על רקע דרישה משבוע שעבר לקבלת הפרוטוקולים הדו"חות והתרשומות שהוכנו כניירות רקע ולקראת הדיון על חוק המזון בשבוע הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשות ההגבלים העסקיים בראשות דייויד גילה פנתה לחברות הפועלות באיגוד המזון של התאחדות התעשיינים, והציעה להן לשקול בכובד ראש את הפסקה מיידית של הפגישות ביניהן עד לסיום בדיקת הרשות את הנתונים שדרשה לקבל מהן.

בשבוע שעבר פנתה הרשות לאיגוד המזון ודרשה לקבל לידיה תוך שבועיים חומרים לגבי ישיבותיו ב-2014. הרשות דרשה מהאיגוד, בין השאר, פרוטוקולים של ישיבותיו ואת כל המסמכים, הדו"חות והתרשומות שהוכנו כניירות רקע לדיונים, מי השתתף בדיונים ועל מה בדיוק דברו בהם. באיגוד המזון חברות רוב חברות המזון בישראל בהן החברות הגדולות החולשות על השוק, שטראוס, אוסם, תנובה, טרה והחברה המרכזית ליצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל).

בעוד כשבוע צפוי דיון בועדת הכלכלה בעניין חוק המזון, שאמור להכנס לתוקף בתחילת 2015. בחברות המזון בוחנים דרכים ללחוץ לדחיית היישום בנימוק, שרשתות השיווק והממשלה לא מוכנות לכך. רשות ההגבלים מובילה את חוק המזון, שאמור לשמש כלי מרכזי בהגבלת פעולות בענף הפוגעות בתחרות ומחוללות עליות מחירים לצרכנים.

סופר מרקט. חוויית משתמש גרועהצילום: תומר אפלבאום

בספטמבר 2014 נכנסו לתוקף הוראות רשות ההגבלים לישיבות משותפות בין חברות, שאמורות להתחרות ביניהן. ההוראות אוסרות כל חילופי מידע הקשורים למסחר, בכלל זה מחירים, תימחורים ותכניות עסקיות קיימות ועתידיות. כמו כן ממליצה הרשות לארגונים כדוגמת איגוד המזון לקיים פרוטוקולים מפורטים של הדיונים. עוד נקבע, כי אסור לעורכי דין ולוביסטים של איגודים מקצועיים להפעיל לחץ על הממשלה, שתוצאותיו יפגעו בתחרות, או להמליץ על מהלכים שיפגעו בתחרות. כמו כן, איגודים מקצועיים לא יוכלו לפנות לגורם שלטוני אם דבריהם לא ייצגו את כל הענף, או רובו, או להציג לממשלה מידע מוטעה.

כפי שפורסם ב-TheMarker, האיגוד החליט במחצית הראשונה של השנה לממן קמפיין לשיפור תדמיתי בעלות של כמה מיליוני שקלים עם העיתון "ידיעות אחרונות". באיגוד גם מתאמים מהלכים בימים אלה מול חברי הכנסת לקראת הדיון על כניסתו לתוקף של חוק המזון בתחילת 2015. צעדים אלה נבחנו ברשות ההגבלים ולא העלו חשש לעבירה על חוק ההגבלים, אולם ברשות החליטו לבדוק, אם בדיונים לא תואמו מהלכים נוספים, המהווים עבירה על החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker