בכירים באוצר: "לפיד יודע שעלות תוכנית מע"מ 0% 
היא 3 מיליארד ש' בשנה"

שלשום אמר שר האוצר כי עלות התוכנית היא 1.3 מיליארד שקל בלבד, וטען כי "מישהו המציא מספר ומשום מה הוא התקבע בציבור, זו אגדה"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק

בכירים במשרד האוצר הביעו אתמול תמיהה רבה על דבריו של השר יאיר לפיד, שאמר שלשום כי "תוכנית מע"מ 0% אינה עולה 3 מיליארד שקל, זו אגדה. מישהו המציא את המספר הזה ומשום מה הוא התקבע בציבור. בתקציב 2015, תוכנית מע"מ 0% עולה 1.3 מיליארד שקל בשנה".

הבכירים העירו אתמול כי שר האוצר יודע היטב את ההערכות של משרדו, שנסמכות על הערכות משרד הבינוי והשיכון ובנק ישראל, שלפיהן עלות התוכנית קרובה ל–3 מיליארד שקל.

הפער הגדול בין המספר שבו נקב לפיד להערכות בכירי משרדו מתגלה על רקע המחלוקת הנוקבת בין שר האוצר לכל הכלכלנים הבכירים בישראל, שמתנגדים לתוכנית מע"מ 0%.

שר האוצר יאיר לפידצילום: עופר וקנין

לפיד שמע, באינסוף דיונים באוצר, בדיונים בין האוצר ומשרד ראש הממשלה, בדיונים בפורומים בין משרדים אחרים ובישיבות על מע"מ 0% בממשלה ובכנסת, כי עלות מע"מ 0% היא כ–3 מיליארד שקל. לפיכך לא ברור מדוע הוא בחר לקבוע ביום ראשון האחרון, בהופעה בטלוויזיה, לאחר ישיבה עם ראש הממשלה שבה הוזכר תג המחיר 3 מיליארד שקל, כי עלות הפרויקט היא 1.3 מיליארד שקל.

ייתכן שהסיבה להערכת העלות האופטימית של לפיד נעוצה בכך שלפחות כיום, מספר הדירות החדשות שעשויות להתאים ליוזמה הוא אלפים בודדים בלבד. הערכות הקבלנים הן כי כיום בשוק 4,000 דירות בלבד המוצעות למכירה שעומדות בקריטריונים. על פי הערכות אחרות מדובר במספר גבוה יותר, אך בכל מקרה נעות מרבית ההערכות בטווח של עד 7,000 דירות.

בהנחה כי שווי הטבה ממוצע יהיה 200 אלף שקל לדירה, מימוש ההטבה עבור כלל הדירות בשוק יביא לעלות של 800 מיליון שקל עד 1.4 מיליארד שקל למדינה באובדן הכנסות. עם זאת, יש לזכור כי מרגע שתאושר היוזמה, עשוי מספר התחלות הבנייה להאמיר, ובפרט של דירות שיתוכננו כך שייכללו בהטבה. אם תרחיש זה יתממש, גם עלות המהלך תהיה גבוהה יותר.

הבכירים באוצר ציינו אתמול כי בהופעתו ביום ראשון בשני ערוצי הטלוויזיה המסחרית שר האוצר לא דייק, מסיבות הידועות רק לו, בעוד שתי עובדות מרכזיות. כך למשל, הוא טען כי קיבל משק בגירעון של 5.5% בעוד הגירעון ב–2012 היה 3.8% , וב–2013, השנה המשותפת לשר האוצר הקודם יובל שטייניץ וללפיד, היה הגירעון 3.3%.

לפיד גם טעה כאשר טען כי קיבל משק בקריסה והחזיר אותו לצמיחה. ב–2010–2012, כאשר שטייניץ היה שר אוצר, הצמיחה היתה בין 5.0% ל–3.4%; ב–2013 המשותפת לשטייניץ ולפיד הצמיחה היתה 3.3%; וב–2014, השנה הראשונה של לפיד ליד הגה האוצר, הצמיחה לפי תחזית האוצר תהיה 2.4%. "זה לא בסדר ששר האוצר לא מדייק בעובדות", אמרו אתמול באוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker